Час Дейвис с много силна победа в състезание номер 1 на пистата "Арагон"

Пилотът на отбора на Aruba.it с мотор Ducati - Час Дейвис, записа много доминираща и важна победа в първото състезание от третия кръг в Световния супербайк шампионат (WSBK) на пистата "Моторланд Арагон" в Испания. Час стартира по-слабо, но веднага след края на обиколка номер 4 започна своята атака, изпревари всички пилоти пред себе си и до края на дистанцията отвори разлика от близо 5 секунди пред втория в класирането.

За тази втора позиция се бориха двамата съотборници в отбора на Kawasaki Джонатан Реа и Том Сайкс. Сайкс, който стартира от полпозишън поведе колоната в първите обиколки с много силно темпо и дори изглеждаше, че няма да има кой да го настигне. Малко преди средата на състезанието обаче, първо Дейвис го изпревари и веднага отвори разлика, а няколко обиколки по-късно Реа настигна своя съотборник, атакува го и в крайна сметка спечели втората позиция за сметка на Сайкс. Това позволи на настоящия световен шампион Реа да увеличи аванса си в генералното класиране на 33 точки пред Сайкс и 35 пред Дейвис, който с победата си излезе на третото място.

Шави Форес със своя частен мотор на Ducati се класира четвърти, което е невероятен успех имайки предвид, че най-доброто му завършване през сезона бе 14-о място. Веднага след него остана Давиде Джулиано с втория заводски мотор на Ducati, което направи успеха за италианския производител още по-голям. Трите мотора на Ducati и двата на Kawasaki в първите пет на класирането дадоха заявка за много сериозна борба между двете марки в утрешното второ състезание на пистата "Моторланд Арагон". Ники Хейдън бе най-бързият пилот с мотор Honda и завърши шести. Въпреки това обаче по-притеснителното в случая бе изоставането му спрямо лидера, което в края беше 21 секунди. Съотборникът на Ники, Михаел Ван дер Марк падна и не успя да запише класиране, което го извади от топ 3 в генералното класиране за шампионата.

Жорди Торес затвърди силното си темпо от началото на уикенда и класира своят мотор BMW на седмата позиция. Двамата пилоти на Yamahа, които стартираха от втора и трета позиция, в крайна сметка завършиха осми и девети. Алекс Лоус успя да изпревари стартиралия много силно Силван Жинтоли в самия край на дистанцията и да се класира едно място преди него. Жинтоли бе в битката за първото място в първата част на състезанието, но изведнъж неговото темпо спадна драстично и един по един всички пилоти в топ 10 се изредиха да го изпреварват. Лоренцо Савадори с мотор Aprilia бе последният пилот сред най-бързите десет, но изоставането му спрямо победителя бе почти 35 секунди.

Така след първото състезание от кръг номер 3 в WSBK, Джонатан Реа води в генералното класиране със 115 точки, следван от Том Сайкс с 82 и Час Дейвис с 80. Михаел Ван дер Марк остана четвърти с 65 пункта след падането си в състезанието. Състезание номер 2 на пистата „Арагон“ ще се проведе утре от 14:00 часа българско време. Изглежда така, сякаш Час Дейвис е сигурен победител и в него, имайки предвид голямото предимство от днес, но Джонатан Реа никога не трябва да бъде отписван, а Сайкс трябва да зпочне да топи разликата с лидера в генералното класиране, ако иска да се бори за титлата през този сезон. Очакваме и отговора от пилотите на Honda след слабото първо състезание.

Снимка: Ducati-Facebook