Манчестър Сити превзе Киев и гледа към първи 1/4-финал (видео)

Отборът на Манчестър Сити направи огромна крачка към първо класиране за 1/4-финалната фаза от Шампионската лига в историята си, след като постигна убедителен успех с 3:1 при гостуването си на Динамо Киев на Олимпийския стадион в Киев. Серхио Агуеро откри резултата в 15-ата минута, а Давид Силва удвои в 40-ата. Виталий Буялский намали в 59-ата за домакините. Туре Яя обаче върна аванса от два гола на гостите в 89-ата минута. Бившият футболист на ЦСКА (София) Жуниор Мораеш се появи в игра на полувремето, когато замени тарана в тима на Ребров Лукаш Теодорчик.

Още в 4-ата минута на срещата домакините можеха да открият резултата в своя полза, след като Андрий Ярмоленко стреля по диагонала и неумелата намеса на Джо Харт можеше да доведе до гол в неговата врата. За радост на английския национал обаче топката все пак чукна горната греда и излезе в корнер.

Гостите обаче бяха тези, които нанесоха първи удар в 15-ата минута на мача след отлично изпълнение на своя тим от корнер. Туре Яя свали центриране на Давид Силва от ъгловия удар право в краката на Серхио Агуеро, който оставен непокрит в наказателното поле от десетина метра разстреля Шовковский за 0:1.

В 35-ата минута вратарят на домакините Олександър Шовковский спаси отбора си от това да допусне второ попадение в своята врата. Туре Яя се измъкна отдясно в наказателното поле на Динамо и стреля силно с десния крак, но Шовковский показа завиден за 40-те си години рефлекс и изби в корнер. Само четири минути по-късно обаче украинският ветеран нямаше какво да направи и трябваше за втори път да вади топката от вратата си.

Рахим Стърлинг напредна отляво след технично отиграване с пета на Серхи Агуеро, след което пусна остър пас успоредно на голлинията, където чакаше Давид Силва, който само от два-три метра пред празната врата направи резултата 0:2. Само минута по-късно и Агуеро се отскубна зад отбраната на Динамо и се озова сам срещу Шовковский, но ударът му премина встрани от гредата.

На почивката старши-треньорът на домакините Серхий Ребров очевидно сериозно се бе скарал на своите възпитаници, които в края на първото полувреме изглеждаха сякаш са готови да бъдат разгромени от английксия си опонент. Треньорът на киевчани направи и втора промяна в състава си, включвайки в игра нападателя Жуниор Мораеш на мястото на тръвде статичния си до момента таран Теодорчик. Тези ходове на Ребров дадоха резултат и домакините заиграха по-добре в началото на втората част, създавайки възможности да се върнат в резултата.

Това се и случи в 59-ата минута, когато изчистване от бранителите на Манчестър Сити попадна в краката на халфа на Динамо Виталий Буялский и след удара му и рикошет в тялото на защитник на гостите топката се озова във вратата на Джо Харт за 1:2.

Попадението отвори още повече играта, като в следващите минути и двата итма имаха отлични възможности да стигнат до гол. Мигел Велозо и голмайсторът Буялский пропиляха страхотни шансове за домакините да изравнят за 2:2, докато Туре Яя не успя да се разпише от непосредствена близост с глава след центриране на Серхио Агуеро. Самият Агуеро също стреля в тялото на Шовковский от десетина метра.

Все пак в 89-ата минута всичко в мача приключи, когато Туре Яя се реваншира за пропуска си и оформи крайното 1:3. Африканецът не остави никакви шансове за реакция на стража Шовковский с диагонален удар с левия крак от десетина метра.

По този начин "гражданите" до голяма степен обезсмислиха реванша в Англия, взимайки много комфортна преднина преди сблъсъка на "Етихад Стейдиъм" в Манчестър.

ДИНАМО КИЕВ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:3
0:1 - Агуеро (15)
0:2 - Силва (40)
1:2 - Буялский (59)
1:3 - Туре Яя (89)

Динамо (4-1-4-1): Олександър Шовковски, Данило Силва (66-Йевхен Макаренко), Йевхен Хачериди, Александър Драгович, Домагой Вида, Серхий Рибалка, Андрий Ярмоленко, Денис Гармаш (30-Мигел Велосо), Виталий Буялский, Дерлис Гонзалес, Лукаш Теодорчик (45-Жуниор Мораеш)

Манчестър Сити (4-2-3-1): Джо Харт, Бакари Саня, Венсан Компани, Николас Отаменди, Гаел Клиши, Фернандиньо, Фернандо, Давид Силва, Туре Яя, Рахим Стърлинг, Серхио Агуеро (90-Келеши Иеанашо)

СЪДИЯ: Антонио Матеу Лахос (Испания)