Полша разплака Германия в Берлин (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Световните шампиони от Полша успяха по изключително драматичен начин да стигнат до важното трето място на европейската олимпийска квалификация в Берлин, след като разплакаха домакините от Германия и ги победиха с 3:2 (20:25, 25:22, 16:25, 28:26, 16:14) пред 7200 зрители в “Макс Шмелинг Хале”.
Полша - Германия 3:2

Така възпитаниците на Стефан Антига заеха 3-ата позиция, която дава право на участие на последната световна олимпийска квалификация в Токио през месец май. Бронзовите медалисти от Мондиал 2014 от Германия останаха на 4-то място и загубиха всякакви шансове да се класират за участие на Олимпиадата в Рио 2016.
Двубоят за трето място на европейската олимпийска квалификация Германия - Полша започна равностойно. Бартош Курек изведе “дружина полска” напред с 5:4. Последва силна игра на германците, които обърнаха развоя и поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Разликата са запази и при 11:9. Силна серия на начален удар на Георг Гроцер и отлична контраатака на Кристиан Фром изведе Бундестима до 23:20. Германия спечели първата част с 25:20.
Световните шампиони от Полша дръпнаха с 5:3 в началото на втората част след атака на Михал Кубяк. поляците имаха аванс от точка при първото техническо прекъсване - 8:7. Възпитаниците на Витал Хейнен успяха да поведат при второто техническо прекъсване при 16:15. Германците увеличиха аванса си до 2 точки при 21:19. момчетата на Стефан Антига обаче успяха да обърнат развоя на гейма и го спечелиха с 25:22.
Волейболистите на Германия поведоха още в началото на 3-ата част с 8:6. Звездата Георг Гроцер заигра доста силно на начален удар и блокада и това даде резултат. Бундестимът дръпна с 5 точки при 18:13 след единична блокада на Георг Гроцер. Разликата нарасна на 7 точки при 21:14. Възпитаниците на Витал Хейнен спечелиха лесно гейма с 25:16.
Четвъртата част започна с превес на Германия. Кристиан Фром изведе Бундестима до 5:2 в началото на мача. Домакините дръпнаха с 8:4 при първото техническо прекъсване. Постепенно световните шампиони изравниха играта и успеха да изравнят и резултата при 14:14 след тройна блокада срещу атака на Георг Гроцер.Германия отново излезе напред при второто техническо прекъсване 16:15, след като Кристиан Фром пусна топката от зона 4. Двубоят продължи напълно равностойно - “точка за точка” до 23:23. Атака на Михал Кубяк в аут изведе Германия до геймбол при 24:23. Филип Колин би сервис в мрежата и 24:24. Световните шампиони от Полша успеха да спечелят тази част трудно, едва при третият геймбол, при който полската блокада хвана атака на Георг Гроцер за 28:26.
Решаващият тайбрек стартира изключително оспорвано. Ас на Михал Кубяк направи 4:4. Германия изравни при 7:7 след атака на Филип Колин. Полша поведе с 8:7 след пайп на Матеуш Мика. Миха Кубяк даде две точки аванс на съотборниците си, след като пусна изненадващо една топка в полето на Германия. Георг Гроцер атакува мощно по диагонала от зона 2 - за 9:9. Бартош Курек атакува безмилостно по правата от зона 2 за 10:9. Нова атака на Бартош Курек излезе в аут 10:10. Матеуш Биениек атакува над блокадата и 11:10 за Полша. Маркус Бьоме бързо върна една точка  - 11:11. Единична блокада на Маркус Бьоме срещу атака на Михал Кубяк - 12:11 за Германия. Полша успя да изравни, след като спасиха невъзможна топка в защита и нова атака на Бартош Курек. Блокада на Бартош Курек и 13:12. Витал Хейнен взе прекъсване. Маркус Бьоме възстанови равенство с остра атака през центъра 13:13. Полша стигна до мачбол при 14:13 след феноменален пайп на Бартош Курек. Матеуш Биениек би начален удар в аут - 14:14. Матуеш Мика изведе Полша до втори мачбол с атака по диагонала от зона 4. Още една атака на Матеуш Мика по диагонала от зона 4 и Полша затвори тайбрека с 16:14 и мача с 3:2 гейма.
Капитанът Михал Кубяк (1 ас, 2 блока, 56% ефективност в атака, 31% перфектно и 59% позитивно посрещане) и Бартош Курек (1 блок, 43% ефективност в атака) изиграха страхотен мач за Полша и забиха по 22 точки за победата.
Матеуш Мика (1 ас, 1 блок, 50% ефективност в атака, 11% перфектно и 69% позитивно посрещане) и Матеуш Биениек (8 блока, 69% ефективност в атака) добавиха по още 17 точки.
Георг Гроцер стана най-резултатен за Германия с 23 точки (2 аса, 4 блока, 40% ефективност в атака), а Кристиан Фром добави още 21 точки (1 ас).
ПОЛША - ГЕРМАНИЯ 3:2 (20:25, 25:22, 16:25, 28:26, 16:14)