Русия направи невероятното! “Сборная” обърна Франция в Берлин и взе виза за Рио (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Олимпийските волейболни шампиони от Лондон 2012 от Русия спечелиха виза за Игрите в Рио през това лято. Момчетата на треньора Владимир Алекно направиха нещо невероятно, след като обърнаха и надиграха европейските първенци от Франция с 3:1 (14:25, 25:16, 25:23, 25:21) в големия финал на олимпийската квалификация в Берлин, игран тази вечер пред около 7000 зрители в зала "Макс Шмелинг Хале".
Финалът на ОК в Берлин: Франция - Русия 1:3
Така "Сборная" спечели директната квота за Олимпиадата в Рио, където ще могат да защитават титлата си. "Петлите" пък ще имат втори шанс да се класират за Игрите, след като ще играят на световната олимпийска квалификация в Япония в края на месец май. За нея се класираха и световните шампиони от Полша, които пък по-рано днес надделяха драматично над домакините от Германия с 3:2 и оставиха Бундестима извън Олимпиадата.
Франция - Русия
Първият гейм на срещата започна по-добре за "петлите", които дръпнаха с 2:0 след ас на разпределител Бенжамен Тонюти и контра на Ървин Нгапет. Разликата нарасна леко до 6:3 след директна точка на Кевин Льо Ру. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за европейските шампионите след технично отиграване при мрежата на Никола Льо Гоф. Преднината на Франция набъбна до 13:5 благодарение на отличната игра на плеймейкъра Бенжамен Тонюти и Нгапет. Момчетата на Лоран Тили продължиха да водят до 16:8 след атака-пайп на сина му Кевин Тили. Резултатът стана 19:9 след страхотен блок на Антонен Рузие и грешка на руснаците. Франция задържа предимството си до 22:12 след контра на Нгапет, след което спокойно взе гейма с убедителното 25:14 след поредна успешна атака на Рузие.
В началото на втората част "Сборная" поведе с 2:0 след грешки в атака на Ървин Нгапет и Антонен Рузие от французите, но веднага допусна равенство при 2:2 след две страхотни атаки на Кевин Тили. Последва ново равенство при 3:3, след което Русия отново дръпна с 6:3. Преднината на руснаците нарасна до 8:4 след блок-аут на Александър Маркин, който влезе като резерва в края на първия гейм. Въпреки усилията на "петлите", олимпийските шампиони от Лондон 2012 запазиха предимството си до 12:8 след ас на Маркин и неразбирателство във френския тим между Рузие и Нгапет, което накара Лоран Тили да вземе тайм-аут. Независимо от това, разликата продължи да расте до 14:9 след контра на Максим михайлов и до 16:11 след нова грешка на Нгапет. Последваха нови две грешки на Тили и влезлия като резерва Мори Сидибе и 18:11. Франция моментално върна 4 точки за 18:15 след силни изяви на Сидибе и Нгапет. Русия веднага си възстанови преднината при 21:15 благодарение на Максим Михайлов и Андрей Ащев. В крайна сметка "Сборная" затвори гейма в своя полза при 25:16 след отлични блокади на Михайлов и Ащев съответно срещу Сидибе и Нгапет.
Третият гейм също тръгна много добре за руснаците, които поведоха бързо с 3:0 след успешна тройна блокада и грешка в атака на Кевин Тили. Постепенно Франция намали до 5:4 след грешка от сервис на руския разпределител Сергей Гранкин и страхотна контра на Ървин Нгапет. Все пак първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Русия след мощна атака и успешен блок на Максим Михайлов. Последваха две отлични блокади на Кевин Льо Ру и Антонен Рузие и ас на Льо Ру - 8:8. Двата тима продължиха равностойно до 12:12, след което Русия отново дръпна с 14:12 след атака на Александър Маркин и нов блок на Ащев. Разликата се запази до 16:14 след грешка на Нгапет в атака. Играта продължи точка за точка до 19:17, след което последва поредна успешна блокада на Андрей Ащев и 20:17. Волейболистите на "Сборная" запазиха преднината си до 23:20, след което спечелиха гейма с 25:23 след мощна атака от втора линия на Юрий Бережко и поведоха с 2:1.
И четвъртата част започна добре за шампионите от Лондон 2012 от Русия, които дръпнаха с 6:3 след две силни атаки на Александър Маркин. Разликата се запази до 8:5 след бърза атака през центъра на Андрей Ащев. "Сборная" увеличи преднината си до 12:8 след атака през центъра на Артьом Волвич и силна контра на Юрий Бережко. Последваха атака на Кевин Тили, аут на Волвич и контраатака-пайп на Ървин Нгапет - 12:11 и тайм-аут за Владимир Алекно. Това даде ефект и Русия си върна преднината и дори я увеличи до 16:11 след грешка от сервис на Антонен Рузие, две атаки на Маркин и блокада на Волвич. Последва директна точка на Бережко и 17:11. Независимо от усилията на "петлите" и направените смени от Лоран Тили, Русия продължи да води до 21:15 след силна атака и страхотен блок на Максим Михайлов. След това Франция намали до 21:18 след няколко грешки на руските волейболисти. В крайна сметка Русия спечели гейма с 25:21 след нова атака на Бережко и страхотен блок на разпределителя Сергей Гранкин, а с това мача с 3:1 и олимпийската виза за Рио 2016.
Най-полезни за руския тим стана Максим Михайлов (2 блока и 44% ефективност в атака) и влезлият като резерва Юрий Бережко (2 блока, 1 ас, 58% ефективност в атака и 9% перфектно посрещане) с по 18 точки за победата. Резервата Александър Маркин пък добави 17 точки (4 блока, 48% ефективност в атака и 14% перфектно посрещане) за успеха. За французите Ървин Нгапет завърши със 17 точки (2 аса, 44% ефективност в атака и 15% перфектно посрещане).
ФРАНЦИЯ - РУСИЯ 1:3 (25:14, 16:25, 23:25, 21:25)

ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 3, Антонен Рузие 12, Ървин Нгапет 17, Кевин Тили 10, Никола Льо Гоф 4, Кевин Льо Ру 11 - Женя Гребенников-либеро (Пиер Пужол, Жулиен Линеел 1, Мори Сидибе 1, Никола Марешал 2, Франк Лафит 1)