Франция срази Полша и ще спори за олимпийска виза с Русия (ВИДЕО)

Европейските шампиони и победители в Световната лига от 2015 година от Франция сразиха световните първенци от 2014 година от Полша с 3:0 (29:27, 32:30, 25:20) в полуфинал №2 на европейската олимпийска квалификация в Берлин.

Над 7200 зрители изпълнили „Макс Шмелинг Хале”, като около 3000 от тях бяха поляци и подкрепяха „Дружина полска”.

„Петлите” срещнаха сериозна съпротива от тима на Полша, но след два изключително драматични и оспорвани гейма, които момчетата на Лоран Тили спечелиха с много здрави нерви, в третата част „петлите” доминираха напълно.

Така Франция се класира за финала утре, в който ще срещне олимпийските шампиони от Русия. Победителят ще спечели директна виза за участие на Олимпиадата в Рио, а победеният ще има шанс да играе на последната световна олимпийска квалификация в Токио през месец май.

Първата част бе изключително оспорвана и се играеше „точка за точка” до 23:23. Волейболистите на Полша първи имаха шанс да затворят гейма при 24:23, но го изпуснаха. Световните шампиони пропиляха още два геймбола. Дойде ред на „петлите”, които изпуснаха първия си геймбол, но при втория затвориха първата част с 29:27, след мощна атака на Кевин Тили топката попадна в Бартош Курек, който я изпрати в аут.

Вторият гейм също бе изключително оспорван, а резултатът се движеше с няколко точки в полза на Франция. „Петлите” поведоха с 8:6 и 16:15. Бартош Курек изведе Полша напред при 18:17. Последваха 4 поредни точки за Франция, а Кевин Тили направи 21:18. Полша изравни при 23:23 след атака на Карал Клос и грешка на Антонен Рузие. Европейските шампиони от Франция имаха 8 геймбола, за да стигнат до успех във втората част с драматичното 32:30, след атака на Кевин Тили.

Окрилени от добрата си преднина „петлите” дръпнаха с 18:10 в третата частта. „Дружина полска” намали до 19:22, Франция спечели гейма с 25:20, а с това и мача с 3:0 гейма.

Антонен Рузие заби 21 точки (4 аса, 1 блок, 53% ефективност в атака). Ървин Нгапет добави още 17 точки (68% ефективност в атака, 19% перфектно и 52% позитивно посрещане). Кевин Тили се отличи с 10 точки.

За Полша най-резултатен стана Миха Кубяк с 12 точки (1 блок, 61% ефективност в атака, 4% перфектно и 46% позитивно посрещане), а Бартош Курек, Матеуш Биениек, и Матеуш Мика добавиха по 10 точки.

Така във финала за директната квота за Летните олимпийски игри в Рио 2016 Франция ще спори с тима на Русия утре (10 януари) от 17,30 часа, а преди това в люта битка за третото място и шанс за допълнителната квалификация в Япония ще излязат Германия и Полша.

ФРАНЦИЯ – ПОЛША 3:0 (29:27, 32:30, 25:20)