Пропадането на българския волейбол и като резултати, и като игра не може да не тревожи хората, близки до този спорт. "Тема Спорт" потърси шефа на Марек Ивайло Константинов, който говори за състоянието му, липсата на прогрес, както и за решението на ВАС да разреши пълен достъп до информация за начина на харчене на пари във федерацията.
- Г-н Константинов, може ли да се очаква изненада при една проверка около парите, разходвани около европейското първенство или по друго перо?
- Ако трябва да бъда честен, бях две или три години в ръководството и не съм видял някакъв теч на финанси. Според мен, ако има некомпетентна реакция или намеса, е от гледна точка на немарливост, неможене или лошо управление. Въпреки че човек никога не може да е сигурен на 100 процента.
- Като клуб, който е част от тази федерация, не искате ли да знаете къде и как отиват определени суми?
- За мен спортът е и бизнес и ако има голяма грешка, е, че не се гледа на него като такъв. Затварянето на федерацията, на отношенията вътре, на клубовете, липсата на публичност е основната причина за дереджето, на което се намира този спорт. Резултатите са факт и едва ли са изненада. Да търсим теч на средства в едно европейско или каквото и да е първенство, ме съмнява да има.
- Дали е въпрос на теч или на харчене по непредназначение?
- Това е точната дума. Каквото съм видял, докато бях вътре, го изкарах на първата ми пресконференция, че се разходват средства в огромни мащаби за представителни цели, нецелесъобразно. Но това са вторични ефекти. Основният проблем и забележка е по отношение на генералната политика.
- Казахте, че проблемите се дължат на лошо управление. Това ли е следствието – пропадане в световната ранглиста и липса на резултати при мъже, жени и подрастващи?
- Да, това не е изненада за никого, който е навътре в нещата. Алармирахме още преди 5-6 години, че има изключително сериозен дефицит на качествени кадри сред по-младото поколение, което пълните зали и интригата на вътрешното първенство не могат да компенсират и да доведат до инвестиции във волейбола ни. Високото спортно майсторство е съвсем различно от високата посещаемост и интрига. Интрига има и на футбол на малки вратички, но това не означава, че имаме добър шампионат, добро качество на подготовката... Предлагахме широк комплект от мерки, които да се вземат от всички клубове, от най-ранна възраст до мъже и всичко това да продуцира по-сериозно качество и по-високо израстване. Но не се прие.
- 16-ото място в световната ранглиста и липсата на медали и добри резултати при подрастващите са дъното ни или ще става и по-лошо?
- Не искам да съм лош пророк, но нещата ще стават все по-лоши. На мускули толкова – видя се. Само с мускули не става.
- Добрите резултати не бяха ли следствие на инерцията отпреди 1989-а? И сега изоставаме сериозно, когато трябва да работим в нова обстановка и по нов модел...
- Точно това имам предвид. Качествено-различната подготовка на другите отбори в годините назад си личи точно днес. Там, където се работи по определен стандарт и методика, резултатите са видими. Ние изоставаме на светлинни години във всеки един от показателите. Затова алармирахме преди 10-ина години, че трябва да компенсираме това изоставане по възможно най-бързия начин. За съжаление Данчо Лазаров и хората около него възприеха това като заплаха за бъдещото им управление. Никога никой от нас не е имал амбициите да застрашава поста на когото и да било. Единствено сме искали да бъдем в елита, защото това е гаранция за растеж. В момента тази инерция, която имахме и сплотяваше нацията, не само не съществува, но все повече ще заглъхва. Нямаме потенциала да я запазим. Тези 15-ина години ще имат ефект поне още 15 напред и резултатите тепърва ще се виждат.
- Какво може да се промени, за да тръгнем в онази посока, от която сега се връщаме?
- Няма да се открие топлата вода, нито ще се представим за гениални. Говоря в множествено число, защото това е групата "Приятели на волейболаЮ, където многократно сме заявявали какво трябва да се направи и се опитваме да го направим. Нещата стават още в най-малка, детска възраст. Там следва да има обучени специалисти, които да поемат децата и да ги научат на основните елементи. След това процесът продължава при юноши и младежи и когато стигнат до мъжете, 90 процента от децата ни са увредени – всеки е с контузия, претърпял е операция и остава полуинвалид за волейбол. Единственият начин е с правилна методика, добре обучени специалисти, много добре подготвени физиотерапевти, каквито в България са много малко. Един комплекс от подготвителни мероприятия и финанси, които трябва да бъдат притежавани във всеки един от клубовете. Иначе се прави нещо на мускули и резултатите се виждат. Това беше нашата цел и това препоръчвахме и все още го правим, без да се правя на специалист. Хората, които ме познават, знаят, че няма да се ангажирам с мнение по отношение на технически спецификации, но за мениджмънт и организация мога да дам мнение. Доказал съм, че от един клуб с нулеви традиции сега сме най-успешният провинциален такъв в България в момента.
- Някой търси ли ви по тази тема?
- Не. Ние не говорим, а действаме. Единственото което правим, се вижда. Една перфектно работеща школа, с, надявам се, добре развиващи се деца. Не става въпрос за Марек, а за школата, която се менажира от "Приятели на волейбола", където са и Радо Стойчев и Матей Казийски.
- Как вървят процесите там?
- Според мен перфектно. Но една или две птички пролет няма да направим. Жалко е, че във времето, когато волейбол бе модерна дума и за децата бе удоволствие и чест да тренират, не го използвахме. Това бе възможност да спечелим на своя страна повече деца. Надявам се да се случи някакво чудо и това да се повтори.
- Чудото не е ли свързано с изминалото европейско и предстоящото световно?
- Дай Боже. Дано да е така. Чудеса винаги са се случвали.
- Какво се случва с Марек? Носят се слухове за проблеми с финансирането на клуба?
- Откъде идват те? Никога не е имало проблем с финансирането, нито пък ще има. Бюджетът се знае минимум година напред. Имаме перфектен мениджър, добри треньори, които отлично знаят какво правят. Това са инсинуации и глупости, писания на хора, които няма какво друго да правят.
- Къде виждате Марек през новия сезон?
- Никога не съм поставял високи цели. Единственото, което е имало значение, е да се развива школата така, както би трябвало да бъде. Да работят добре специалистите, които сме наели в нея. Оттук нататък бюджетите на клубовете са тези, които диктуват целите. Нашият от 10 години е един от най-високите в НВЛ и е достатъчен, за да обезпечи израстването на школата и доброто представяне на мъжете. Оттук нататък каквото дойде, медал – медал, борба за изпадане, и това ще го приема. Всичко, което се случи, е нормално, при положение че сме стъпили здраво на земята. Фойерверките не са ми присъщи.
Хари ЛАТИФЯН, в."Тема Спорт"