Гледай на живо

Ще се завърне ли Левски към победите след паузата за националите - Станислав Генчев застава пред медиите преди мача с Локо (София)

Камило Плачи: Не може Египет да бъде пред България!

Камило Плачи: Не може Египет да бъде пред България!
Загубихте много време, години... всичко, смята бившият национален треньор

Камило Плачи близо шест години работи за националния отбор на България по волейбол, а в един момент дори рискува здравето си и се наложи да влезе в болница. Първо като асистент на Силвано Пранди, след това в щаба на Найден Найденов за Олимпийските игри в Лондон, а после и като старши треньор. Раздялата с България дойде през 2014 г. след поредица от загуби в Световната лига, непосредствено преди Световното първенство в Полша. Тогава той почувства, че е изоставен от всички и че не се ползва с доверието на федерацията, и подаде оставка.
От новия сезон Камило Плачи ще води турския гранд Халкбанк Анкара, но макар и от разстояние, продължава да следи процесите в българския национален отбор. "Какво се случва с България, защо такава черна година?", започва разговора италианецът.


- Сеньор Плачи, кажете как изглежда отстрани случващото се с българския национален отбор?
- Трябва да кажа, че вече съм извън националния отбор на България и нямам представа какви са целите и проблемите. Мога само да констатирам, че за последните две години отборът падна от шесто на шестнайсето място в световната ранглиста. Не съм си представял подобно пропадане, но не мога да кажа какви са причините, защото след 6 години в Българя вече съм в позицията на бивш съпруг... знаете, че националният отбор се бе превърнал в моя съпруга (смее се). На българските волейболисти отделих шест години от живота си и няма как този отбор да не бъде в сърцето ми и до днес. Пожелавам им най-доброто и им стискам палци винаги. И затова още повече съжалявам за тази черна година и се надявам да има някаква промяна
Промяна на всички нива и всички. Може би е необходимо всички, които ръководят този спорт, да седнат и да изяснят приоритетите и начините на работа.

- Реално ли е 16-ото място в световната ранглиста?
- Не е реално най-малкото защото не може Египет да бъде пред България. През 2014 г. по време на Световната лига, цялата подготовка на отбора беше насочена към Световното първенство в Полша, за което имахме много хубав жребий. Малко преди старта на Лигата се завърнаха основните играчи, които бяха с различни травми. И след 2-3 мача, в които играхме добре, медиите ме разсипаха от критики. А онзи подмладен тогава отбор не беше провал, просто му трябваше малко търпение. Но срещу мен все едно се подготвяше война и когато усетих, че вече не се ползвам с необходимото доверие, сам се оттеглих, защото няма смисъл да се работи по този начин.

- Правилно ли е според вас това подмладяване, което се предприе през последния сезон?
- Дали е правилно, ще покажат резултатите. За мен най-добрият вариант е балансиран микс между по-опитни и млади състезатели. Такъв микс няма да те предаде никога. Така беше, когато Виктор Йосифов се вписваше отбора, така бе и с включването на Тодор Скримов, на Георги и Валентин Братоеви. Плавното вписване на по-младите за мен е по-добрият подход.

- Изненада ли ви отсъствието на братя Братоеви от националния отбор, въпреки че не са толкова "стари"?
- Георги Братоев е разпределител със страхотни качества, но и с особен характер което го прави по-труден за управление. Не знам какви са били мотивите на треньора, за да не повика близнаците.

- Как ви се струва работата на Пламен Константинов като селекционер на България?
- Не съм аз човекът, който трябва да оценява Пламен Константинов. Със сигурност е млад треньор и не е спечелил много. За един треньор най-важно е спокойствието, но то идва с годините.

- По принцип редно ли е националните селекционери да водят и клубен тим?
- Не съм против, но ако националният и клубният отбор не са от една и съща държава, защото в противен случай има конфликт на интереси.

- През последния сезон бе създаден "Б" отбор, но с участието му в Европейската лига се видя колко сериозна е разликата между вътрешното първенство и средноевропейското ниво, на което са отбори като Австрия и Естония.
- Това е така, но по-сериозният успех е, че голям брой български състезатели заминаха да играят в чужбина, и по-конкретно в Италия. Преди това беше трудно, защото българските волейболисти искаха сериозни суми, а за тяхното израстване опитът в силно първенство като италианското е безценен. Така че вълната от български състезатели в Италия този сезон е инвестиция за бъдещето, дори да е имало намаляване на финансовите претенции.

- Това ли е пътят българският национален отбор да излезе от кризата - като изнесе в качествените европейски първенства колкото може повече играчи?
- Най-доброто лекарство са победите, защото това радва всички - състезатели, ръководители и най-вече фенове. Когато побеждаваш, е най-добре, без значение дали има стратегия за една, две или три години. А какви са идеите за българския национален отбор от тук насетне, не мога да кажа. Не се разбира по никакъв начин от това, което виждам.

- Нормално ли ви се струва състезатели да отказват повиквателни за националния отбор?
- Не е нормално и трябва да се разберат причините. В България и в Сърбия има много силен дух на принадлежност към националното знаме. И до днес изтръпвам, като си припомня моментите по време на мач пред българските фенове, които ни подкрепяха със сърце. За да не искаш да играеш в такава обстановка, трябва да има някаква много сериозна причина.

- Загуби или спечели българският волейбол от това, че федерацията се отказа от чужди треньори?
- Това не знам, но със сигурност загуби много време, години... всичко.

- Според вас има ли достатъчно подготвени треньори в България и какво трябва да се направи за тези хора, за да останат в професията?
- Определено има и на мен ми харесва как работят за техническите качества на състезателите. Единствено има недостиг при разпределителите и при посрещачите.

- Владимир Николов направи първи крачки в треньорската професия, като изведе младежкия тим на България на Европейското първенство. Той призна, че не е толкова лесно да си треньор, колкото си е мислел. Как го виждате в тази роля?
- Ние се чухме наскоро. И Владо ми каза, че му се струва много сложно. Той беше мой състезател, а след това беше и мениджър на националния отбор, когато бях треньор. Със сигурност може да се справи на новата си позиция.

Ивайло Пампулов, специално за "7 дни спорт"
Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички