Oчаквайте в 19:00: Лига на нациите по мини футбол - Чехия - България

Изненада в MotoGP! Кръчлоу с първа победа в кариерата си, Роси се качи на подиума

Чешкият кръг от календара на MotoGP представи вълнуващо състезание – Кръчлоу завоюва първата си победа в кариерата, след като стартира от десета позиция с Honda. Той е и първият британец, който записва победа в кралския клас на моторите, от 25 години насам. Роси направи невъзможното и след като изостана до 16 място, успя да изпревари Маркес и за втори пореден път финишира преди испанеца. Днес обаче това означаваше и подиум за Роси. Временният лидер завърши трети. Проблеми с гумите оставиха звездите на Ducati Яноне и Довициозо без възможност да повторят представянето си от Австрия.

Марк Маркес стартира от своя 63-и полпозишън в кариерата си, но борбата между него, Яноне и Лоренсо започна още на първите метри. При втората обиколка Довициозо се намеси в сметките на водачите и стана втори, с което Ducati излязоха начело, а Yamaha - доста назад. Алейш Еспергаро (Suzuki) и Скот Рединг (Ducati) направиха чудесен старт и в продължение на доста обиколки бяха в топ 5, но технически проблем с мотора на Еспергаро го извади от борбата по време на 14 обиколка. Въпреки позицията, от която стартира Лоренсо, той загуби скорост и остана в края на редицата. Роси също изостана до 16 място. След шестата обиколка обаче той започна своя възход и малко по малко напредна значително.

Проблем с предната гума на Довициозо го остави без нито една точка. Той излезе извън очертанията на пистата, стигна до последното място, смени мотора си и се върна на трасето, но силите му не издържаха да напредне отново след изоставането си.

Осем обиколки преди края Кръчлоу стана втори, воден единствено от Яноне, а след още две Роси направи най-голямата си крачка към подиума, изпреварвайки Маркес и ставайки четвърти. Кръчлоу поведе, изпреварвайки Яноне, а Довициозо и Лоренсо направиха последен опит да се завърнат в предните редици, сменяйки гумите си.

Две обиколки преди финала предната гума създаде затруднения и на Яноне и той изпусна водещото си място. Той стигна до шеста позиция, Роси остана на втора, а Маркес - на трета. Лорис Баз, който миналия месец се завърна, след като се възстановяваше от контузия, стана четвърти с Ducati, а Ектор Барбера и Юджийн Лавърти останаха на пето и шесто място на 13 секунди от Кръчлоу. Данило Петручи и Андреа Яноне завършиха на седмо и осмо, а най-добрият състезател на Suzuki – Винялес – на девето. Хорхе Лоренсо финишира последен с една обиколка изоставане. Единственият състезател на Aprilia, който записа точки е Щефан Брадъл – 2 точки. Шефовете на отбора не бяха доволни от представянето на пилотите миналата седмица, когато те не записаха нито една точка, и този уикенд също нямат особен повод за радост.

С представянето си Роси стана втори във временното класиране със 144 точки, а временния лидер Маркес - със 197.