Драма в 5 части! Полша обърна Франция от 0:2 и 8:12 в 4-ия гейм (ВИДЕО + СНИМКИ)

Световните шампиони по волейбол от Полша започнаха участието си във финалния турнир на Световната лига в Краков с драматична победа над европейските първенци и победители в Лигата от 2015 година от Франция с 3:2 (21:25, 17:25, 25:17, 28:26, 15:12). Едва 4200 зрители изгледаха на живо двубоя от първия кръг на Група J1 в “Таурон Арена”, но се насладиха на изключително сладък успех.

Френският наставник на домакините Стефан Антига заложи в стартовия състав на Давид Конарски, вместо на звездата Бартош Курек, както и на Пьотър Новаковски в центъра и на Рафал Бушек като посрещач. Като основен разпределитев в този мач започна Гжегож Ломач, за сметка на Фабиан Джизга.

Лоран Тили малко изненадващо остави сина си Кевин Тили резерва за сметка на Никола Марешал, но останалите в стартовия състав на “петлите” бяха на постовете си.

“Петлите” поведоха в двубоя убедително с 2:0 гейма. В третата част “Дружина полска” се събуди и взе един гейм с 25:17. Драмата дойде в 4-ата част, когато Франция дръпна с 12:8 след грешен сервис на Давид Конарски и с 16:13 след неубедително изпълнен начален удар от Матеуш Мика. Точно с изявите на влезлия като резерва Матеуш Мика започна обрата в тази част. Мика заби 5 точки до края на гейма, а Карол Клос заби победната точка за 28:26.

Така световните шампиони стигнаха до тейбрек, в който отново европейските шампиони от Франция стартираха убедително повеждайки с 3:1, след като Матеуш Биениек атакува в аут. Никола Льо Гоф отново даде преднина на “петлите” с атака в центъра за 5:4. Полша поведе с 8:6 при техническата пауза, след като резервата Никола Марешал атакува в мрежата. Атака на Рафал Бушек и 3 точки аванс за “Дружина полска”. Франция се вдигна на щурм и успя да изравни при 10:10 след страхотна изява на звездата си Ървин Нгапет. “Петлите” поведоха с 11:10 след ас на Бенжамен Тонюти. Две поредни успешни полски блокади срещу атаки на Антонен Рузие и домакините стигнаха до мачбол при 14:11. Атака на Кевин Льо Ру даде надежди за Франция 12:14. При следващото разиграване точката бе за Полша, след като Рафал Бушек атакува мощно - 15:12 в тайбрека и победа с 3:2 гейма в мача.

Давид Конарски стана най-резултатен за Полша с 20 точки (3 блок, 54% ефективност в атака), а решаващ принос за победата имаше Матеуш Мика, който заби 12 точки (50% ефективност в атака, 60% перфектно посрещане) и Карол Клос с 13 точки (2 блока, 93% ефективност в атака).

Най-резултатен в мача Антонен Рузие с 25 точки (57% ефективност в атака), а Ървин Нгапет добави още 16 точки (50% ефективност в атака, 57% перфектно посрещане).

Днес Полша среща Сърбия във втория си мач в Група J1. При нов успех момчетата на Стефан Антига ще се класирант на полуфиналите. Утре Франция среща Сърбия от 18,30 часа.

ПОЛША - ФРАНЦИЯ 3:2 (21:25, 17:25, 25:17, 28:26, 15:12) 3:2 (21:25, 17:25, 25:17, 28:26, 15:12)

ПОЛША: Гжегож Ломач 1, Давид Конарски 20, Михал Кубяк 6, Рафал Бушек 9, Пьотър Новаковски 2, Карол Клос 13 - Павел Заторски-либеро (Фабиан Джизга, Братош Курек, Матеуш Мика 12, Матеуш Биениек 6)
Старши-треньор: Стефан Антига
Треньор: Филип Блейн