Евро 2024: Шотландия - Швейцария 1:1

България остана 4-а в Гран При (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България останаха на 4-о място във втора дивизия на световното Гран При. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов паднаха от Пуерто Рико с 1:3 (25:23, 22:25, 21:25, 22:25) в мача за 3/4-о място на финалната четворка на турнира, игран този следобед пред по-малко от 500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.
България - Пурето Рико 1:3
Така българките, които вчера имаха страхотния шанс да се класират на финала и да имат възможност да спечелят промоция за елитната първа дивизия на Гран При през следващата година, не успяха да се преборят и за бронза и останаха 4-и. Волейболистките на Пуерто Рико се задоволиха с бронзовите медали. Възможността да спечелят класиране за първата дивизия пък ще имат отборите на Доминиканската република и Полша, които ще играят на финала по-късно тази вечер от 19,10 часа в Морската ни столица.
Преди началото на мача капитанката на България Ева Янева и либерото на тима ни Мария Филипова получиха специални плакети от БФВолейбол, след като предварително бяха обявили, че това ще са последните им срещи с фланелката на националния отбор в кариерите им.
Първият гейм на срещата започна по-добре за пуерториканките, които поведоха с 5:2 след ас на Диана Рейес и контра на Карина Окасио. Прекъсването, което взе Иван Сеферинов, даде ефект и България обърна до 6:5 в своя полза след два аса на Виктория Григорова и две контри на Ева Янева. Последваха два мини обрата и 8:7 за "лъвиците" след ас на Емилия Николова. Разликата нарасна до 10:7 след контра от втора линия на Еми Николова и аут на Окасио. Преднината на България продължи да расте до 16:11 след блокада на Григорова. Последваха контра на Еми Николова и ас на Мирослава Паскова и 18:11. Постепенно Пуерто Рико успя да намали изоставането си до 20:17 след атака на Стефани Енрайт и успешна блокада на Линда Моралес. Резултатът стана 22:18 след отличен блок на Нася Димитрова. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:23 след нова атака на Еми Николова.
В началото на втората част българските момичета дръпнаха с 3:1 след две поредни атаки на Еми Николова. Разликата нарасна до 6:2 след контра блок-аут на Ева Янева и отлична блокада на Нася Димитрова. Техническото прекъсване пък дойде при 8:3 за "лъвиците" след нов блок-аут на Янева. Двата тима продължиха равностойно до 14:10, след което Пуерто Рико успя да изравни при 14:14 след отлични изяви на Карина Окасио и Линда Моралес след няколко сервиса на Александра Окендо. Все пак техническата пауза дойде при 16:14 за България след атака от краче на Нася Димитрова и отличен блок на Ева Янева. Последва обрат и 18:17 за пуерториканките след грешка на Мирослава Паскова и нови две успешни атаки на Окасио. Равностойната игра продължи до 22:22, след което Пуерто Рико затвори гейма в своя полза при 25:22 след аут на Ева Янева и поредни две атаки на Карина Окасио.
Третият гейм тръгна отлично за волейболистките на Пуерто Рико, които поведоха с 4:1 след два поредни аса на Ауреа Крус. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов, разликата набъбна до 8:1 след блокада на Карина Окасио, две атака на Дейли Сантана и нов ас на Крус. Независимо от усилията на българките, пуерториканките запазиха преднината си и даже я увеличиха до 19:8 след нови силни изяви на Окасио. България намали до 19:12, а след това до 20:16 благодарение на влезлите като резерви Юлия Стоянова и Гергана Димитрова. Все пак Пуерто Рико успя да спечели гейма с 25:21 след силна атака от втора линия на Сантана и да поведе с 2:1.
Четвъртата част стартира равностойно до 3:3, след което Пуерто Рико дръпна с 5:3 след грешка на българките и контра от втора линия на Ауреа Крус. До техническата пауза резултатът стана 8:4 след грешка на българската разпределителка Лора Китипова и нова контра на Крус. Постепенно българските "лъвици" успяха да обърнат до 13:11 в своя полза след атака и блокада на Еми Николова и блокове на Ева Янева и Нася Димитрова. До второто техническо прекъсване разликата леко се увеличи на 16:13 след поредна атака на Еми Николова. Постепенно Пуерто Рико успя да стигне до равенство при 19:19 след грешка на Мирослава Паскова и поредна контра на Карина Окасио. Равенството се запази до 22:22, след което пуерториканките стигнаха до мачбол при 24:22 след нова атака на Окасио и ас на Дейли Сантана. В крайна сметка Пуерто Рико спечели с 25:22 след успешна атака на Окасио, а с това и мача с 3:1.
Най-полезна за българския тим стана Емилия Николова с 19 точки (1 блок, 1 ас и 45% ефективност в атака). Капитанката Ева Янева (5 блока!!! и 19% ефективност в атака) и Мирослава Паскова (1 ас, 40% ефективност в атака и 47% перфектно посрещане) добавиха 12 и 11 точки, но и това не бе достатъчно за успеха. Над всички за Пуерто Рико отново бе Карина Окасио със страхотните 27 точки (2 блока и 51% ефективност в атака), а Ауреа Крус добави още 16 точки (5 аса!!!, 1 блок, 38% ефективност в атака и 70% перфектно посрещане) за победата.
ПУЕРТО РИКО - БЪЛГАРИЯ 3:1 (23:25, 25:22, 25:21, 25:22)
ПУЕРТО РИКО: Диана Рейес 2, Карина Окасио 26, Ауреа Крус 16, Стефани Енрайт 4, Линда Моралес 11, Вилмари Мохика 3 - Дебора Сайлхамър-либеро (Паулина Прието-Сераме 1, Наталия Валентин, Дейли Сантана 7, Александра Окендо 6, Яримар Роса 2, Шърли Ферер)
Старши-треньор: Хуан Карлос Нунес
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 7, Емилия Николова 18, Ева Янева 12, Мирослава Паскова 11, Нася Димитрова 7, Виктория Григорова 7 - Мария Филипова-либеро (Цветелина Заркова, Юлия Стоянова 4, Гергана Димитрова 3)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.

ГАЛЕРИЯ от мача ПУЕРТО РИКО - БЪЛГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!