Полша се оказа твърде силна за България (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България изпуснаха изключителна възможност да спечели промоция за елитната първа дивизия на световното Гран При. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов се оказаха недостатъчно силни и отстъпиха на Полша с 1:3 (25:23, 21:25, 15:25, 21:25) във втория полуфинал от финалната четворка на втора дивизия на турнира, игран тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.
България - Полша
По този начин българките не успяха да се класират за финала утре, където вече да се борят за заветното първо място и класиране за първа дивизия на Гран При през следващата 2017 година. Тази възможност ще има Полша, която на финала ще играе срещу Доминиканската република, която в първата полуфинална среща надделя над Пуерто Рико също с 3:1 гейма. Финалът между "Дружина полска" и доминиканките е утре (19 юни) от 19,10 часа отново в зала "Конгресна", а преди това от 16,10 часа България ще играе за бронзовите медали на втора дивизия срещу пуерториканките.
Първият гейм на срещата започна по-добре за българките, които поведоха с 4:1 след блокади на Емилия Николова и капитанката Ева Янева и ас на Гергана Димитрова. Разликата се запази до 8:5 след атака на Янева и аут на полякинята Анна Грейман. Преднината нарасна до 10:6 след аут на Агниешка Каколевска, което накара наставникът на "Дружина полска" Яцек Навроцки да вземе тайм-аут. Постепенно Полша намали до 10:11 след грешка от сервис на българската разпределителка Петя Баракова и контра блок-аут на Камила Ганшчик. Полякините даже стигнаха до равенство при 13:13 след ас на Береника Томся и дори дръпна с 14:13 след отличен блок на Ганшчик. Прекъсването, което поиска Иван Сеферинов, даде ефект и България си върна предимството при 15:14 след атака на Еми Николова и контра от краче на Нася Димитрова. Нов обрат и 16:15 за Полша след две атаки на Томся. Играта продължи точка за точка до 18:17, след което последва силна блокада на Томся и 19:17. Въпреки второто прекъсване за Иван Сеферинов, резултатът стана 21:18 след нова грешка на българките. "Лъвиците" успяха да намалят до 22:21 след нова атака на Янева и контра на Еми Николова. България стигна до 23:23 след силна контра на Янева. В крайна сметка българките измъкнаха гейма с 25:23 след страхотен блок на Нася Димитрова и ас на Еми Николова.
В началото на втората част Полша дръпна с 3:1 след силна атака на Береника Томся и блокада на Агниешка Каколевска. Последваха атака на Ева Янева и аут на Томся и 3:3. България дори поведе със 7:4 след технични отигравания на Нася Димитрова и ас на Еми Николова. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:6 след блок-аут на Янева. Последва контраатака-пайп на Янева и 9:6. Постепенно Полша успя да изравни при 13:13 и дори да дръпне с 14:13 след две грешки на българките и успешна блокада на Камила Ганшчик. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:15 за "Дружина полска" след блок-аут на Анна Грейман. Разликата нарасна до 19:17 след ас на Емилия Муха, която започна като титулярка втория гейм. Преднината на полякините стана 20:17 след ас на влязлата като резерва Тамара Калишук. Резултатът стана 22:18 след мощна атака на Грейман, след което Полша без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:21 след блок-аут на Муха и изравни на 1:1.
Третият гейм тръгна добре за "лъвиците", които поведоха с 3:1 след технично отиграване на Еми Николова и аут на Анна Грейман от полякините. Последва равенство при 4:4 след атака през центъра на Камила Ганшчик и контра от втора линия на Береника Томся. Равностойната игра продължи до техническото прекъсване, което дойде при 8:7 за България след нова силна атака от краче на Нася Димитрова. Полякините успяха да обърнат до 11:9 в своя полза след блокада на Агниешка Каколевска и аут на Ева Янева. Разликата нарасна до 14:11 след отлична изява при мрежата на Емилия Муха. Независимо от тайм-аута за Иван Сеферинов, последва контра блок-аут на Томся и 15:11. Техническата пауза пък дойде при 16:12 за "Дружина полска" след нова отлична атака на Томся. Постепенно предимството на Полша стана 20:14 след нови две грешки на българките, след което спокойно спечели и гейма с убедителното 25:15 след поредна атака на Береника Томся.
Полякините продължиха с добрата си игра и в началото на четвъртата част, като дръпнаха с 4:1 след блок-аут на Емилия Муха и ас на Агниешка Каколевска. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов, последваха отлични блокади на Береника Томся и Муха и 6:1. В този момент в игра за България влезе Елица Василева, която бе оперирана и все още не е напълно възстановена. Разликата обаче продължи да расте до 8:2 след атака в аут на Ели Василева. Предимството на "Дружина полска" нарасна до 13:5 след два поредни аса на Камила Ганшчик. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:7 след ас на капитанката и разпределителка на Полша Йоанна Волош. Последваха три точки за "лъвиците" и 16:10. Българките успяха да стопят изоставането си до 18:14 след нова атака на Ева Янева и аут на Томся, а след това до 19:16 след отлична блокада на Гери Димитрова. Двата тима продължиха равностойно до 23:20, след което Полша спечели гейма с 25:21 след атака в аут на Янева, а с това и мача с 3:1, с което пък се класира за утрешния финал срещу Доминиканската република.
Най-полезна за българския тим стана капитанката Ева Янева с 22 точки (1 блок, 38% ефективност в атака), а Емилия Николова завърши с 15 точки (2 блока, 3 аса и 25% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. За полякините над всички бе Береника Томся със страхотните 25 точки (3 блока, 1 ас, 40% ефективност в атака), а Камила Ганшчик (4 блока, 1 ас и 82% ефективност в атака) и резервата Емилия Муха (3 блока, 1 ас, 47% ефективност в атака) добавиха 14 и 13 точки за победата.
БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 1:3 (25:23, 21:25, 15:25, 21:25)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 1, Емилия Николова 15, Ева Янева 22, Гергана Димитрова 10, Нася Димитрова 8, Виктория Григорова 4 - Мария Филипова-либеро (Цветелина Заркова 1, Лора Китипова, Мирослава Паскова, Юлия Стоянова, Елица Василева 1)
Старши-треньор: Иван Сеферинов
ПОЛША: Агниешка Каколевска 11, Камила Ганшчик 14, Анна Грейман 10, Береника Томся 25, Йоанна Волош 4, Мартина Грайбер - Агата Савицка-либеро (Малвина Шмажек, Тамара Калишук 1, Емилия Муха, Агата Дурайчик-либеро)
Старши-треньор: Яцек Навроцки.

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 1:3 - ТУК!!!