Доминиканска република на финал в Гран При, чака България или Полша (ВИДЕО)

Женският национален волейболен отбор на Доминиканската република се класира за финала във втора дивизия на световното Гран При. Доминиканките успяха да обърнат и да се наложат над Пуерто Рико с 3:1 (21:25, 25:22, 27:25, 25:14) в първия полуфинал от финалната четворка на турнира, игран този следобед пред едва около 500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така волейболистките на Доминиканската република се класираха за финала, където очакват победителя от втората полуфинална среща между българските "лъвици" и Полша, която започва малко по-късно тази вечер. Победителят от финалния турнир ще спечели промоция за елитната първа дивизия на световното Гран При през следващата година. Финалният мач е утре (19 юни) от 19,10 часа в Морската ни столица, а преди това от 16,10 часа ще бъде двубоя за бронзовите медали.

Двата отбора изиграха изключително оспорван първи гейм, който символичните домакини от Пуерто Рико успяха да спечелят с 25:21. Резултатът бе изравняван 14 пъти, преди волейболистките на Пуерто Рико да успеят да спечелят. Те водеха и при двете технически прекъсвания с по една точка, а след 9:12 успяха дори да стопят пасива и да спечелят с 25:21. Отборът на Доминиканската република след три равенства в началото на втората част набързо поведе с 6 точки при 9:3. Пуерториканките успяха да намалят пасива си до само точка при 12:13, но силите им не стигнаха, за да обърнат резултата в своя полза и Доминиканската република спечели с 25:22 и изравни на 1:1.

Играта през третата част бе много интересна. След две равенства в началото на гейма пуерториканките поведоха, но допуснаха изравняване при 10:10. След нови две равенства Пуерто Рико поведе с 5 точки при 17:12, но допусна изравняване при 20:20. След още 6 равенства доминиканките показаха по-добра игра и успяха да вземат гейма след 27:25. Четвъртият гейм започна равностойно с няколко равенства в резултата. След 9:9 волейболистките на Доминиканската република показаха отлична игра и реализираха 7 срещу 1 точка и поведоха с 16:10 до второто техническо прекъсване. До края на частта доминиканките бяха по-добрият отбор, допускаха по-малко грешки и заслужено спечели с категоричното 25:14 и съответно мача с 3:1.

Най-полезна за доминиканките стана капиитанката и звезда на тима Бетания Де Ла Крус с 18 точки (1 блок, 2 аса и 31% ефективност в атака), а Хина Мамбру (2 блока и 33% ефективност в атака) и Брайелин Мартинес (5 блока!!! и 38% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за победата. За Пуерто Рико Стефани Енрайт (50% ефективност в атака и 83% перфектно посрещане) и Карина Окасио (1 блок, 1 ас и 38% ефективност в атака) реализираха 16 и 15 точки, но това не бе достатъчно за успеха.

ПУЕРТО РИКО - ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 1:3 (25:21, 22:25, 25:27, 14:25)
ПУЕРТО РИКО: Диана Рейес, Стефани Енрайт, Карина Окасио 15, Ауреа Крус 10, Линда Моралес 8, Вилмари Мохика 4 - Шейра Венегас-либеро (Александра Окендо 3, Дейли Сантана 2, Яримар Роса 1, Наталия Валентин, Шърли Ферер, Дебора Сайлхамър-либеро)
Старши-треньор: Хуан Карлос Нунес
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА: Ниверка Марте, Хина Мамбру 15, Бетания Де Ла Крус 18, Брайелин Мартинес 15, Аннерис Варгас 11, Лисвел Еве 7 - Уинифер Фернандес-либеро (Камил Домингес, Хайла Гонсалес, Йонкайра Пеня, Марианне Ферсола, Ана Бинет-либеро)
Старши-треньор: Маркос Квиек.