Страхотен спектакъл и "червено-бял" триумф в Дербито на двете столици (видео + галерия)

Шампионът Спартак (Москва) и Зенит направиха мача на сезона в руската Премиер лига. "Червено-белите" се наложиха с 3:1 и с пълна сила се върнаха в битката за титлата. Александър Самедов, Луис Адриано и резервата Марио Пашалич бяха точни за отбора на Масимо Карера, а Доменико Кришито беше точен за Зенит.

Питерци вече изостават на 6 точки от лидера Локомотив (Москва), който се очертава като основен фаворит за златните медали. В оставащите 12 кръга своите шансове за първото място имат още ЦСКА (Москва), Спартак и Краснодар. Всички тези отбори са събрани в 3 точки и малко по-лесна програма от "железничарите".

Мачът днес беше от огромна стойност не само заради класирането, но и заради голямата омраза между феновете на двата тима.
По-рано днес Локомотив инфарктно надвиха новака СКА-Хабаровск и принудиха преследвачите си да се стремят единствено към трите точки.
Спартаковци имаха да си връщат и за разгромната загуба с 1:5 в началото на сезона, когато отборът определено беше далеч от оптималната си форма и катастрофира в Санкт Петербург.
Ивелин Попов беше в групата на Спартак, но така и не се появи в игра. Неговите съотборници постигнаха трета поредна победа и са най-резултатният отбор в първенството. Зенит пък има само един успех в последните си 7 мача.
Старши треньорът на шампионите Масимо Карера направи няколко рокади в състава, който нелепо изпусна победата срещу Марибор в Шампионската лига в средата на миналата седмица. Една от тях бе оставането сред резервите на Ивелин Попов за сметка на Александър Самедов. На десния фланг на защитата започна Андрей Ешченко вместо Марко Петкович, а в центъра на отбраната Салваторе Бокети си партнираше с Георгий Джикия.
Очаквано, в атака започнаха Луис Адриано и Зе Луиш, а звездата Куинси Промес действаше в лявата част на халфовата линия.
Рожденикът Роберто Манчини изненада, като за първи път през сезона пусна сред титулярите Юрий Жирков. Шанс да започне двубоя получи и Дмитрий Полоз, който бе предпочетен пред представящия се силно Емилиано Ригони. На пейката остана и Себастиан Дриуси, но другите трима аржентинци в Зенит - Емануел Мамана, Матиас Краневитер и Леандро Паредес бяха в стартовите 11.
В предни позиции за питерци започна Александър Кокорин, а бившият нападател на Спартак Артьом Дзюба беше резерва. По време на загрявката Дзюба беше бурно освиркан от привържениците на Спартак.
Двубоят беше под №700 за Зенит в първенството на Русия, а Куинси Промес записа своя стотен мач за Спартак.
Нагласата и на двата отбора си пролича още в началните минути. Нямаше изчакване и дебнене на съперника. Напротив - атаките следваха една след друга. Футболистите на Зенит сякаш бяха по-спокойно, докато спартаковци на няколко пъти загубиха топката в близост до наказателното си поле.
100 Спартак (Москва) - Зенит 3:1
Жирков беше много активен отляво и пробивите му накараха домакините да му обърнат специално внимание. Удар на Зе Луиш в 9-ата минута мина в опасна близост до гредата, а малко по-късно Спартак отбеляза гол, който беше отменен. Луис Адриано не овладя добре топката, но все пак я добута до Денис Глушаков, който му я върна пред погледа на вратаря Юрий Лодигин и бразилецът опъна мрежата. Страничният рефер вече беше вдигнал флага за засада и правилно попадението не беше зачетено.
В 19-ата минута "Откритие Арена" ликуваше. Александър Самедов засече с глава прекрасно центриране на Дмитрий Комбаров и прати топката в далечния ъгъл на вратата. Лодигин нямаше никакъв шанс - 1:0 за Спартак.
Не след дълго голмайсторът се поддаде на провокация от страна на Паредес и го блъсна в гърдите. Южноамериканецът театрално се хвана за лицето и се хвърли на терена, но съдията Виталий Мешков много добре видя какво се случи и показа жълти картони и на двамата.
Зенит трябваше да отговори. Напълно незабележимият до момента Кокорин напредна на скорост и потърси комбинация с Жирков, но той беше изпреварен точно преди да шутира. В 30-ата минута спартаковци поведоха с 2:0, а голът беше истинска наслада за окото. Атаката започна от Луис Адриано и премина през Самедов и Зе Луиш, който с пета върна към Луис Адриано, а прецизният удар на бившия нападател на Милан удвои авана на домакините.
Манчини не се поколеба още в 34-ата минута да извади Краневитер и да пусне в игра далеч по-офанзивен футболист в лицето на Ригони. Секунди по-късно Зенит върна един гол. След пас на Полоз капитанът Доменико Кришито шутира с всичка сила, а Самедов неволно отклони топката и попречи на вратаря Александър Селихов да се намеси.
До края на полувремето гостите можеха и да изравнят. Първо Луис Адриано едва не си вкара автогол в опит да изчисти едно центриране от корнер, а в 45-ата минута поредното добро включване на Жирков завърши с подаване към Кокорин, но той от три метра не уцели празната врата с глава и топката се отби от гредата.
Бясното темпо продължи и след почивката. Още на полувремето Самедов беше заменен от Роман Зобнин и това подсказа желанието на Масимо Карера да внесе повече стабилност в средата на терена. Зенит обаче уражни сериозен натиск и пред Кокорин се откри нов шанс, който руският национал пропиля. Оставен непокрит в наказателното поле, той отправи анемичен изстрел и не затрудни Селихов.
В 52-ата минута стражът на Спартак бе герой за тима си, като изби далечен удар на Паредес, макар че имаше много лоша видимост заради хвърлените от сектора зад него димки. В ответната атака Промес навърза няколко бранители в синьо, но се забави и позволи топката да му бъде отнета. Холандецът действа много по-правилно в 59-ата минута, но Лодигин отрази удара му от границата на наказателното поле.
Манчини прати Дзюба да загрява, а това накара феновете на Спартак отново да засипят с обиди някогашния си любимец. Смененият от Дзюба играч беше десният бек Игор Смолников. В 66-ата минута Луис Адриано беше много близо до трети гол за "червено-белите". Той надбяга Мамана, но в последния момент аржентинецът го спря с великолепен шпагат.
В 72-ата минута Кокорин стреля добре с глава, но Селихов внимаваше. Четвърт час преди края Карера предприе още една дефанзивна смяна - Марио Пашалич вместо Луис Адриано. Спартаковци вече разчитаха само на контри и те не бяха никак безопасни. При една от тях Мамана със сетни усилия спря Зе Луиш.
В заключителната част от двубоя нервите надделяха. Реферът набързо вдигна три жълти картона и един червен - на Фернандо. Халфът на Спартак грубо фаулира Ригони и остави тима си с човек по-малко. Зенит обсади наказателното поле на шампионите, а обявените 4 минути добавено време се превърнаха в 8.
Спартаковци обаче издържаха и дори забиха трети гол за радост на верните си фенове. Негов автор стана Пашалич след брилянтен пас на Зе Луиш. Този път Лодигин беше безпомощен и всичко свърши.

В следващия кръг гостува на Арсенал (Тула), а Зенит приема Урал.