Юрий Алкалай: Балканското първенство в София е пример за световния бейзбол и софтбол

Юрий Алкалай: Балканското първенство в София е пример за световния бейзбол и софтбол

Тройната балканиада по бейзбол, софтбол и слоупич за смесени отбори, чието второ издание ще се проведе тази седмица в София (26-29 април), може да се превърне в световна практика. Това обяви президентът на българската федерация по софтбол Юрий Алкалай, по чиято инициатива през 2015 г. бе организирано дебютното балканско първенство по този модел, също в столицата на България.

"Инициативата на България от 2015 г. да проведе за първи път на едно и също място и по едно и също време международен турнир по бейзбол и по софтбол вече се дава като практика за пример в световен мащаб - посочи Алкалай на среща с медиите в пресклуб "България". - Има идеи в бъдеще този формат дори да се прилага в квалификационни състезания на световната конфедерация (WBSC). Разбира се, все още сме малко далеч от този етап, защото Балканите все още са единственият район в света, който има своето обособено регионално първенство. Основната причина да е така добре приета тази инициатива е, че състезанията от двата спорта - женският и мъжкият, се провеждат по едно и също време и на едно и също място. Тоест, дава се възможност на хората да сравнят предимствата и особеностите на двата спорта. А те, уверявам ви, са доста различни. И се дава възможност на атлетите да общуват повече помежду си."

Предстоящото първенство в София '18 ще бъде първото събитие от честванията по случай 30-годишната на организирания бейзбол и софтбол в България. Специален гост ще бъде президентът на световната бейзболна и софтболна конфедерация Рикардо Фракари.

"Благодарение на огромния ентусиазъм на всички момчета и момичета, които се събрахме през 1988-а, в един момент стигнахме до ниво от 24 клуба в цяла България - припомни Алкалай. - За съжаление в момента сме много далеч от това ниво. Имаме обаче не само доброто намерение, но плановете, а искрено се надяваме и възможностите да го достигнем отново. Честването ще започне в петък, на 27 април, когато президентът на WBSC Рикардо Фракари ще бъде удостоен с титлата "Почетен професор" на НСА, а вечерта ще отпразнуваме 30-ия рожден на българския бейзбол и софтбол в х-л "Витоша Парк" с коктейл. Очакваме представители на ММС, БОК, Столична община, които да бъдат съпричастни с този наш юбилей. Искрено се надявам, че след 30 години някой друг ще застане тук пред някои от вас, за да презентира с по-ярки краски дейността на бейзбола дотогава."



Освен официалните събития от федерацията по бейзбол предвиждат редица съпътстващи мероприятия по случай 30-годишнината на американската игра у нас.

"Предвиждаме доста неща да се случат през месеците май, юни, юли и септември - разкри Алкалай. - Световната конфедерация в момента представя на обществеността един нов прочит на играта, който е предназначен за деца. Казва се "Бейзбол 5" и на практика е игра, която всяка група дечица с един тебешир и една топка за тенис може да играе на улицата с голи ръце. Надяваме се, че общината ще ни разреши да направим първия демонстративен турнир по този спорт пред паметника на Съветската армия. След това се надяваме да намерим средства, за да направим верига от такива турнири на централните площади във всички градове, в които се играе бейзбол в момента, а впоследствие и във всички градове, които проявят някакъв интерес. Активните градове са София, Дупница и Благоевград, а предварителни разговори по въпроса имаме със Стара Загора, Казанлък, Козлодуй и Русе. Паралелно започваме дейност в Софийска област, така че да привлечем нови деца. Имаме екипировката, като че ли имаме и хората, с които можем да го направим."

Засега остава отворен въпросът с материалната база, тъй като продължава неяснотата около бейзболното игрище в националния спортен център "Диана" в столичния кв. "Дианабад".

"За съжаление, въпреки уверенията, които получихме в началото на годината от ММС, не можахме да подпишем навреме договора за стадион "Диана" и по тази причина той отпадна от графика на балканското първенство - обяви Алкалай. - Хубавата новина е, че вчера е постигнато споразумение между софийските клубове и "Национална спортна база" ЕАД, така че тези дни ще бъде подписан договорът за предстоящия сезон в Българската бейзболна лига. Което означава, че СТК ще трябва да пренасрочи част от мачовете, когато този стадион стане наличен. Очакваме, че това ще стане в рамките на следващите две седмици. Договорът може би ще бъде такъв, че отборите, които ползват стадиона - Юнак, Блус и Атлетик, ще имат грижа за поддръжката му и ще заплащат единствено режийните разходи на НСБ. В интерес на истината наемът, който е договорен, е приличен, поне на фона на това, което се случва в София."

Алкалай добави, че и през 2018 г. бейзболът и софтболът няма да разчитат на помощ от държавата:

"Държавата тази година няма да обърне внимание на бейзбола и софтбола. Поне така каза министър Красен Кралев, а аз мога да кажа, че го разбирам. Той следва една определена политика. Няма да коментирам дали е добра или лоша, но тя е политика и се следва. Ако ние реализираме нещата, които сме замислили, съм повече от уверен, че следващата година федерацията ще получи финансиране. Защото ще покаже, че не само е спорт от олимпийската програма, а и много други неща, най-вече своята социална значимост. Федерации като нашата, които не получават финансиране, всъщност носят на бюджета много пари. Аз направих една калкулация. В последните пет години благодарение на международните състезания, които ние организираме, в бюджета са постъпили малко под 100 000 лв. От тях ние сме видели един голям геврек. Поставих го този въпрос на министъра, той отговори, че другият министър, който отговаря за финансите, не ги вижда точно по този начин нещата."



Относно подкрепата на световната конфедерация Алкалай сподели:

"WBSC помага главно с ноу-хау. Помага естествено и с екипировка. Но те виждат тяхната роля главно с това да подпомагат с кадри. Ние казваме, че имаме нужда обучение, те изпращат подходящия човек. Казваме, че имаме нужда от съдии, те организират курсове за съдии при нас или в чужбина. Искаме медийна подкрепа, получаваме медийна подкрепа. За съжаление - или за радост, не знам кое от двете, организацията не е като във футбола. Това, че присъстваш на едно световно или европейско първенство, не носи директен дивидент за националната федерация."

Засегната бе и темата за бъдещето на бейзбола и софтбола в програмата на олимпийските игри. Двете американски игри бяха лишени от постоянния си статут с решение на МОК от 2005 г. и за последен път раздадоха своите комплекти медали в Пекин '08. Дългоочакваното им завръщане ще бъде в Токио '20 като допълнителна дисциплина.

"Доколкото знам, един спорт трябва да присъства на три последователни олимпийски игри, избран от домакина, за да получи перманентен статут - коментира Алкалай. - Моят колега и председател на европейската бейзболна федерация (СЕВ) Дидие Семине е член на организационния комитет на игрите в Париж '24. Има много сериозен натиск и от WBSC, и от организаторите в Лос Анджелис '28, и от самата френска федерация по бейзбол и софтбол да посочат двата американски спорта като една от допълнителните дисциплини в програмата. Дори вече е отреден парцел във френската столица, на който с чужда инвестиция да бъде построен олимпийският бейзболен комплекс. Но дали това ще се случи, никой не знае. Работи се много активно. Шансовете към този момент са към 45%. Що се отнася до Лос Анджелис, там няма смисъл да коментираме. Ако там няма бейзбол и софтбол, ще е странно."

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти