Зимният трансферен прозорец се отвори и донесе полъх на усещането, че нещо ще се промени в испанската Лига, която в последните години оставаше пасивна през януари на пазара. Днес има нещо повече от шум. Има големи думи, има и започващи действия, защото два европейски гранда вече се подсилиха от началото на 2018 година: Ливърпул купи Вирджил ван Дайк за около 85 млн. евро, разбивайки статуквото (нидерландецът е вече най-скъпият защитник в историята), а нападателят Сандро Вагнер подсили Байерн (Мюнхен) срещу 13 млн. евро за Хофенхайм, за да даде възможност за почивки на Роберт Левандовски.
„Готови сме да се подобрим и ще купим някого, ако е в рамките на възможностите ни”, казва старши треньорът на Барселона Ернесто Валверде. Той има дупка в състава си след напускането на Неймар към Пари Сен Жермен и иска да я запълни с привличането на Филипе Коутиньо от Ливърпул, който обаче не би имал право да играе за „лос кулес” в пролетните етапи на Шампионската лига.
В Реал Мадрид пък чакат съвсем недалеч във времето пристигането на Кепа Арисабалага, след като бъде платена неустойката в клаузата за разтрогването на договора с Атлетик Билбао в размер на 20 млн. евро. Вратарят игра на котка и мишка с журналистите на тренировката на баските във вторник, като не излезе на терена в откритите за медиите минути.
Не е често срещано явление техническите секретариати на двата гранда на Испания да са така активни на този етап от сезона. Не бе такова положението в предишните две години, когато парите от Китай донесоха повече приходи от разходи за испанските клубове. Барса не е добавяла нови играчи в предните седем зимни прозореца след Ибрахим Афелай в сезон 2010/11, а Мадрид взе само Диего Лопес през януари 2013 г. и Лукас Силва през януари 2015-а. Не е същото при Валенсия, Севиля, Виляреал и Атлетико Мадрид.
Валенсия се цели в Лусиано Вието, когото Атлети постави на сергията (и който бе на ръба от преминаване в Спортинг Лисабон), след като явно се отказва от по-скъпия Сандро Рамирес от Евертън. „Лос че” знаят, че Симоне Дзадза трябва да излекува коляното си, та му търсят алтернатива. Там работят също по друга операция – окончателното откупуване на Гонсало Гуедеш от ПСЖ, където трябва да балансират счетоводните си книга заради Финансовия феърплей. В Севиля пък идването на Винченцо Монтела на пейката като че връща на сцената нарочения за гонене Стеван Нзонзи, а спортният директор на клуба Оскар Ариас завърши покупката на левия бек на Коринтианс Арана срещу 11 млн. евро.
Рулетката започна да се върти. Диего Коща и Витоло не са съвсем зимни попълнения за Атлетико, защото бяха купени преди месеци, ала не можеха да играят до 1 януари заради трансферното ембарго върху клуба. В Лас Палмас се отваря вратата на входа и изхода с идването на треньора Пако Хемес, като дойдоха Галвес, Хайро и аржентинецът Пенялба. Леванте върна в Испания Коке, преотстъпен от Шалке 04, а в Бетис отново е Рубен Кастро след китайската си одисея. Доста клубове опитват да залагат на сигурното и евтиното с вече тествани в Ла Лига играчи като чилиеца Итура, върнал се в Малага, като Роберт Ибаньес (Хетафе) или като Пап Диоп и Орейяна (Ейбар). Към същия профил съвпадат други две мишени: Гжегож Криховяк, желан от Хетафе, и Сандро, искан от Валенсия и Малага. При огромните разходи за заплати парите не стигат и превенцията срещу стари провали помага на политиката на сдържаност. Само трима са бележитите футболисти, купени през зимата в последните 20 години: Аймар, Марсело и Гонсало Игуаин.
Сега обаче го има ефектът на доминото и по всичко личи, че парчетата едно след друго ще започнат да падат. Вече усетихме огромен земетръс преди една година, когато Премиър Лийг за първи път в историята си донесе повече приходи от разходи за клубовете си Тогава английските клубове похарчиха 276 млн. евро срещу сдържалите се испански, едва преминали 28 милиона.
Това е отколешна тенденция в Англия. През януари 2016 г. представителите на Премиър Лийг хвърлиха 252 млн. при 160 млн., 164 млн. и 147 млн. в предишните зимни прозорци – все много над клубовете от Ла Лига (най-големият януарски харч в последните пет години е преди три – 57 млн. евро), а и надскачайки Серия А, Бундеслигата и Лига 1. Във Франция ПСЖ вдигна нивото на харч миналата зима със 70 млн. евро при общо за клубовете в страната 167 млн.
Днес на влака, на който се возят големите играчи на зимния пазар, обаче се качва и Ла Лига. Не изключвайте възможността за трансферни взривове в Испания до полунощ на 31 януари.
Хуан Кудейро, „Ел Паис”