Интервюто с Чеферин: Писнало ми е от политици и корупция

Интервюто с Чеферин: Писнало ми е от политици и корупция

Президентът на УЕФА Александър Чеферин разкрива за задвижване на планове за значително ограничаване на прекомерните разходи във футбола чрез възможно въвеждане на някаква форма на таван на заплатите и нетните харчове за трансфери, както и стриктни лимити на отчисленията за агенти. Чеферин споделя в своето първо интервю за британски вестник след избирането си на втория най-важен пост във футбола, че е крайно време да влязат в сила правила, които да спрат най-богатите клубове да съсредоточават всички най-добри футболисти при себе си.

След като Алексис Санчес току-що стана най-високоплатеният играч в историята на английския футбол с получаваните над 600 000 паунда седмично в Манчестър Юнайтед, ръководителят на евроцентралата потвърждава за обсъждане на т.нар. данък „лукс” – при прескачането на определено ниво в бюджета за заплати клубовете ще плащат глоби.

В дневния ред е заложено и намаляване на броя играчи в първия отбор на клубовете, за да не може такива като Челси да трупат десетки таланти и да ги пращат напосоки по континента под наем, без да дават на огромното мнозинство шанс за изява.

Въобще, Чеферин е твърдо решен да възвърне „състезателното равновесие” в европейския футбол като свой водещ приоритет в мандата, след като пропастта между имащите и нямащите се разрасна миналото лято до невиждани размери с рекордните покупки на Неймар и Килиан Мбапе в Пари Сен Жермен и с поредния трансферен бум на топ клубовете от Премиър Лийг.

Чеферин разкрива, че разговорите с лигите и клубовете за данък „лукс” са започнали във вторник, 23 януари – почти година след първоначалната идея. Парите от това направление ще бъдат разпределяни сред съперниците на провинилите се или в „програми за социална отговорност”.

Политическите лидери на Европа блокираха предшественика на президента на УЕФА – Мишел Платини, от въвеждане на традиционен таван на заплатите преди почти десетилетие, ала словенецът е убеден, че данък „лукс” може да бъде въведен и без тяхното одобрение: „Писнало ми е от политици, които говорят: „Направете нещо за състезателното равновесие!”, а като те чуят след това в Брюксел, казват: „Ама всичко е забранено по законодателството на ЕС”. Ние обаче имаме някои спортни мерки, които можем да постановим и без политиците: можем да въведем данък „лукс”, можем да ограничим броя дадени под наем играчи, можем да ограничим броя регистрирани играчи в отбор.”

Всички тези мерки бяха обсъдени във вторник на годишната среща на Съвета за професионални стратегии на УЕФА. Чеферин казва, че каквито и нововъведения да бъдат направени в Шампионската лига и Лига Европа, трябва да бъдат пренесени и във вътрешните първенства: „Лесно е все да се сочи с пръст към УЕФА. Ще останете изненадани, че дори и най-големите клубове искат от нас да направим нещо по въпроса.” И това, въпреки че прогнозите на евроцентралата сочат, че всеки от най-богатите пет клуба в света ще мине границата от 1 млрд. евро годишен оборот след 2020-а.

Президентът разкрива и как поверената му институция е била на косъм от това да прати предложения до ФИФА за таван на отчисленията от трансферни суми за агенти и за връщане на лицензионна система за посредници. Изумителните пари за агентите на Алексис Санчес заради избора му за трансфер от Арсенал в Юнайтед при пренебрегването на Манчестър Сити е последният пример.

„ФИФА постъпи напълно погрешно, като дерегулира агентската индустрия преди три години. Трябва да има таван на отчисленията за агентите и клубовете да не могат да го преминават. Е, ако самият играч е достатъчно глупав да плати сам горницата, няма как да го спрем. От различни клубове са ми разказвали следните случки с агенти: „Те идват при нас и ни казват да им платим 50% от трансферната сума, иначе играчът им ще отиде другаде. Или пък ни казват да купим играча, но заедно с него още този, онзи и трети, без значение дали ги искаме, но ни задължават да ги вземем и да платим комисионата”. Липсата на лицензионна система за агентите е най-лошото нещо, защото днес, и въобще не преувеличавам, можеш да си дори убиец и пак да работиш легално тази професия.”

Бъдещето на Шампионската лига също е много обсъждана тема с оглед на това как рискуващи да останат извън борда традиционно големи клубове опитват да изнудват УЕФА да им осигури участието чрез заплахи за отцепване. „Ние обмисляме различни варианти да направим този вече фантастичен продукт още по-интересен, но нека е ясно едно: докато аз съм на този пост, никаква Супер Лига няма да се случи!”.

Ходът на Пари Сен Жермен да вземе под наем Мбапе от Монако с опция за откупуване срещу 180 млн. евро за мнозина бе чиста подигравка с нормативните уредби на Финансовия феърплей. Чеферин първом отказва да коментира въпроса, защото в момента тече независимо разследване, ала все пак не се сдържа: „Като адвокат мога да ви кажа, че независимо дали купуваш играч, или го вземаш под наем с опция за откупуване, това при всяко положение е покупка. Все едно и също е.”

Чеферин е наясно, че проблемите и недоверието във футбола са огромни на всяко ниво. Почти три години изминаха от набезите на ФБР в Цюрих, които поставиха на колене ФИФА с шокиращи разкрития за престъпления от над четвърт век назад във времето. Словенецът, който тогава беше президент на футболната федерация в родината си, смята да напусне настоящия си пост чист, за разлика от предшествениците си Платини и Анхел Мария Вийяр.

„Когато човек види какви са ги вършили ръководителите, се хваща за главата потресен. Тези хора явно са се имали за недосегаеми и са си мислели, че истината никога няма да излезе на бял свят. За мен това навреди генерално на футбола. Доста народ си казва: „Ааа, УЕФА, ФИФА, ФА – всички са едни и същи. Щом е футбол, все са бандюги.” Но не е така. Времената са различни. Свърши се с онова – вече всичко излиза наяве. Мога да ви уверя, че нищо от случилото се на други спортни ръководители го няма в моето минало и съм абсолютно сигурен, че няма да го има и в моето бъдеще. В някаква степен това критично състояние на европейския и световния футбол ми помогна. Защото преди 20 години никога нямаше да мога да бъда избран, като знаете кой управляваше футбола. На изборите получих 76% от гласовете, но днес се радвам на дори по-голяма подкрепа. Причината е, че хората виждат, че не съм се променил, затова и съм сигурен за себе си. За другите човек няма как да знае.”

Чеферин посочва въведеното от него ограничение на броя мандати в УЕФА като доказателство, че е по-различен от предишното поколение футболни ръководители. „Невъзможно е да си на една и съща позиция 20 години. Откачено е! Трябва да знаеш, че всичко си има край и че организацията не е твоя собственост. Защото наистина си мисля и съм сигурен, че не можем да се преструваме на суперзвездите на тази игра, тъй като не сме. Как може един футболен администратор или футболен политик да бъде най-важният във футбола?! За мен играчите са най-важните. Без играчите ние сме никои, без феновете ние сме никои. А онези, корумпираните, не осъзнаваха това. Те бяха „собствениците” на футбола, което е голяма грешка”.

Бен Ръмсби, „Дейли Телеграф”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти