Кулминацията в Копа Либертадорес започна с успех на шампиона Гремио

Шампионът на Южна Америка Гремио направи огромна крачка за класиране на полуфинал в Копа Либертадорес през този сезон. Носителят на трофея спечели с 2:0 визитата си на Атлетико Тукуман в първи четвъртфинал от турнира. Реваншът е на втори октомври в Порто Алегре.

Головете на стадион "Монументал в Тукуман" отбелязаха нападателите Алисон (35) и Евертон (55), които се разписаха в края на първото полувреме и началото на втората част. За Алисон това беше второ попадение в турнира, докато за Евертон пето. Между двата гола домакините останаха с човек по-малко, след като с директен червен картон беше изгонен Нунес.

Интересното е, че това стана след намесата на ВАР. Бранителят настъпи лошо противник по гърба, като първо получи само жълт картон. Реферът Ролдан беше викнат от неговите помощници, след като изгледа записа, прати Нунес, който се появи от резервната скамейка още в седмата минута на мястото на контузения Ноир, под душовете.

Така по-класният състав на Гремио нямаше проблем да спечели срещата, като си гарантира много по-спокоен двубой в реванша на "Арена ди Гремио". Победителят от този сблъсък чака на полуфиналите победителя от аржентинското дерби Индепендиенте - Ривър Плейт.

Останалите четвъртфинални двубои са Бока Хуниорс - Крузейро и Коло Коло - Палмейрас. Единственият от 8-те отбора, които останаха в надпреварата, който не е печелил най-ценния клубен турнир в Южна Америка е Атлетико Тукуман. Останалите седем четвъртфиналисти имат общо 23 трофея от всичките 58 от създаването на турнира, като също така имат и загубени 14 финала, като единствено рекордьорът по отличия Индепендиенте (7) няма нито един загубен финал. "Кралят на купите", както наричат "червените", имат седем победи от седем финала.

Аржентинският колос Бока Хуниорс има шест отличия и четири загубени финала, Гремио и Ривър Плейт имат по три трофея и по две загуби във финали, докато Крузейро е с два трофея и два загубени финала. Тазгодишният фаворит Палмейрас има един триумф в Либертадорес и три загубени финала, а единственият чилийски тим, който е стъпвал на върха на Южна Америка през 1991 година - Коло Коло, има и един загубен финал.