Гредата спаси Аржентина, Кемпес потопи холандците

Гредата спаси Аржентина, Кемпес потопи холандците

Световното първенство през 1978 година в никакъв случай не е сред най-зрелищните Мондиали. Може би пък и заради това именно финалът между домакините от Аржентина и Холандия е най-зрелищния мач на турнира. Подобно и на други първенства, и тук върви схващането, че отборите от Малкия финал - Бразилия и Италия, са по-достойните финалисти, но така или иначе в Буенос Айрес за титлата спорят "гаучосите" и "лалетата".

Аржентина чака световния финал цели 48 години. Толкова лета минават от финала на първото Световно първенство, където наследниците на Хосе де Сан Мартин губят от Уругвай. През 1978 година "гаучосите" нямат право на грешка пред родни стени. След бледото представяне на Мондиал 74 начело на Аржентина застава младият специалист Сезар Луис Меноти, известен в родината си с прякора Ел Флако (Кльощавия). Селекционерът се заема да подготви тим достоен да стане световен първенец на родна сцена. Аржентинците оцеляват в най-трудната група на турнира, където мерят сили с Унгария, Франция и Италия. Именно загуба от "адзурите" в последния кръг кара Меноти да наложи промени. На пейката залепват титулярите до този момент Валенсия и Хоусеман, а Марио Кемпес от нападател е върнат в полузащитата. Даниел Бертони и Оскар Ортис застават на двете крила, а Леополдо Луке води атаката. Мустакатият стрелец - Луке, е определен за най-добър играч на груповата фаза. Той обаче не показва добри игри в следващите фази на Мондиала, като причина за това вероятно е смъртта на брат му по време на автомобилна катастрофа. В полуфиналната група на Аржентина й трябва победа поне с 4 чисти гола срещу Перу, за да се класира на финала за сметка на Бразилия. 6:0 и мач за трофея за "гаучосите". Години по-късно все още се споменават суми от порядъка на 50 милиона долара, решили изхода на мача с Перу. Истината обаче остава "някъде там", както се казваше в един сериал.

 

Другият финалист Холандия играе приятен футбол, подчинен на отборния дух. "Лалетата" обаче имат малшанса да срещнат на финала на второ поредно Световно домакина. Може би ако Холандия не бе мерила сили с Германия в Мюнхен и с Аржентина в Буенос Айрес, днес "оранжевите" щяха да имат на сметката си цели две световни титли. Кой знае...Начело на тима вече е австриецът Ернст Хапел, който в общи линии не променя стила на "лалетата" спрямо този от времето на Ринус Микелс. В Аржентина обаче я няма голямата звезда на състава Йохан Кройф. Официално Йохан Велики се отказва от националния тим през октомври 1977 година, макар да помага на холандците да се класират за Мондиал 78. Първоначално Кройф обявява, че няма да лети за Южна Америка по политически причини. На скоро легендарният футболист сподели в интервю, че година преди финалите в Аржентина той и семейството му са били отвлечени в Барселона и това го е накарало да открие, че има и по-важни неща от футбола в живота. Кройф го няма, но тук са всички останали звезди на "оранжевите" - Реп, Неескенс, Крол, Хаан, братята Ван де Керкхоф, Роби Рензенбринк и т.н.

Във врящия котел на стадион "Ривър Плейт" на 25 юни 1978 г. Аржентина започва във формация 4-3-3, като Бертони и Ортис подкрепят по фланговете Луке, а Кемпес, Ардилес и Галего са моторите в средата на терена. Много полезен за Аржентина в голяма част от финала е десният бек Хорхе Олгин, който прави редица пробиви през зоната на Вили ван де Керкхоф и Поортвлит. Централният бранител и капитан на тима на Меноти Даниел Пасерела също прави велик мач, като борбеният защитник редовно тормози оранжевата крепост напред.

Холандия започва в 3-4-3, като Неескен и Хаан държат центъра на терена, а Янсен и В. ван де Керкхоф са външни халфове. Централен нападател за "лалетата" е Джони Реп, а по крилата действат Рене ван де Керкхоф и Рензенбринк, който в тези години е може би най-доброто ляво крило в света. Любопитно е, че и двамата вратари в този финал не играят с номер 1 на гърба си - Фильол пази с номер 5 на вратата на домакините, а Йонгблод е с 8. Аржентинският страж, който има вид на рок китарист, прави най-силният мач в кариерата си.

Срещата започва скандално с близо десетминутно закъснение, защото аржентинците протестират пред италианския рефер Гонела, че Вили ван де Керкхоф играе с предпазна шина на ръката си. Странното е, че холандецът го прави от началото на първенството, но арбитърът нарежда да се постави памук и това води до страсти по терена.

Този финал има своя герой и той се казва Марио Алберто Кемпес. Дългокосият стрелец играе ролята на халф в схемата на Меноти, като Кемпес бележи два гола и подава за третия в холандската врата. Героят на Аржентина влиза с играта си във футболните учебници. Марио подхваща топката винаги от центъра и редовно тормози вратаря на Холандия почти до границата на вратарското поле. Това го прави нападател не от втора, а от трета позиция. Скоростната му техника е в основата и на трите попадения за "гаучосите", които след третия гол в продълженията залагат основно на лежане и грубости по терена. Това между впрочем вероятно е и най-грубият финал в историята на Мондиалите. За капак европейците отказват да присъстват на награждаването.

Купата би била в други ръце, ако в 90-ата минута при 1:1 Рензенбринк не уцелва страничната греда. Така Холандия се разминава за втори път на косъм със световната купа, а Аржентина дочаква голямата радост.

Аржентинците печелят финала на своето Световно първенство, макар и до днес да се шушука, че тази титла идва до голяма степен благодарение и на военната хунта, която царува в тези дни в южноамериканската държава. За Холандия остава разочарованието от двата последователни пропуснати шанса. За Марио Кемпес - вечно място в челото на футболната история.

ХОЛАНДИЯ - АРЖЕНТИНА 1:3 , финал СП 78
0:1 Кемпес (38)
1:1 Нанинга (81)
1:2 Кемпес (103)
1:3 Бертони (114)

ХОЛАНДИЯ: Йонгблод, Крол, Брандтс, Поортвлит, Янсен (Сурбиер), Хаан, Р. ван де Керкхоф, Неескенс, Реп (Нанинга), В. ван де Керкхоф, Рензенбринк. Треньор: Хапел

АРЖЕНТИНА: Фильол, Олгин, Тарантини, Галего, Галван, Пасарела, Бертони, Ардилес (Лароса), Луке, Кемпес, Ортис (Хоусеман). Треньор: Меноти

СЪДИЯ: Серджо Гонела (Италия)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Крол, Сурбиер, Поортвлит (Х); Ардилес (А).

СТАДИОН:
"Ривър Плейт", 72 000 зрители

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички