Пламен Константинов остава в Локомотив още 4 години
Пламен Константинов говори пред Дарик радио и dsport.bg за титлата на Локомотив Новосибирск в руското волейболно първенство, за избора на журналистите и феновете, които го наредиха над всички наставници и за подготовката за новия сезон. Родният волейболен специалист бе запитан и за последствията след коронавируса, който завладя света през последните месеци и сравни начините на финансирането във водещите европейски волейболни първенства като Русия, Италия и Франция.
„В интерес на истината, най-ценното ми нещо бе целият сезон с отбора, защото изиграхме много добър сезон от първия до последния ден на първенството. Започнахме като водещ тим от първия кръг и не изпуснахме лидерството до последния ден, когато приключи шампионата. Журналистите ни избраха за отбор номер 1 и мен за най-добрия наставник, а още по-приятно бе, че любителите и феновете на волейбола ни избраха за най-добри. За един чужденец е много приятно чувство. Трябва да си направил разликата и това ни дава самочувствие и увереност да продължаваме напред.“
„С Иран не съм преговарял да ставам треньор. Обсъждани са имена за националния им отбор, но без да се прави контакт с лицата. Водени са разговори с някои от хората, които бяха изброени за вариант, но с мен не са водени преки контакти. Честно казано, не съм заинтересован да бъда треньор на национален отбор сега.“
„В Русия има само две квоти за чужденци. На позициите, които взимаме чужденци, не мога да взема българи, защото може би отстъпваме като ниво или както бе при Цецо Соколов, не можем да му предложим финансовите параметри. Ние сме много стрикни в това отношение и не прекрачваме параметрите, заложени от спонсорите. В момента оглеждаме вариантите за лагери. Гледаме най-добрите възможности.“
„Пандемията се отразява по различен начин на страните. В Русия е по-стабилно финансирането и по-малко ще повлияе на руските волейболни отбори. В Италия пък е доста по-различно, тъй като има по-малки спонсори. Там има друг проблем. Волейболът там е аматьорски спорт. Клубовете не могат да се възползват от държавна помощ в тази ситуация. Във Франция могат, държавата покрива 90 процента от състезателите сега. Там има социална защита и всички клубове се възползваха от тази ситуация. Спортът ще бъде губещ в следващите една-две години.“