България с нова загуба с 2:3 в Европейската лига

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха втора поредна и общо 4-та загуба в Европейската лига. Момичетата на италианския селекционер Марчело Абонданца допуснаха нов обрат, този път срещу Румъния и отстъпиха с 2:3 (13:21, 21:16, 21:17, 17:21, 10:15) във втория си мач от 3-ия турнир в Група "А", игран тази вечер в градската многофункционална зала на град Крайова (Румъния).
Независимо от поражението българките продължават да са начело с 15 точки след 4 победи и 4 загуби, а румънските волейболистки са 2-ри с 13 точки след 5 победи и 3 загуби. Утре (30 юни) в последния ден на турнира България играе с Унгария, а Румъния с Турция. Срещите са съответно от 16,00 и 19,00 часа българско време. Срещата започна напълно равностойно до 7:7, след което румънките дръпнаха с 9:7 след атака и ас на Алина Илие. Разликата леко нарасна при 12:9 след блокада на Нека Ониейекве срещу Добриана Рабаджиева. Преднината на Румъния набъбна до 14:9 след грешка на българките и контра блок-аут на Адина Салаору, което накара Марчело Абонданца да вземе прекъсване. Въпреки това, резултатът стана 19:12 след грешка в атака на Славина Колева и силна контра на Йоана Немцану. В крайна сметка Румъния взе гейма с 21:13 след нова успешна атака на Немцану и поведе с 1:0. Румънките продължиха със силната си игра и в началото на втората част, като постепенно поведоха с 8:3. Българските момичета успяха да изравнят при 9:9 след две атаки на Елица Василева, контра от втора линия на Доби Рабаджиева и блокада на разпределителката Диана Ненова и даже да дръпнат с 10:9 след ас на Славина Колева. Двата отбора продължиха равностойно до 14:13, след което последваха две атаки в аут на Йоана Бачу и 16:13. Резултатът стана 19:14 след грешка в румънската защита и успешна контра на Ели Василева. България спокойно затвори гейма при 21:16 след блок-аут на Страши Филипова и изравни на 1:1. В началото на третия гейм домакините от Румъния поведоха с 5:2 след ас на Нека Ониейекве и блокада на Йоана Бачу, но веднага последва обрат за 6:5 след атака и ас на Христина Русева и две силни контри на Ели Василева. Разликата постепенно нарасна до 11:8 след технично отиграване на Доби Рабаджиева и блокада на Русева. Преднината на България стана 15:11 след нова успешна контра на Василева. Момичетата на Марчело Абонданца запазиха предимството си и без проблеми спечелиха гейм с 21:17 след контра на разпределителката Диана Ненова. В началото на четвъртата част Румъния бързо поведе с 6:0 след серия от сервиси на разпределителката си Диана-Йоана Калота. Разликата нарасна до 9:2 след контра блок-аут на Адина Салаору. Двата тима продължиха равностойно до 14:7, след което българките намалиха изоставането си до 12:14 след поредна атака на Ели Василева, аут на Алинна Илие, ас на Доби Рабаджиева и два блока на влязлата като резерва Габриела Коева и Диана Ненова. Последва равенство при 16:16 след атака в аут на Йоана Немцану и страхотен блок на Ненова, но Румъния веднага си върна преднината при 18:16 след атака на Алина Илие и ас на влязлата като резерва Диана Карбунеану. В крайна сметка румънките измъкнаха гейма с 21:17 след блокада на Йоана Немцану и вкараха мача в тайбрек. Петият решителен гейм започна с две отлични блокади на Нека Ониейекве и силна контра на Йоана Бачу и 3:0 за Румъния. Разликата нарасна до 5:1 след грешка българките, което накара наставникът Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Въпреки това, размяната на полетата дойде при 8:4 след технично отиграване на Алина Илие. Последва блок на Илие - 9:4 и второ прекъсване за Абонданца. Българските момичета намалиха до 9:10 след силни изяви на Ели Василева и Доби Рабаджиева. Все пак, Румъния стигна до мачбол при 14:10 след аут на Доби Рабаджиева и ас на Йоана Немцану. Домакините успяха да спечелят гейма с 15:10 след контра блок-аут на Нека Ониейекве, а с това и мача с 3:2. Елица Василева за пореден път стана най-резултатна за българския тим с 22 точки (2 блока, 57% ефективност в атака, 56% позитивно и 41% перфектно посрещане), а Добриана Рабаджиева добави 15 точки (1 ас, 38% ефективност в атака, 57% позитивно и 34% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха. За румънките Нека Ониейекве реализира 19 точки (7 блока!!!, 4 аса и 57% ефективност в атака) за победата. БЪЛГАРИЯ - РУМЪНИЯ 2:3 (13:21, 21:16, 21:17, 17:21, 10:15) БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 5, Славина Колева 7, Добриана Рабаджиева 15, Елица Василева 22, Христина Русева 6, Страшимира Филипова 6 - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова, Габриела Коева 3) Старши-треньор: Марчело Абонданца РУМЪНИЯ: Йоана Бачу, Диана-Йоана Калота, Йоана Немцану, Адина Салаору, Алина Илие, Нека Ониейекве - Александра Трика-либеро Старши-треньор: Мариан Константин.