Волейболистките на България дадоха гейм на Унгария

Женският национален отбор по волейбол на България записа пета победа в тазгодишната Европейска лига. Възпитаничките на италианския селекционер Марчело Абонданца дадоха гейм на Унгария, но ги надиграха с 3:1 (21:15, 21:16, 17:21, 21:17) в последния си трети мач от 3-ия турнир в Група "А", игран този следобед в градската многофункционална зала на град Крайова (Румъния).

По този начин българските момичета останаха начело във временното класиране с 18 точки след 5 победи и 4 загуби. Последният 4-ти турнир в групата е следващата седмица от 4-ти до 6-ти юли (б.р. от четвъртък до събота) в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна.

Срещата започна малко по-добре за унгарките, които поведоха с 3:1 след атака на Рената Шандор и контра през центъра на Петра Селеш. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 7:7 след сервис в аут на Мариан Наги и контра на Добриана Рабаджиева и даже да дръпнат с 9:7 след нова контра на Рабаджиева и ас на разпределителката Лора Китипова. Разликата продължи да расте до 12:8 след технично пускане на Елица Василева и аут на Шандор от Унгария. Двата тима продължиха равностойно до 16:12, след което последваха атака в аут на Агнеш Палаж от унгарките последвана от ас и технично пускане от втора линия на Ели Василева и 19:12. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 21:15 след атака от краче на Габриела Коева.

В началото на втората част българските "лъвици" дръпнаха с 2:0 след контри на Габи Коева и Доби Рабаджиева. Преднината на България стана 7:3 след нови две успешни атаки на Ели Василева. Въпреки усилията на унгарските волейболистки, българките запазиха предимството си до 13:9 след нови атаки на Рабаджиева и Василева. Момичетата на Марчело Абонданца успяха да запазят разликата и да затворят бвз проблеми гейма при 21:16 в своя полза след успешна атака на Славина Колева.

И третият гейм тръгна добре за българките, които поведоха с 2:0 след атака на Доби Рабаджиева и аут на Едина Доби от Унгария. Постепенно унгарките стигнаха до равенство при 6:6 след грешка от сервис на Габи Коева и успешна атака на Рената Шандор и дори дръпнаха при 9:7 след аут на Христина Русева и нова атака на Шандор. България успя да обърна до 12:11 в своя полза след атака и блокада на Славина Колева и блок на Русева. Последва грешка на Мариан Наги - 13:11 и тайм-аут за унгарския наставник Лашло Холоси. Това даде ефект и Унгария изравни при 13:13 след атака на Наги и контра през центъра на Петра Селеш. Унгарките дори успяха да поведат с 16:14 след атака и блокада на Агнеш Палаж. Разликата стана 19:15 след грешка в българската защита и блокада на Юлия Милович, която влезе като резерва малко по-рано. В крайна сметка Унгария взе гейма с 21:17 след ново неразбирателство в българската защита, с което намали изоставането си на 1:2.

Унгария продължи с добрата си игра и в началото на четвъртата част като поведе с 4:2 след блокада и контра на Мариан Наги. България моментално изравни при 4:4 след атака на Славина Колева и блокада на Страши Филипова. Равенството се запази до 6:6, след което българките дръпнаха с 9:6 след ас на Страши Филипова и блокада на Христина Русева. Последва ново равенство при 9:9 след ас на Едина Доби и контра от втора линия на Мариан Наги. Играта продължи точка за точка до 14:14, след което България поведе с 16:14 след грешка на Рената Шандор от унгарките и блокада на
Доби Рабаджиева. Разликата стана 19:16 след грешка в атака на Агнеш Палаж, след което България спечели гейма с 21:17 след нова атака на Доби Рабаджиева и контра през центъра на Христина Русева, а с това и мача с 3:1.
Елица Василева (1 ас, 43% ефективност в атака, 81% позитивно и 63% перфектно посрещане) и Добриана Рабаджиева (1 блок, 46% ефективност в атака, 64% позитивно и 52% перфектно посрещане) станаха най-полезни за победата на българския тим съответно с 14 и 13 точки. За унгарките Рената Шандор реализира 15 точки.
УНГАРИЯ: Рената Шандор 15, Сузана Талаш 4, Агнеш Палаж 10, Петра Селеш 7, Едина Доби 7, Мариан Наги 10 - Рита Молчани-либеро (Юлия Милович 2)
Старши-треньор: Лашло Холоси
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Добриана Рабаджиева 13, Габриела Коева 6, Славина Колева 8, Елица Василева 14, Страшимира Филипова 7 - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова 3, Христина Русева 11)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.