България с трета загуба в Европейската лига за жени

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха трета загуби в Европейската лига. Възпитаничките на италианския селекционер Марчело Абонданца допуснаха пълен обрат от 2:0 до крайното 2:3 (21:19, 21:13, 18:21, 15:21, 10:15) срещу Турция в първия си мач от 3-ия турнир в Група "А", игран тази вечер в градската многофункционална зала на град Крайова (Румъния).

Въпреки поражението българките останаха начело с 14 точки след 4 победи и 3 загуби. Утре (29 юни) България излиза срещу домакините от Румъния за втората си среща на турнира. Мачът е от 19,30 часа българско време.

Срещата започна по-добре за туркините, които поведоха с 3:1 след атака на Йозгенур Юртдагюлен и контра на Гьозде Йълмаз, но веднага последва равенство при 4:4 след атака на българската капитанка Страшимира Филипова и ас на Елица Василева. България дори успя да дръпне със 7:4 след нови две успешни атаки на Страши Филипова и контра от втора линия на Василева. Въпреки тайм-аута за турския наставник Мехмет Бедестенлоолу, разликата продължи да расте до 11:5 след технично отиграване на Добриана Рабаджиева, ас на Страши Филипова и грешка на Йълмаз. Техническа пауза пък дойде при 12:6 след бърза атака през центъра на Христина Русева. Двата тима продължиха равностойно до 16:10, след което преднината на българките стана 18:10 след блокада на Мария Каракашева и ас на влязлата като резерва Диана Ненова. Туркините намалиха до 16:19 след няколко грешки на българските момичета, но в крайна сметка България взе спокойно гейма с 21:19 след силна атака на Доби Рабаджиева и поведе с 1:0.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което България дръпна с 9:4 след ас на Ели Василева последван от две успешни контри и блокада на Доби Рабаджиева и контра блок-аут на Страши Филипова. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 13:8, след което последваха ас на разпределителката Лора Китипова и грешка при мрежата на туркините и 15:8. Разликата нарасна до 18:10 след ас на Христина Русева, след което българските "лъвици" затвориха гейма в своя полза при 21:13 след технично отиграване на Ели Василева и блокада на Страши Филипова.

И третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което Турция поведе с 6:4 след атака на Йозгенур Юртдагюлен и аут на Доби Рабаджиева. Тайм-аутът, който взе Марчело Абонданца, даде резултат и България веднага обърна до 8:6 в своя полза след две силни атаки на Рабаджиева, контра на Христина Русева и аут на туркините. Последва ново равенство при 8:8 след грешка в нареждането на българския тим, но българските момичета веднага си върнаха предимството при 10:8 след технично пускане на Ели Василева от втора линия и ас на разпределителката Диана Ненова. Турция за пореден път изравни при 11:11 след блок-аут на Гьозде Йълмаз. Българките отново дръпнаха с 13:11 след нови две поредни атаки на Василева. Турските волейболистки стигнаха до 14:14 след контра на Асуман Каракоюн и даже поведоха със 17:14 след ас на Йълмаз и контра на Юртдагюлен и аут на Страши Филипова. Въпреки усилията на "трикольорките", Турция спечели гейма с 21:18 след сервис в аут на Ненова и намали изоставането си на 1:2 гейма.

В началото на четвъртата част Турция поведе с 3:0 след блокада на Дилара Билдже и контра на Езджи Арслан, а след това с 6:2 след нов блок на Билдже. Въпреки усилията на българките, разликата се запази до 12:8. Двата тима продължиха равностойно до 16:12, след което резултатът стана 19:12 след блокади на Юртдагюлен и Каракоюн и аут на Доби Рабаджиева. В крайна сметка Турция спечели с 21:15 след успешна атака на Езджи Арслан, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна по-добре за туркините, които поведоха с 2:0 след ас на Асуман Каракоюн и блокада на Дичле Бабат, а след това с 6:2 след грешка на българската разпределителка Диана Ненова и аут на Страши Филипова. Независимо от прекъсването за Марчело Абонданца, размяната на полетата дойде при 8:5 за Турция. Туркините запазиха преднината си до 13:10, след което спечелиха тайбрека с 15:10 след атака в аут на Славина Колева, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатна за българския тим стана Елица Василева с 20 точки (1 блок, 3 аса, 64% ефективност в атака, 60% позитивно и 45% перфектно посрещане), а Страшимира Филипова добави още 13 точки (2 блока, 1 ас и 71% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За туркините Гьозде Йълмаз реализира 18 точки (1 блок, 2 аса, 45% ефективност в атака, 55% позитивно и 45% перфектно посрещане) за победата.

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Мария Каракашева 3, Добриана Рабаджиева 8, Елица Василева 20, Христина Русева 11, Страшимира Филипова 13 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 2, Десислава Николова 3, Славина Колева 2)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
ТУРЦИЯ: Биргюл Гюлер 4, Асуман Каракоюн 7, Гьозде Йълмаз 18, Йозгенур Юртдагюлен 10, Езджи Арслан 9, Дичле Бабат 14 - Серпил Ершаръ-либеро (Дилара Билдже 7, Джансу Четин, Гамзе Аликая, Фатма Йълдъръм 1, Несве Бююкбайрам)
Старши-треньор: Мехмет Бедестенлоолу.