България с драматична загуба от Мексико с 2:3 на световното за девойки

Волейболистките от националния отбор на България за девойки старша възраст допуснаха много драматична загуба на световното първенство в Бърно (Чехия). Воденият от селекционера Димо Тонев тим отстъпи на Мексико с 2:3 (25:22, 18:25, 25:16, 20:25, 11:15) във втория си мач в Група "С", игран този следобед в зала "Водова".Така българските момичета продължават да са начело в класирането с 4 точки след 1 победа и 1 загуба и с реални шансове за продължаване напред в шампионата. Утре (23 юни) България ще спори с тима на Русия, който днес почива. Срещата е от 18,15 часа българско време.Срещата започна страхотно за младите български волейболистки, които постепенно дръпнаха с 10:3. Мексиканките съумяха да стопят изоставането си до 13:15, а след това даже да изравнят при 19:19. Младите "лъвици" отново поведоха при 21:19, но веднага последва ново равенство при 21:21. В крайна сметка българките показаха по-голямо желание за игра и взеха гейма с 25:22. Втората част също тръгна добре българките, които поведоха с 8:5 до първото техническо прекъсване. Постепенно младите волейболистки на Мексико успяха да изравнят резултата и дори да поведат с 15:12. Мексико продължи със силната си игра и спечели убедително гейма с 25:18.Третата част започна точка за точка и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за България - 8:7. Постепенно българките увеличиха аванса си до 16:13, а след това благодарение на силната игра на Мира Тодорова и Гергана Димитрова спечелиха гейма с убедителното 25:16. В четвъртата част девойките на Мексико тръгнаха по-добре и успяха да поведат с 8:5. След това българските девойки съумяха да направят страхотен обрат и да поведат с 16:12. Мексиканките изравниха при 18:18, след което дори дръпнаха с 21:18. В крайна сметка мексиканските момичета измъкнаха гейма с 25:20 и вкараха срещата в тайбрек. Мексиканките продължиха със силната си игра и дръпнаха със 7:2. Българските момичета стопиха разликата до 9:11, но силите им стигнаха до тук. Мексико спечели тайбрека с 15:11, а с това и мача с 3:2.Централната блокировачка Мира Тодорова стана най-резултатна за българския тим с 21 точки (5 блока, 2 аса и 78% ефективност в атака), а Гергана Димитрова добави още 18 точки (4 блока, 1 ас, 33% ефективност в атака и 87% позитивно посрещане), но и това не помогна за победата. Силно включване направи влязлата още в първия гейм Силвана Чаушева, която завърши с 14 точки (1 блок, 1 ас и 48% ефективност в атака), но и нейните усилия не бяха достатъчни за успеха. За мексиканките Саманта Брицио заби страхотните 26 точки (2 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака) за победата.БЪЛГАРИЯ - МЕКСИКО 2:3 (25:22, 18:25, 25:16, 20:25, 11:15)БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Милена Димова 8, Гергана Димитрова 18, Пролетка Иванова 3, Мира Тодорова 21, Симона Димитрова 10 – Жана Тодорова-либеро (Кристина Гунчева, Силвана Чаушева 14, Кристиана Петличка, Мирослава Паскова)Старши-треньор: Димо ТоневМЕКСИКО: Лисбет Сайнц 19, Ивон Мартинес 1, Саманта Брицио 26, Алехандра Исиордия 1, Джоселин Уриас 9, Патриция Вале 5 - Каоми Солис-либеро (Габриела Сасуета, Мария Селедон 2, Сашико Санай 2, Фернанда Гитрон)Старши-треньор: Естанислао Вакино.