Девойките на България тръгнаха с бързо 3:0 над САЩ на световното

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст започна по страхотен начин участието си на световното първенство в Бърно (Чехия). Момичетата на селекционера Димо Тонев надиграха категорично връстничките си от САЩ с 3:0 (25:12, 25:21, 25:17) в първия си мач от предварителна Група "С", игран тази вечер пред около 200 зрители в зала "Водова".

Така българските девойки излязоха временно начело в класирането с 3 точки след 1 победа от 1 среща. Утре (22 юни) България излиза срещу отбора на Мексико, който по-рано днес отстъпи драматично на Русия с 2:3 гейма, във втория си двубой в групата. Мачът е от 13,45 часа българско време.

Младите български "лъвици" стартираха много силно и още до първото техническо прекъсване вече водеха с 8:4. Българските девойки продължиха с отличната си игра и разликата нарасна до 16:10. След това предимството на България нарасна до 19:11, което накара наставникът на САЩ Родни Уайлд да вземе тайм-аут. Това не помогна и българските момичеха спокойно взеха гейма с 25:12. Втората част започна с лека преднина за американките, но до техническата пауза България обърна резултата до 8:6 в своя полза. Последва ново равенство при 11:11 и обрат до 14-11 и 16:12 за САЩ. Постепенно България намали пасива си до 15:16, а след това дори изравниха при 20:20. Последваха няколко добри изяви на Гергана Димитрова и Симона Димитрова и българските момичета дръпнаха с 23:20, след което успяха да вземат гейма с 25:21 и да поведат с 2:0. Третия гейм тръгна страхотно за българките, които поведоха с 8:3 до първата техническа пауза. Младите американски волейболистки успяха да стопят изоставането си до 10:13, но България си върна предимството при 16:11. До края на гейма младите "трикольорки" задържаха преднината си и даже я увеличиха до крайното 25:17, с което спечелиха и мача с 3:0.

Най-полезна за българския тим стана Гергана Димитрова със 17 точки (2 блока и 42% ефективност в атака) за победата. Мира Тодорова (6 блока!!! и 73% ефективност в атака) и капитанката Симона Димитрова (3 аса, 67% ефективност в атака и 100% позитивно посрещане!!!) добавиха съответно 14 и 13 точки за победата. За американките Мерит Лутц реализира 11 точки.

САЩ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (12:25, 21:25, 17:25)
САЩ: Сара Бърингтън 8, Джорджън Бърджс 8, Никол Еделмън 1, Мерит Лутц 11, Келси Хъмфрийс 3, Александра Малой 9 - Кейтлин Нолън-либеро (Алисън Палмър, Кийра Холст)
Старши-треньор: Родни Уайлд
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 17, Милена Димова 5, Симона Димитрова 13, Петя Баракова 1, Пролетка Иванова 8, Мира Тодорова 14 - Жана Тодорова-либеро
Старши-треньор: Димо Тонев.