България с втора загуба на световното за девойки след 1:3 от Русия

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст записа второ поражение на световното първенство в Бърно (Чехия). Момичетата на селекционера Димо Тонев паднаха от връстничките си от Русия с 1:3 (20:25, 19:25, 25:22, 23:25) в третия си мач в Група "С", игран тази вечер в зала "Водова".

Така българските момичета са на 3-то място във временното класиране с 4 точки след 1 победа и 2 загуби, но с реални шансове за продължаване напред в шампионата. Утре България почива, а във вторник (25 юни) в последната си среща ще играят с настоящия вицешампион в тази възраст от 2011 година Бразилия, който днес биха мексиканките с 3:0. Двубоят във вторник е от 13,45 часа българско време.

Като цяло българските девойки завършиха с по-добри показатели мача - 14 срещу 10 блока и 10 срешу 4 аса за Русия, но може да се каже, че сами се биха като направиха цели 30 грешки. След като изоставаха с 0:2 гейма, българките намалиха грешките си и успяха да спечелят третия гейм с 25:22. В четвъртата част рускините дръпнаха убедително с 16:10 и видимо имаха психологическото предимство, но младите български "лъвици" не се предадоха и изравниха при 17:17. Играта продължи точка за точка. След поредното изравняване на резултата при 23:23, българските момичета не издържаха и Русия спечели гейма с 25:23, а с това и мача с 3:1.

Централната блокировачка Мира Тодорова изигра поредния си страхотен и отново стана най-резултатна за българския тим с 18 точки (7 блока!!!, 1 ас и 71% ефективност в атака), но нейните усилия се оказаха недостатъчни за победата. Гергана Димитрова (1 ас, 39% ефективност в атака и 100% позитивно посрещане!!!) и капитанката Симона Димитрова (1 блок, 2 аса, 31% ефективност в атака и 86% позитивно посрещане) добавиха по 14 точки, но и това не помогна за успеха. За рускините Ксения Илченко (3 аса, 47% ефективност в атака и 91% позитивно посрещане) и Ирина Фетисова (5 блока и 58% ефективност в атака) забиха съответно 18 и 16 точки за победата.

РУСИЯ: Ирина Воронкова 9, Олга Бирюкова 9, Ирина Фетисова 16, Анна Лунева 12, Елена Новик 2, Ксения Илченко 18 - Екатерина Воронкова-либеро (Екатерина Макарчук 1, Валерия Зайцева)
Старши-треньор: Светлана Сафронова
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 4, Милена Димова 9, Гергана Димитрова 14, Пролетка Иванова, Мира Тодорова 18, Симона Димитрова 14 – Жана Тодорова-либеро (Силвана Чаушева 10, Кристина Гунчева, Мирослава Паскова)
Старши-треньор: Димо Тонев.