България даде гейм на Унгария в Европейската лига за жени

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха втора победа в Група "А" на Европейската лига. Възпитаничките на селекционера Марчело Абонданца дадоха гейм, но надиграха домакините от Унгария с 3:1 (21:11, 23:25, 21:15, 21:7) в първия си мач от 2-ия турнир в групата, игран тази вечер в зала "Месши Ищван Спортчарнок" в град Кечкемет.По този начин българките излязоха временно начело в класирането в групата с 8 точки след 2 победи и 2 загуби, след като по-рано днес Румъния надделя над Турция с 3:0 гейма. Утре (22 юни) българските момичета срещат именно румънките във втората си среща на турнира. Двубоят е от 16,30 часа българско време, а след това от 19,00 часа българско време играят Унгария и Турция.Срещата започна много добре за българките, които бързо поведоха с 4:1 след ас на Десислава Николова и две силни контри на Елица Василева. Разликата леко нарасна до 6:2 след успешна атака на Мария Каракашева, което накара наставникът на домакините Ласло Холоши да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 9:3 за българските момичета след нови две атаки на Ели Василева. Преднината на България продължи да расте до 12:5 след сервис в аут на Рита Лилиом от унгарките. Разликата продължи да набъбва до 17:8 след атака на Каракашева, контра през центъра на Христина Русева и блокада на Василева. В крайна сметка България без проблеми взе гейма с 21:11 след блокада на Цветелина Заркова и поведе с 1:0.И втората част тръгна отлично за България, която дръпна с 5:1 след нов ас на Деси Николова, поредна успешна атака на Ели Василева и грешка на Рита Лилиом от домакините. Последва нов ас на Николова и блокада на Мария Каракашева и 7:1. Последваха няколко силни минути за унгарките, които намалиха изоставането си до 4:7 и 6:8 след страхотна блокада на Едина Доби. Въпреки прекъсването, което поиска Марчело Абонданца, Унгария постепенно изравни при 10:10 след ас на Юлия Милович и даже поведе с 12:10 след контра блок-аут на Рената Шандор и ас на Деси Николова. Последваха атака на Ели Василева и контра блок-аут на Николова и 12:12. Играта продължи точка за точка до 15:15, след което България дръпна с 16:15 и 18:16 след блокада и ас на Христина Русева. Последва ново равенство при 18:18 след грешка от сервис на Русева и контра на Шандор от унгарския тим. Двата тима се "захапаха" в резултата до 23:23, след което Унгария измъкна трудно гейма с 25:23 след задържана топка на Русева и блокада на Юлия Милович.Третият гейм също стартира добре за българките, които бързо поведоха с 3:0 след атака и нов ас на Деси Николова. Въпреки усилията на домакините България запази преднината си до 8:5 след атака в аут на Мариан Наги. Разликата постепенно нарасна до 15:11 след отлична блокада на разпределителката Диана Ненова, която влезе като резерва, а след това до 17:12 след нова атака в аут на Мариан Наги от домакините. В крайна сметка българският тим затвори гейма при 21:15 в своя полза след блок-аут на Деси Николова и поведе с 2:1.В началото на четвъртата част българските "лъвици" отново дръпнаха с 2:0 след аут на Естер Наги и контра на Цвети Заркова и с 6:1 след две добри блокади на капитанката Страшимира Филипова и контра на Славина Колева. Независимо от тайм-аута, който взе треньорът на Унгария Ласло Холоши, резултатът нарасна до 8:1 след атака на Мария Каракашева и нова контра на Славина Колева, а след това до 12:2 след поредна успешна атака на Колева и аут на Едина Доби от унгарките. Преднината на България стана 18:5 след нови отлични изяви в нападение на Мария Каракашева, Славина Колева и Деси Николова, след което без проблеми спечели гейма с 21:7 след успешна атака на Каракашева, а с това и мача с 3:1.Десислава Николова стана най-полезна за българския тим с 15 точки (1 блок, 5 аса, 60% ефективност в атака, 56% позитивно и 44% перфектно посрещане) за победата. Мария Каракашева (55% ефективност в атака, 50% позитивно и 25% перфектно посрещане) и Елица Василева (1 блок и 56% ефективност в атака), която игра до средата на третия гейм, добавиха по 11 точки за победата. За унгарките Рената Шандор завърши с 11 точки.УНГАРИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (11:21, 25:23, 15:21, 7:21)УНГАРИЯ: Рената Шандор 11, Сузана Талаш, Едина Доби 4, Рита Лилиом 7, Естер Наги 4, Мариан Наги 9 - Дора Кьотел-либеро (Юлия Милович 3, Агнеш Палаж 2, Петра Селеш 1, Грета Шакмари, Тимеа Ковач)Старши-треньор: Ласло ХолошиБЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Елица Василева 11, Десислава Николова 15, Мария Каракашева 11, Цветелина Заркова 8, Христина Русева 7 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 1, Славина Колева 7, Страшимира Филипова 5)Старши-треньор: Марчело Абонданца.