България с нова победа в Европейската лига за жени след трудно 3:2 над Румъния (ВИДЕО)

Женският национален отбор на България по волейбол постигна втора поредна и общо трета победа в тазгодишната Европейска лига. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца надделяха много трудно над Румъния с 3:2 (18:21, 21:15, 24:22, 15:21, 15:11) във втория си мач от 2-ия турнир в Група "А", игран този следобед в зала "Месши Ищван Спортчарнок" в унгарския град Кечкемет.

Така българките останаха начело във временното класиране с 10 точки след 3 победи и 2 загуби, но преди втория мач от днешната програма между домакините от Унгария и Турция, които играят по-късно. Утре пък в последната си среща на турнира България ще играе срещу туркините. Двубоят е отново от 16,30 часа българско време.

Мачът започна страхотно за румънките, които бързо поведоха с 4:0 след блокада на Нека Ониейекве, контра блок-аут на Адина Салаору и два аса на капитанката Диана-Йоана Калота. Прекъсването, което поиска Марчело Абонданца, даде ефект и България обърна резултата в своя полза при 6:5 след две блокади и контра на Славина Колева, ас на Десислава Николова и грешка на Румъния. Последва нов обрат и 10:7 за румънския тим след атака на Алина Илие и две силни контри на Йоана Бачу. Българките веднага изравниха при 10:10 след атака през центъра на влязлата като резерва Христина Русева, блокада на Страшимира Филипова и аут на Йоана Немтану. Равенството се запази до 12:12, след което България отново дръпна с 14:12 след атака от краче на Страши Филипова и блокада на разпределителката Диана Ненова. Румънките стигнаха до ново равенство при 15:15 след блок на Ониейекве, след което даже успяха да вземат гейма с 21:18 след нови две атаки на Бачу и пореден блок на Ониейекве.

И втората част започна добре за румънките, които дръпнаха с 4:1, но България веднага изравни при 4:4 след ас на Страши Филипова, аут на Алина Илие и грешка на Диана-Йоана Калота. Последваха няколко добри изяви на Мария Каракашева и влязлата като резерва Добриана Рабаджиева и 9:4 за българските момичета. Двата тима продължиха равностойно до 16:11, след което последваха две грешки на румънката Нека Ониейекве и 18:11. В крайна сметка България спокойно затвориха гейма при 21:15 в своя полза и изравниха на 1:1 гейма.

В началото на третия гейм България успя да дръпне с 5:2 след атака на Доби Рабаджиева, аут на Йоана Бачу и отлична блокада на Страши Филипова. Въпреки тайм-аута за румънския наставник Мариан Константин последваха нови две силни контри на Рабаджиева и 7:2. Разликата се запази до 11:6, след което Румъния намали изоставането си до 9:11 след контра на Алина Илие и носена топка на Христина Русева от българките. Последва грешка от сервис на румънската разпределителка Диана-Йоана Калота и ас на Деси Николова и 13:9. Двата тима продължиха равностойно до 17:13, след което Северните ни съседки намалиха до 16:17 след атака на Йоана Немтяну и две контри на Адина Салаору. Двата отбора се "захапаха" много сериозно до 22:22, но все пак България измъкна трудно гейма с 24:22 след технично отиграване на Страши Филипова и задържана топка на Алина Илие от румънките.

Четевъртата част също стартира добре за българският тим, който поведе с 3:1 след пусната топка на разпределителката Диана Ненова и грешка на румънската плеймейкърка Диана-Йоана Калота, а след това с 5:2 след силна контра от втора линия на Доби Рабаджиева. Постепенно румънките изравниха при 7:7 след две атаки в аут на Деси Николова и Цвети Заркова. Равенството се запази до 10:10, след което Румъния дръпна с 12:10 след атака на Нека Ониейекве и задържана топка на Ненова. Разликата леко нарасна при 14:11 след грешка в атака на Рабаджиева. Въпреки смените, които направи Марчело Абонданца, и усилията на българките да стигнат до равенство в резултата, преднината на румънките стана 19:14 след блокада на Ониейекве и нова атака в аут на Рабаджиева. В крайна сметка Румъния взеха гейма с 21:15 след ас на Диана-Йоана Калота, с което вкараха срещата в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна по-добре за българските момичета, които дръпнаха с 2:0 след атака на Мария Каракашева и блокада на Страши Филипова, но веднага последва равенство при 3:3. България успя да поведе отново при 7:5 след поредна успешна атака на Доби Рабаджиева и блокада на Цвети Заркова. Постепенно румънките стигнаха до ново равенство при 9:9 след контра блок-аут на Йоана Немтану. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което България поведе с 13:11 след атаки на Страши Филипова и Цвети Заркова. България без проблеми спечели гейма с 15:11 след атака на Славина Колева и контра от втора линия на Рабаджиева, а с това и мача с 3:2.

Най-полезни за българския отбор станаха Десислава Николова (2 аса, 54% ефективност в атака, 46% позитивно и 15% перфектно посрещане) и влязлата като резерва Добриана Рабаджиева (50% ефективност в атака, 68% позитивно и 26% перфектно посрещане) с по 16 точки за победата. Силно се представи и капитанката Страшимира Филипова, която добави 14 точки (3 блока, 1 ас и 67% ефективност в атака) за успеха. За тима на Румъния Адина Салаору реализира 13 точки.

РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (21:18, 15:21, 22:24, 21:15, 11:15)
РУМЪНИЯ: Йоана Бачу 11, Диана-Йоана Калота 6, Йоана Немтану 12, Адина Салаору 13, Алина Илие 7, Нека Ониейекве 12 - Александра Трика-либеро (Диана-Дора Карбунеану)
Старши-треньор: Мариан Константин
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 3, Мария Каракашева 12, Десислава Николова 16, Славина Колева 3, Цветелина Заркова 4, Страшимира Филипова 14 - Мария Филипова-либеро (Христина Русева 5, Добриана Рабаджиева 16, Лора Китипова)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.