България обърна Турция с 3:1 в Европейската лига за жени (ВИДЕО)

Националният волейболен отбор на България за жени записа трета поредна и общо 4-та победа в тазгодишната Европейска лига. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца обърнаха и надиграха Турция с 3:1 (12:21, 21:15, 21:17, 21:14) в последния си трети мач от 2-ия турнир в Група "А", игран този следобед в зала "Месши Ищван Спортчарнок" в унгарския град Кечкемет.

По този начин българките останаха начело във временното класиране с 13 точки след 4 победи и 2 загуби. Третият турнир в групата е следващата седмица в Крайова (Румъния), като българският тим започва срещу туркините.

Срещата започна равностойно до 3:3, след което българките дръпнаха с 5:3 след атака от втора линия на Мария Каракашева и контра на Габриела Коева. Турция успя да изравни при 6:6 и да поведе с убедителното 15:6 благодарение на силната игра в атака на Биргюл Гюлер и Гьозде Йълмаз и няколко грешки на българските момичета. В крайна сметка турските волейболистки спокойно затвориха гейма при 21:12 в своя полза и поведоха с 1:0.

В началото на втората част България поведе с 4:1 след блокада на Христина Русева и аут на Дилара Билдже, но веднага допусна равенство при 4:4 след успешна атака на Билдже и бъркана топка на българската разпределителка Диана Ненова. Българските момичета си върнаха преднината при 7:5 след атака на Габи Коева и аут на Йозгенур Юртдагюлен. Разликата се запази до 12:10, когато последваха контра блок-аут на Мария Каракашева и грешка на Асуман Каракоюн и 14:10. Резултатът стана 16:11 след блок на Добриана Рабаджиева. България запази преднината си и спокойно спечели гейма с 21:15 след контра през центъра на Цветелина Заркова.

И третият гейм тръгна добре за българският тим, който поведе с 3:1 след грешка от сервис на Фатма Йълдъръм от туркините и ас на Цвети Заркова. Играта продължи точка за точка до 8:6, след което последва равенство при 8:8 след блок-аут на Гьозде Йълмаз и ас на Йълдъръм. Турция даже успя да дръпне при 12:11 след контра блок-аут на Биргюл Гюлер. Последваха ас на Йълмаз и блокада на Хазал Уйгур - 14:11 и тайм-аут за Марчело Абонданца. Последва ново равенство при 15:15 след успешн блокади на разпределителката Диана Ненова и завърналата се в игра Христина Русева и контра на влязлата като резерва Славина Колева. България успя да стигне до геймбол при 20:17 след нови две атаки на Колева и ас на Ненова, след което взе и гейма с 21:17 след пореден ас на Ненова.

Четвъртата част започна с леко предимство за туркините, които поведоха с 4:2 след атака и ас на Йозгенур Юртдагюлен. Постепенно българските "лъвици" успяха да изравнят при 6:6 след няколко грешки на съперничките им и даже да дръпнат с 8:7 след атака през центъра на Цвети Заркова. Разликата леко нарасна при 12:10 след блокада на разпределителката Диана Ненова. Преднината на българските момичета стана 17:12 след атака на Доби Рабаджиева и контра от краче на Заркова. В крайна сметка България без проблеми спечели гейма с 21:14 след блок-аут на Славина Колева, а с това и мача с 3:1.

Центрлната блокировачка Христина Русева стана най-резултатна за българския тим с 11 точки (4 блока, 1 ас и 67% ефективност в атака) за победата. Мария Каракашева (2 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) и влязлата като резерва още в първия гейм Добриана Рабаджиева (1 ас, 56% ефективност в атака, 80% позитивно и 40% перфектно посрещане) добавиха по 10 точки за успеха. За Турция Биргюл Гюлер реализира 14 точки.

БЪЛГАРИЯ: Десислава Николова 3, Лора Китипова, Габриела Коева 5, Христина Русева 11, Мария Каракашева 10, Славина Колева 3 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 5, Добриана Рабаджиева 10, Цветелина Заркова 3)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
ТУРЦИЯ: Биргюл Гюлер 14, Хазал Уйгур 6, Асуман Каракоюн 2, Гьозде Йълмаз 12, Йозгенур Юртдагюлен 10, Дилара Билдже 6 - Серпил Ершаръ-либеро (Гамзе Аликая, Бусе Каячан)
Старши-треньор: Мехмет Бедестенлоолу.