Григор на 1/4-финал на "Уимбълдън", следва сблъсък с шампиона Мъри (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира за първи път в кариерата си на 1/4-финалите на "Уимбълдън". Поставеният под №11 в схемата българин надигра с с 6:4, 7:6(6), 6:2 Леонардо Майер (Аржентина) в 1/8-финален мач от най-престижния турнир от Големия шлем - "Уимбълдън". Срещата бе прекъсната във втората част заради дъжд при 6:5 в полза на хасковлията и 30:15 в сервис-гейма на аржентинеца. След близо двучасова пауза заради капризното време в Лондон играта бе подновена и българинът спечели втория сет след оспорван тайбрек с 8:6 точки. Малко по-късно той успя да затвори мача с 3:0 сета, броени минути преди да завали отново.Заемащият 13-ото място в световната ранглиста Димитров започна чудесно срещата и в първите си два сервис-гейма не даде нито точка на съперика. Майер също демонстрира самочувствие при подаванията си и не позволяваше на съперника си да стигне до точка за пробив. Впечатление в този сет направи чудесното движение по корта на хасковлията, който връщаше почти всички топки на аржентинеца. Първата възможност за пробив дойде при 4:4, когато Григор за кратко загуби концентрация. Родният талант обаче не се пропука и спаси сервис-гейма си. След великолепен форхенд по правата при 5:4 Григор стигна до два сетбола. Майер отрази първия, но при втория прати форхенд в аут и с пробив българинът спечели сета с 6:4 след 37 минути игра. Във втората част българинът продължи да поддържа високо ниво в сервис-геймовете си. Той започна сета с подаване на нула, а в третия гейм си заслужи овациите на зрителите на корт номер 1 в "Ол Ингланд Клъб" с майсторско деми-воле между краката. И в този гейм Григор отново спечели подаването си на нула. Юношеският шампион от "Уимбълдън" през 2008 година направи две непредизвикани грешки при 3:3, но не допусна изненада при собствен начален удар. При 4:3 в полза на Димитров той блесна с чудесен бекхенд слайс, след което изстреля и неспасяем ретур за 40:40 при подаването на Майер. Няколко секунди по-късно хасковлията стигна и до точка за пробив, но сбърка от бекхенд и аржентинецът неутрализира опасността. Двамата тенисисти печелеха подаванията си без особени трудности, а в десетия гейм Григор впечатли с чудесен прехвърлящ удар, който се приземи точно на линията. Въпреки майсторските си изпълнения обаче нашият представител така и не успяваше да стигне до нов шанс за пробив. При 6:5 за Димитров и 30:15 точки при сервис на 27-годишния Майер играта бе прекъсната заради дъжд в Лондон.Подновяването на сблъсъка стана след близо два часа дъжд в Лондон. Майер взе подаването си за 6:6 и така доведе сета до тайбрек. В него Григор взе рано инициативата и излезе напред в резултата за 2:0 точки. Аржентинецът обаче изравни и не позволи разликата да се увеличи. Тайбрекът се движеше точка за точка, като при 6:5 за българина съдията отсъди добра топка и сет за Димитров. Майер поиска "ястребово око" и се оказа прав в съмненията си - компютърната графика показа, че ударът на Григор е бил извън очертанията на корта. Така резултатът в тайбрека бе изравнен - 6:6 точки. Първата ни ракета стигна до втори сетбол при 7:6 точки, а последвалата двойна грешка на Майер сложи край на тайбрека при 8:6 т., а с това и на сета.В четвъртия гейм на третия сет Григор имаше много тежък сервис-гейм, в който бе колеблив, направи 3 двойни грешки и му се наложи да спасява две точки за пробив. При първата Майер реши да атакува втория сервис и да търси директна точка от ретур, но топката излезе в аут. Втората бе отразена с мощен сервис и в крайна сметка Димитров спаси подаването си за 2:2. Още в следващия гейм ролите се размениха и Майер бе притиснат до стената на свой сервис. При 15:30 Григор затрудни максимално съперника си с прекрасен прехвърлящ удар, след който аржентинецът изкара топката в аут - 15:40. Още при следващото разиграване пробивът стана факт - след великолепен минаващ удар по правата от форхенд на българина. Пробивът бе затвърден с гейм на нула - 4:2 за хасковлията. Последва нов пробив за Григор и при 5:2 българинът сервираше за място на 1/4-финалите. Въпреки че губеше с 0:30, Димитров спечели следващите 4 точки и вече може да мисли за петия си двубой от началото на турнира.Димитров направи 10 аса днес срещу 11 на Майер. Българинът направи 3 двойни грешки - с една повече от аржентинеца. Димитров не загуби нито веднъж подаването си, спасявайки и трите точки за пробив, които се откриха пред Майер. Двамата тенисисти записаха по 18 непредизвикани грешки, а българинът направи 34 уинъра - с 2 повече от съперника си.Поставеният под №11 в основната схема българин и 64-ият в света Майер не бяха  играли помежду си досега. Аржентинецът до този момент не беше преодолявал втори кръг на "Уимбълдън", но през миналата седмица се справи с Андреас Сепи (Италия), Маркос Багдатис (Кипър) и Андрей Кузнецов (Русия).От своя страна, 23-годишният Димитров отстрани Райън Харисън (САЩ), Люк Савил (Австралия) и Александър Долгополов (Украйна). С победата срещу Майер днес Григор изравни ней-доброто си класиране до момента в надпревара от "Голямата четворка".Димитров ще се изправи на 1/4-финалите срещу миналогодишния шампион Анди Мъри (Великобритания), който се справи с 6:4, 6:3, 7:6(6) с Кевин Андерсън (Южна Африка). Мъри има 3 победи от 4 мача срещу Григор, но последният им двубой бе спечелен от българина - с 2:1 сета на полуфиналите на турнира в Акапулко, където Димитров грабна титлата.ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!