Пламен Константинов: Всяко дете желае да изглежда добре
Селекционерът на мъжкия национален отбор по волейбол на България Пламен Константинов направи своите прогнози за предстоящата 2016-та година в годишника на българското издание на The Economist - списание "Икономист", което е вече на пазара.
Константинов говори по доста въпроси, сред които и темата за спорта в училищата. Предлагаме ти неговото мнение по наболелия напоследък въпрос.
"Според мен през последните години има една заблуда, че физическото възпитание в училище е загуба на време и че трябва да се прехвърлят часовете за нещо по-полезно. Това според мен е грешка, първо защото е доказано, че не може да развиваш главата без да се грижиш и за тялото. И не става дума на всяка цена за професионален спорт. А за спортна култура.
От друга страна, спортът трябва да бъде изваден от учебната програма, не може да бъде между часовете. Несериозно е. Трябва да бъде преди или след часовете, но не и между тях.Стигаме и до базата. Трябва да бъдат създадени нормални условия за един спортен салон, със съблекални с душове .. Когато създадеш такива условия, мисля, че самият интерес към това да се занимаваш с някакъв спорт ще бъде по-голям. Не е задължително и може би трябва да променим малко философията на спорта в училище с оглед на това, че не всяко дете има желанието да става голям спортист, но съм убеден, че всяко дете има желанието да изглежда добре. И нека в тази посока да се мисли, трябва да вървим в крак с времето. Някои неща, които са по-остарели трябва да ги адаптираме към новото време. И съм сигурен, че една култура, насочена не само към високи спортни постижения и кариера, ще бъде полезна за нашата фигура и тяло.
В тази връзка могат да се включат в учебната програма повече часове като физиология, да се включат диетолози за правилното хранене. Неща, които могат да бъдат полезни на всеки един млад човек и които ще му помогнат да се чувства добре и да се поддържа. Това вече ще бъде достатъчно. Примерите на училищните клубове са много хубави инициативи, но те са обвързани със самите спортни съоръжения, с които разполагат училищата. Някои по-нови учебни заведения имат по-нови салони, разполагат дори с басейни.
Знам, чеима програма на столична община всички общински училища да получат ремонт на спортната си база
и да има наистина добри условия за спортуване. Това е една от стъпките.Дали съм оптимист? Оптимист съм, защото мисля, че срещаме разбиране в една проблематика, която години наред е неглижирана. Има някакво събуждане в обществото и ми се струва в управляващите. Разбират, че всичко това е смислено и спортните хора трябва да ги убедят в правотата на всичко това. Не само да искаме и да казваме: "Дайте ни пари". Трябва наистина да ги убедим, че това, което се вложи, ще бъде смислено и затова аргументите, които предоставяме са най-важната част. Струва ми се, че в тази посока има светлина", завърши Пламен Константинов.