Пламен Константинов: Държавата трябва да субсидира спорта и културата

Пламен Константинов: Държавата трябва да субсидира спорта и културата

Селекционерът на мъжкия национален волейболен отбор на България Пламен Константинов направи своите прогнози за новата 2016 година в годишника на българското издание на годишника на списание The Economist - "Икономист", което е вече на пазара.

"Спортът естествено е обвързан с политиката. В смисъл, че стратегическите решения за спорта се взимат в политиката, като те са свързани с финанси, икономика и т.н. И от една страна според мен проблемите на българския спорт тръгват и са свързани с икономическата ситуация в страната. Нашата икономика или голям процент от нея е в сферата на услугите, но ние произвеждаме малко като продукт. От там следва ниска данъчна ставка, което спъва възможността да се създадат данъчни облекчения за бизнеса. Затова моята философия е, че при една такава ниска данъчна ставка и при такава икономическа ситуация две неща трябва да се субсидират от държавата - спорт и култура. При това задължително. Аз винаги ги споменавам заедно: спорт и култура. Но съм разочарован от хората в културата, защото не съм чул нито един от тях да спомене спорт. Аз обаче продължавам да споменавам и културата, защото вярвам, че това трябва да бъде подпомагано от държавата. Истината е, че спортът е рекламо-носител.

Ако нямаш публика, няма какво да рекламираш, няма производство, няма реална пазарна икономика, всичко това създава проблеми и на спорта да генерира приходи.
 
Икономически, до преди 2-3 години бяхме един от добрите примери за нисък дълг, процентно спрямо брутния вътрешен продукт. Но според мен влизаме в една лоша тенденция, която очаквам да се задълбочава през следващите години.
 
Започваме да влизаме в една дългова спирала, точно както се случи в Гърция. Оправданията, че с една част от новия дълг финансираме стари задължения, са само оправдания на политическата класа. Това означава, че ние не сме създали условия тази икономика да расте и без нови дългове да успяваме да връщаме старите. Тази дългова спирала не е добра индикация за икономическата ситуация в страната.
 
Реалният дълг е много над границата от 3%, която се изисква от всички страни-членки на ЕС, особено ако включим 4-те милиарда, загубени в КТБ. Тогава дългът отива на 6-7%. Според мен това са тревожни данни и в това отношение съм песимист за новата 2016-та година. Особено в краткосрочен план", обясни очакванията си Пламен Константинов.

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти