Челси тръгва нагоре - деветима от Арсенал не издържаха на "Стамфорд Бридж" (видео)

Челси победи с 2:0 Арсенал в лондонското дерби, с което се откри 6-ият кръг на Премиър лийг. Головете вкараха Кюрт Зума с глава в 53-ата минута, засичайки центриране на Сеск Фабрегас, и Еден Азар в заключителните секунди. Гостите завършиха с двама човека по-малко, след като червени картон получиха Габриел Паулища и Сантиаго Касорла. Победата позволи на шампионите да се измъкнат от долните етажи на класирането и да се придвижат до 10-ото място с актив от 7 точки. Арсенал пък пропусна поне временно да излезе на втора позиция и преди отаналите мачове от кръга е 4-и с 10 точки, колкото има и Манчестър Юнайтед.Челси вече е в серия от 8 поредни мача срещу "топчиите" в шампионата - най-дългата серия в това съперничество.Голямата новина в състава на Челси бе, че капитанът Джон Тери остана сред резервите за първи път, откакто начело на отбора е Жозе Моуриньо. Мениджърът на "сините" избра да започне с Кюрт Зума и Гари Кейхил в центъра на отбраната. На пейката бе и Радамел Фалкао, а Диего Коща водеше атаката.В същото време Арсен Венгер се отказа от услугите на Оливие Жиру, който през седмицата провали тима си с червения си картон при гостуването на Динамо в Загреб в Шампионската лига. Вместо него мениджърът на Арсенал гласува доверие на Тио Уолкот, който вкара гола срещу хърватите. Алексис Санчес, Месут Йозил и Аарън Рамзи допълниха офанзивното каре на гостите.Челси влезе в дербито след две поредни загуби и като цяло регистрира най-слабия си старт в първенството от 29 години насам. Шампионите се стремяха към първа победа за сезона на "Стамфорд Бридж", а мениджърът на "топчиите" Арсен Венгер се надяваше да постигне втори пореден успех срещу Жозе Моуриньо след триумфа за "Къмюнити Шийлд".Първият любопитен епизод беше още преди началото на двубоя, когато Моуриньо и Венгер разсеяха съмненията и си стиснаха ръцете. Скоростта на Алексис и Уолкот на няколко пъти създаде напрежение в наказателното поле на Челси в първите минути, но постепенно защитниците на домакините започнаха да действат по-стабилно. След четвърт час игра Челси се пренесе по-трайно в противниковата половина. Еден Азар и Диего Коща се активизираха, но бразилецът така и не успяваше да нанесе удар към вратата на Петер Чех.Чешкият страж трябваше да се намесва чак в 23-ата минута, когато слаб шут на Диего Коща по земята не го затрудни. Maлко по-късно Уолкот влезе в наказателното поле и стрея технично, но Бегович внимаваше. В 31-ата минута перфектен пас на Фабрегас намери Педро Родригес, който се забави да нанесе удар и Чех имаше време да се хвърли в краката му и да улови топката.Челси продължи да доминира, а Зума и Педро опитаха далечни удари, преминали далеч от целта. В 43-ата минута Чех спаси силен изстрел на Педро, а при следващата атака на домакините Диего Коща се сдърпа с Лоран Косиелни. Габриел Паулища се включи в разправията, за което получи жълт картон, а после се поддаде на провокациите на Коща и съдията Майк Дийн го изгони. Същото трябваше да се случи и с нападателя на Челси, но реферът го остави на терена.На почивката Венгер смени Франсис Куклен с Калъм Чеймбърс, за да укрепи защитната си линия. Челси обаче заигра на много високи обороти и гостите трябваше да мислят изцяло как да се отбраняват. В 53-ата минута Фабрегас центрира от фаул и непокритият Зума с глава направи безпомощен Петер Чех. Малко след това голмайсторът сбърка и подари топката на Алексис Санчес, но той не можа да нанесе плътен удар.В 64-ата минута Уолкот пробва да изненада Бегович, но не уцели вратата, а в ответната атака Азар шутира покрай левия страничен стълб.Арсен Венгер направи последния си ход, като пусна в игра едновременно Алекс Окслейд-Чембърлейн и Оливие Жиру, но в 79-ата минута Касорла също получи червен картон и обезсмисли усилията на съотборниците си да се доберат до изравнителен гол. Испанецът извърши грубо нарушение в средата на терена и логично пое преждевременно към съблекалните.С двама човека по-малко Арсенал нямаше шанс. Футболистите на Челси спокойно разиграваха в очакване на последния съдийски сигнал. Преди това обаче те стигнаха и до втори гол. Малко след изтичането на редовното време Азар нанесе удар, който рикошира в Чеймбърс и стана неспасяем за Чех - 2:0.В следващия кръг Челси гостува на Нюкасъл, а на Арсенал предстои визита на Лестър.СТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕ