Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Челси тръгва нагоре - деветима от Арсенал не издържаха на "Стамфорд Бридж" (видео)

Челси победи с 2:0 Арсенал в лондонското дерби, с което се откри 6-ият кръг на Премиър лийг. Головете вкараха Кюрт Зума с глава в 53-ата минута, засичайки центриране на Сеск Фабрегас, и Еден Азар в заключителните секунди. Гостите завършиха с двама човека по-малко, след като червени картон получиха Габриел Паулища и Сантиаго Касорла.

Победата позволи на шампионите да се измъкнат от долните етажи на класирането и да се придвижат до 10-ото място с актив от 7 точки. Арсенал пък пропусна поне временно да излезе на втора позиция и преди отаналите мачове от кръга е 4-и с 10 точки, колкото има и Манчестър Юнайтед.

Челси вече е в серия от 8 поредни мача срещу "топчиите" в шампионата - най-дългата серия в това съперничество.

Голямата новина в състава на Челси бе, че капитанът Джон Тери остана сред резервите за първи път, откакто начело на отбора е Жозе Моуриньо. Мениджърът на "сините" избра да започне с Кюрт Зума и Гари Кейхил в центъра на отбраната. На пейката бе и Радамел Фалкао, а Диего Коща водеше атаката.

В същото време Арсен Венгер се отказа от услугите на Оливие Жиру, който през седмицата провали тима си с червения си картон при гостуването на Динамо в Загреб в Шампионската лига. Вместо него мениджърът на Арсенал гласува доверие на Тио Уолкот, който вкара гола срещу хърватите. Алексис Санчес, Месут Йозил и Аарън Рамзи допълниха офанзивното каре на гостите.

Челси влезе в дербито след две поредни загуби и като цяло регистрира най-слабия си старт в първенството от 29 години насам. Шампионите се стремяха към първа победа за сезона на "Стамфорд Бридж", а мениджърът на "топчиите" Арсен Венгер се надяваше да постигне втори пореден успех срещу Жозе Моуриньо след триумфа за "Къмюнити Шийлд".

Първият любопитен епизод беше още преди началото на двубоя, когато Моуриньо и Венгер разсеяха съмненията и си стиснаха ръцете.

Скоростта на Алексис и Уолкот на няколко пъти създаде напрежение в наказателното поле на Челси в първите минути, но постепенно защитниците на домакините започнаха да действат по-стабилно. След четвърт час игра Челси се пренесе по-трайно в противниковата половина. Еден Азар и Диего Коща се активизираха, но бразилецът така и не успяваше да нанесе удар към вратата на Петер Чех.

Чешкият страж трябваше да се намесва чак в 23-ата минута, когато слаб шут на Диего Коща по земята не го затрудни. Maлко по-късно Уолкот влезе в наказателното поле и стрея технично, но Бегович внимаваше. В 31-ата минута перфектен пас на Фабрегас намери Педро Родригес, който се забави да нанесе удар и Чех имаше време да се хвърли в краката му и да улови топката.

Челси продължи да доминира, а Зума и Педро опитаха далечни удари, преминали далеч от целта. В 43-ата минута Чех спаси силен изстрел на Педро, а при следващата атака на домакините Диего Коща се сдърпа с Лоран Косиелни. Габриел Паулища се включи в разправията, за което получи жълт картон, а после се поддаде на провокациите на Коща и съдията Майк Дийн го изгони. Същото трябваше да се случи и с нападателя на Челси, но реферът го остави на терена.

На почивката Венгер смени Франсис Куклен с Калъм Чеймбърс, за да укрепи защитната си линия. Челси обаче заигра на много високи обороти и гостите трябваше да мислят изцяло как да се отбраняват. В 53-ата минута Фабрегас центрира от фаул и непокритият Зума с глава направи безпомощен Петер Чех. Малко след това голмайсторът сбърка и подари топката на Алексис Санчес, но той не можа да нанесе плътен удар.

В 64-ата минута Уолкот пробва да изненада Бегович, но не уцели вратата, а в ответната атака Азар шутира покрай левия страничен стълб.

Арсен Венгер направи последния си ход, като пусна в игра едновременно Алекс Окслейд-Чембърлейн и Оливие Жиру, но в 79-ата минута Касорла също получи червен картон и обезсмисли усилията на съотборниците си да се доберат до изравнителен гол. Испанецът извърши грубо нарушение в средата на терена и логично пое преждевременно към съблекалните.

С двама човека по-малко Арсенал нямаше шанс. Футболистите на Челси спокойно разиграваха в очакване на последния съдийски сигнал. Преди това обаче те стигнаха и до втори гол. Малко след изтичането на редовното време Азар нанесе удар, който рикошира в Чеймбърс и стана неспасяем за Чех - 2:0.

В следващия кръг Челси гостува на Нюкасъл, а на Арсенал предстои визита на Лестър.