Рожденикът Мъри детронира Джокович и покори Рим (видео + галерия)

Третият в световната ранглиста Анди Мъри спечели за първи път в кариерата си турнира от серията "Мастърс" в Рим. Навършилият 29 години днес шотландец срази на финала шампиона от последните 2 години Новак Джокович с 6:3, 6:3. Миналата седмица двамата се срещнаха на финала на друг "Мастърс" - в Мадрид, където сърбинът надигра празнуващия днес шотландец с 6:2, 3:6, 6:3. Джокович имаше 4 поредни победи срещу британеца и бе спечелил 12 от последните 13 двубоя между двамата. Днес обаче Мъри надделя относително лесно над сръбския си съперник, срещу когото вече има 10 победи от 33 мача. Мъри, който на полуфиналите прегази с 6:2, 6:1 "щастливия губещ" от квалификациите Люка Пуй (Франция), триумфира в Рим без да загуби нито сет в петте срещи, които изигра във "Форо Италико".Световният №1 Джокович, който има общо 4 трофея на състезанието във Вечния град, тази година имаше доста по-труден път до финала от Мъри. Сърбинът премина през тежки битки със седемкратния шампион Рафаел Надал (Испания) на 1/4-финалите и с японеца Кей Нишикори на 1/2-финалите, като мачът му с азиатеца в събота вечерта продължи 3 часа.Мъри спечели първите 5 точки в мача и имаше брейкпойнт още в откриващото подаване на Джокович в двубоя. Шотландецът пробва агресивен ретур при точката за пробив, но топката излезе малко в аут. Малко след това британецът отново имаше точка за пробив, но Джокович я отрази с помощта на хубав сервис. Мъри си извоюва трети брейкпойнт, но допусна елементарна грешка, изкарвайки топката в аут от печеливша позиция и в крайна сметка Ноле удържа подаването си за 1:1. Мъри обаче бързо преодоля разочарованието от пропиления шанс за пробив с бърз гейм на нула. След края на третия гейм играта бе прекъсната за кратко заради дъжд. Веднага след подновяването на играта Мъри проби на 15 и поведе с 3:1, а Джокович определено не се чувстваше комфортно на корта в тези минути и спореше със съдията на стола, искайки играта отново да бъде спряна. Мъри взе лесно петия гейм на 15 и поведе с 4:1. Джокович постабилизира играта си и принуди Мъри да сервира за сета при 5:3 за шотландеца. Мъри не показа колебание и при 40:15 стигна до 2 поредни сетбола. Рожденикът реализира втория, слагайки точка на спора в първата част с отлична къса топка. В началото на втория сет изглеждаше, че Джокович има леки проблеми с глезена, но това не попречи на балканеца да достигне до първата си точка за пробив в двубоя във втория гейм. Мъри обаче се измъкна и изравни резултата в геймовете - 1:1. В четвъртия гейм Мъри отново имаше трудности на свой сервис, но не се пропука - 2:2. В петия гейм опрян до стената на свой сервис този път бе Джокович. Сърбинът първо изоставаше с 0:30, а при 30:40 трябваше да спасява брейкпойнт. Мъри обаче атакува с мощен ретур и с рутинно воле на мрежата реализира пробива - 3:2. Играта продължи без пробиви до 5:3 за Мъри, когато сърбинът трябваше да сервира за оставане в мача. Мъри обаче направи всичко възможно, за да затвори двубоя още тук и успя. Британецът реализира още първия си мачбол, печелейки фантастична точка с изумителна игра в защита и печеливш удар, при който Джокович само безпомощно изгледа топката.   Джокович остава с 4 титли в Рим, рекордните 29 от категорията "Мастърс" и общо 64 на сингъл в кариерата си. Сърбинът, който на 22 май навършва 29 години, не успя да стане първият тенисист в историята с над 100 000 000 долара от наградни фондове. Мъри пък си подари за рождения ден първа титла за годината. Той стана днес първият британец, триумфирал в италианската столица след Пат Хюз през 1931 година. Шотландецът вече има 12 "Мастърс" титли и общо 36 на сингъл в кариерата си. Анди има и още един повод да празнува - в понеделник той ще се завърне на второто място в световната ранглиста, измествайки от него швейцареца Роджър Федерер.ФОТОГАЛЕРИЯ НА ФИНАЛА