Зад кулисите на “Уимбълдън”: 54 милиона семена за тревата на централния корт
“Уимбълдън” не просто е най-старият турнир по тенис в света, но е и епична продукция с персонал от хиляди души - от главния съдия на стола до човека, който се грижи за ястреба талисман Руфъс.
Преди началото на турнира на 3 юли централният корт, където се побират 15 хиляди души, е празен и спокоен, с изключение на партрулиращите 24 часа охранители, които тази година са още по-внимателни заради терористичните атаки в Лондон и Манчестър.
Тревата за тази година е чисто нова, като предишната е подменена още на следващия ден след като Анди Мъри триумфира с титлата. 54 милиона семена са посадени и обгрижвани специално през зимата, за да бъдат в най-доброто си състояние през юли и да издържат на натиска и износването. През април електрически косачки започват да се грижат за височината на тревата, за да бъде тя точно осем милиметра. Специална машина пробива почвата, за да бъде изследвана твърдостта на кортовете - сондата влиза до 275 мм под земята и изчислява влажността на всеки 50 мм, за да се прецени дали няма нужда от освежаващи торове.
Естествено, стремежът е централният корт да е в перфектно състояние, но персоналът на “Ол Ингланд клъб” трябва да се грижи за общо 40 тренировъчни и официални съоръжения - 18 корта ще приемат мачовете от първи кръг, като тази година на всеки от тях ще има камери, които излъжват действието. Тъй като на всеки отделен корт ще се играе различен брой срещи, а и предвид местоположението им в комплекса, за всеки е изработена специална програма за тестване и поддържане на настилката, защото каквото е добре за централния корт може да не е полезно за тревата на корт номер 16.