Случи се: Ливърпул - Манчестър Юнайтед за първи път в евротурнирите

Голямото дерби на Англия Ливърпул - Манчестър Юнайтед ще украси 1/8-финалите на Лига Европа, отреди тегленият днес жребий в Нион. Двата отбора, които изостават в битката за топ 4 в Премиър лийг, си поставиха за цел да спечелят турнира, за да получат квота за Шампионската лига, но един от тях ще трябва да се прости с тази си мечта още след 1/8-финалите. Това стана възможно, тъй като жребият за тази фаза бе напълно отворен, което предполагаше възможността два отбора от една страна да се паднат един срещу друг. Това се случи и с испанските Атлетик Билбао и Валенсия, които по ирония на съдбата се срещат този уикенд в двубой от 26-ия кръг на Примера дивисион.

Други два от фаворитите за отличието - Борусия (Дортмунд) и Тотнъм, ще трябва да определят помежду си още един от 1/4-финалистите. Носителят на трофея Севиля пък ще има за съперник отбора на Базел, чийто стадион е домакин на финала на турнира.

Осминафиналните двубои ще се играят съответно на 10 и 17 март.

За последно два английски отбора са се падали един срещу друг в турнира (б.ред. - тогава под името Купа на УЕФА) през 1973 година. Тогава жребият среща Ливърпул и Тотнъм. "Червените дяволи" и мърсисайдци никога досега не са се срещали в евротурнирите.

Манчестър Юнайтед спечели и двете дербита в шампионата през този сезон. На "Олд Трафорд" селекцията на Луис ван Гаал победи с 3:1, докато на "Анфийлд" гостите измъкнаха успеха с един гол, реализиран от Уейн Рууни.