Манчестър Сити ще изпрати Пелегрини с трофей (видео + галерия)

Манчестър Сити спечели Купата на Лигата след изпълнение на дузпи. Срещата завърши 1:1 в редовното време и продълженията, а при дузпите "гражданите" стигнаха до 3:1.

Сити печели трета Купа на Лигата, докато Ливърпул записа рекорден 12-и финал в турнира. Успехът гарантира, че Мануел Пелегрини ще си тръгне с трофей в последния си сезон, начело на тима. Юрген Клоп пък пропусна първата си възможност за триумф с мърсисайдци. За германеца това четвърти пореден загубен финал, след като два пъти това му се случи в Купата на Германия и веднъж в Шампионската лига.

Фернандиньо откри резултата в началото на второто полувреме, а Филипе Коутиньо изравни седем минути преди края. Отборът на Мануел Пелегрини можеше спокойно да си осигури победата в редовното време, но два пропуска на бившия играч на Ливърпул Рахийм Стърлинг и две отлични спасявания на Симон Миньоле пратиха мача в продължения.

Вратарят на мърсисайдци направи изключително спасяване и в първото продължение, когато спря Агуеро, а във второто Ориги на двъ пъти можеше да донесе успеха на Ливърпул. При дузпите Фернандиньо първо пропусна за Сити, но Лукаш, Коутиньо и Лалана не успяха да вкарат за Ливърпул.

С гол на Филипе Коутиньо Ливърпул стигна до изравняване. В 83-ата минута бразилецът прати топката в мрежата, след като удар на влезлия като резерва Адам Лалана завърши с греда. Преди попадението Рахийм Стърлинг пропусна две великолепни възможности да сложи точка на спора. След гола Сити отново на два пъти бе много близо до победата и огромна доза късмет спаси мърсисайдци.

Клоп заложи на същия състав от мача с Аугсбург през седмицата. Лукаш Лейва партнира на Мамаду Сако в центъра на защитата, което бе сериозен риск. Даниел Стъридж бе на върха на атаката, подпомаган от Коутиньо и Фирмино. На вратата на Сити пази Вили Кабайеро, на когото се разчита в двубоите за купите. Английският национал Джо Харт изгледа мача от пейката. Атакуващото трио на "небесносините" ще бъда Силва, Агуеро и Стърлинг, който се изправи срещу бившия си отбор.

Ливърпул започна по-активно и още след 35 секунди Алберто Морено стреля към вратата на Кабайеро, но не достатъчно силно, за да затрудни вратаря. Мърсисайдци изглеждаха силно мотивирани и направиха няколко добри комбинации в атака, но без да стигнат до опасни удари.

В 15-ата минута сблъсък между Емре Джан и Мамаду Сако се оказа сериозен и няколко минути по-късно френският защитник, който получи удар в главата, трябваше да напусне терена. Той бе заменен от Коло Туре и очакванията за проблеми на "червените" в отбрана станаха още по-сериозни.

Малко преди да бъде сменен Сако можеше да се окаже свидетел на първия гол в мача. Силва изведе великолепно Агуеро и аржентинецът направи финт, след който бранителят залитна. Нападателят стреля и само великолепната намеса на Миньоле спаси Ливърпул от гол. Вратарят отклони топката, която се отклони от гредата. До края на полувремето и двата отбора не създадоха други чисти голови положения.

Малко след почивката Сити поведе, а с основна заслуга за това имаше вратарят на съперника Симон Миньоле. Фернандиньо бе изведен от Агуеро и стреля от малък ъгъл, а стражът пусна топката много елементарно да мине през него и да се озове в мрежата.

Тимът на Юрген Клоп тръгна по-активно в предни позиции и стигна до неточен удар на Милнър от добра позиция. В 59-ата минута обаче бившият играч на мърсисайдци Стърлинг можеше да направи 2:0. След комбинация между Туре и Силва испанецът сложи топката на крака на Стърлинг пред вратата, но английският национал не успя да я насочи в мрежата. Малко по-късно съдията не даде дузпа за "гражданите", въпреки че Морено събори Агуеро в наказателното поле.

В 72-ата минута Клоп промени тактиката, изваждайки Морено и на негово място пусна Адам Лалана. Така Ливърпул заигра с трима в защита и хвърли повече сили в атака. Това откри доста пространства за атакуващите футболисти на Сити и отново Стърлинг пропусна да се възползва. Този път той бе намерен от Агуеро, но отново ударът му бе неточен.

Отборът на Пелегрини бе наказан за тези пропуски и в 83-ата минута Филип Коутиньо изравни. След разбъркване в наказателното поле топката стигна до Лалана, който стреля в гредата, но коженото кълбо се върна към Коутиньо и той не пропусна. До края на редовното време Сити доминираше, но този път бе спрян от Миньоле. Вратаря отрази по блестящ начин удари на Фернандо и Силва.

Продълженията започнаха с по-малко емоции, но в края на първото защитата на Ливърпул отново се изяви. Агуеро бе изведен в отлична позиция след опит за изчистване на Хендерсън, но отново Миньоле направи фантастично спасяване. Влезлият като резерва Давид Ориги на два пъти бе близо до гол във второто продължение, но попадение не падна след 120 минути игра.

ЛИВЪРПУЛ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:1 (1:3 при дузпите)
0:1 - Фернандиньо (49)
1:1 - Коутиньо (83)

ЛИВЪРПУЛ: Миньоле, Клайн, Лукаш, Сако (25 - Туре), Морено (72 - Лалана), Хендерсън, Джан, Милнър, Коутиньо, Фирмино (80 - Ориги), Стъридж
Резерви: Богдан, Туре, Бентеке, Алън, Лалана, Ориги, Фланаган

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Кабайеро, Саня, Компани, Отаменди, Клиши, Фернандо (90 - Хесус Навас), Фернандиньо, Туре, Силва, Стърлинг, Агуеро
Резерви: Харт, Сабалета, Коларов, Бони, Хесус Навас, Демикелис, Иеанашо