Вход / Регистрирай се

Гледай на живо

29-о издание на международната бойна верига SENSHI

От Ред Бул обясниха какво се обърка с RB20 в хода на сезон 2024

Отборът на Ред Бул започна сезон 2024 във Формула 1 по един доминантен начин и малцина бяха тези, които си мислеха, че Биковете ще имат някакви затруднения да спечелят третия си пореден шампионски дубъл.

Реалността обаче се оказа много по-различна и Ред Бул не само, че не взе титлата при конструкторите, но дори не завърши на второто място, оставйки трети зад Макларън и Ферари. Все пак Макс Верстапен успя да се пребори за четвъртата си поредна световна титла, най-вече благодарение на огромния аванс, който натрупа в първите състезания, в които RB20 все още бе най-бързата кола на пистата.

Хорнър заяви какво Ред Бул ще иска от RB21
Хорнър заяви какво Ред Бул ще иска от RB21

Нидерландецът спечели девет състезания в хода на годината, като седем от неговите победи дойдоха в първите десет старта. След това той навлезе в серия от десет поредни надпревари, в които не взе нито една победа между състезанията в Испания и Бразилия. Тази продължителна суша се дължеше на факта, че в средата на сезона Макларън, Ферари и дори на моменти и Мерцедес бяха по-бързи от Ред Бул, чиито пилоти изпитваха доста сериозни проблеми с поведението на RB20.

Изоставят ли спонсорите Ред Бул?
Изоставят ли спонсорите Ред Бул?

Сега техническият директор на Биковете Пиер Ваше обясни пред Autosport, че в Милтън Кийнс не се очаквали толкова силно начало на сезона и разясни още малко за срива в представянето на тима в средата на кампанията.

Хорнър: Ред Бул има нужната сила, за да се справи с разделите с Нюи и Уитли
Хорнър: Ред Бул има нужната сила, за да се справи с разделите с Нюи и Уитли

„Сезонът беше толкова предизвикателен, колкото очаквахме. Бих казал, че в началото бяхме изненадани от предимството, което имахме. Ние очаквахме целият сезон да бъде като края, с големи битки. Не очаквахме да изпаднем в такава дупка в средата, но очаквахме голямата битка с другите тимове.

„Изоставането ни се дължеше на няколко неща. Първият е корелацията между очакванията и реалността. Отделно ние не очаквахме условията да влияят толкова много на поведението на колата ни. Със сигурност това не беше нашето желание, но тези елементи ги имаше и в края на сезона и ние ще трябва да ги оправим за 2025 година.

„На моменти имахме и загуба на притискане, не се представяхме толкова добре на пистата, колкото данните от въздушния тунел обещаваха, имаше дупки. Това е проблемът с корелацията, а на пистата проблемът беше основно с баланса“, коментира Ваше.

„Ние забелязахме проблема с баланса, но понеже колата беше бърза ние не искахме да я променяме много. Когато се върнахме в Европа и бяха по-притеснявани от Макларън, тогава разбрахме, че това е най-големият ни проблем.

„В Катар колата имаше същите характеристики и ние успяхме да спечелим честно, може би бяхме най-бързата кола на пистата. Така че представянето винаги е относително спрямо останалите“, добави Ваше.

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages

Още от Моторни спортове

Виж всички