Гледайте всички мачове и голове от шампионската лига тук

"Гражданите" напомниха за европейската си мощ с грандиозна победа

Отборът на Манчестър Сити победи тима на Спарта (Прага) с 5:0 в мач от 3-тия кръг на основната схема на Шампионската лига.

"Гражданите" поведоха след попадение на Фил Фоудън (3'), а в началото на второто полувреме Нейтън Аке също се разписа, но VAR отмени гола му.

Малко след това обаче домакините отбелязаха гол, който вече бе редовен, а в негов автор се превърна любимецът на "Етихад" - Ерлинг Холанд. Съвсем скоро и интригата бе окончателна убита с попадения на Джон Стоунс (65'), след което още веднъж чешката врата бе разпечатана от Холанд (68').

В заключителните минути резултатът стана още по-съкрушаващ за чехите, тъй като сред голмайсторите името си нареди и Матеус Нунеш (88'), който се разписа след точно изпълнена дузпа.

Джосеп Гуардиола страда от липсата на някои от най-важните си играчи като Де Бройне, Доку, Грийлиш, Родриго Ернандес и Кайл Уолкър. Междувременно испанецът е направил и промяна под рамките на вратата, пускайки с ръкавиците Щефан Ортега вместо титулярният избор Едерсон, който пази в шампионатния мач през уикенда срещу Уулвърхамптън. Спрямо този двубои има промени и в отбранителната линия, където вместо Диаш и Гвардиол започват Аканжи и Аке. Напред също има промяна, след като срещу "вълците" Пеп излезе само с един чист нападател в лицето на Холанд, докато сега към него се присъединяват Савиньо и Фоудън.

Сташи треньорът на чехите - Ларс Фрийс, също е направил няколко промени спрямо последния мач на отбора във вътрешното първенство, където бе победен тимът на Слован (Либерец). За разлика от този двубой сред титулярите в европейската битка са защитниците Мартин Витек и Анхело Пресиадо, а на тяхно място поне на първо време ще почиват Ярослав Зелени и Томаш Визнер. Фрийс подобно на Гуардиола също прави размествания и на върхам като увеличава силата на офанзивата си и вместо Индрит Тучи най-отрпед ще действат двамата централни нападатели - Виктор Олатунджи и Лукаш Хараслин.

"Гражданите" зарадваха публиката на "Етихад" с ранен гол на Фоудън след по-малко от три минути игра. Британецът стигна до подаване на границата на наказателното поле и разпечата вратата на съперника.

Седем минути по-късно домакините пропуснаха страхотна ситуация да дръпнат с два гола, но стражът на чехите Виндал демонстрира блестящи нерви и отрази удара с глава на Холанд.

Първото сериозно положение за гостите дойде чак след средата на полувремето, когато Бирманчевич завърши индивидуалната си акция с шут, който затрудни вратарят на Сити - Ортега, който обаче бе достатъчно хладнокръвен, за да спаси тима си от изравняване и запази водещата им роля.

Десетина минути по-късно "гражданите" на свой ред направиха нов опит да се откъснат с малко по-сериозна преднина, но този път голмайсторът Фоудън не спечели двубоя с Йенсен

Две минути преди края на редовното време на първата част Фоудън отново бе в центъра на вниманието и шутира в лявата греда.

"Гражданите" започнаха втората част идентично на първата и Нейтън Аке приповдигна настроението на "Етихад" с втори гол. Мигновенно обаче трибуните бяха смълчани след като VAR се произнесе и секна щастието на "небесносините".

Настроението в синята част на Манчестър се завърна много бързо и десетина минути по-късно Ерлинг Холанд избухна с попадение, което затвърди доминацията на Сити. Савиньо получи топката на десния фланг и след чудесна индивидуална акция навлезе в пеналтерията, откъдето и центрира, а на границата на малкото наказателно поле норвежкият му колега засече с акробатично изпълнение и вкара един от най-красивите голове в Шампионската лига този сезон.

Тези събиятия отпушиха домакините и в следващите минути вкараха нови попадения, с които получиха разгромна преднина и тотално обезсмислиха остатъка от двубоя.

Първо, Нунеш центрира балонно и топката кацна върху главата на Джон Стоунс, след като бранителите пред него заспаха и британецът наказа стражът Йенсен с много красив прехвърлящ удар с глава, оформяйки класиката.

Пет минути по-късно ситуацията за гостите стана катастрофална, когато Ерлинг Холанд отбеляза втория си гол за вечерта. Той дойде след високоскоростна атака на "сините", които светкавично пренесоха действията от своето наказателно поле в половината на съперника, където на границата на пеналтерията сърцатият норвежец получи пас и с ювелирен шут не остави шансове на Йенсен.

В заключителните минути чехите трябваше да преглътнат и още едно унижение, тъй като три минути преди края на редовното време Анхело Пресиадо извърши нарушение в собственото си наказателно поле и главният съдия Маурицио Мариани посочи бялата точка. Зад топката застана Матеус Нунеш, който асистира за предишното попадение и този път на свой ред записа името си сред голмайсторите.

Така шампионите в турнира от 2023 г. направиха много важна крачка към класирането към директните елиминации в този много сложен формат на състезанието, като победата преди всичко е добре дошла за самочувствието на момчетата на Джосеп Гуардиола, тъй като те запазиха мрежата си "суха" в трети пореден европейски мач, като съкрушиха съперник, който нямаше поражение до този момент.

МАНЧЕСТЪР СИТИ 5:0 СПАРТА (ПРАГА)