Англия 0:1 Гърция, натиск на домакините

Англия и Гърция играят при 0:1 на "Уембли" в двубой от Лигата на нациите. Гола отбеляза Евангелис Павлидис в 49-ата минута. Двата тима са лидери в група 2 на Лига "В" с пълен актив от 6 точки и евентуалният победител днес ще се укрепи на първото място.

Под ръководството на временния селекционер Лий Карсли англичаните надвиха с 2:0 Ейре, а след това спечелиха със същия резултат и у дома срещу Финландия. Гърците също нямат допуснат гол до момента - 2:0 срещу Ейре в Дъблин и 3:0 срещу Финландия в Пирея.

"Трите лъва" са в серия от 9 поредни мача без загуба срещу този съперник. Последната им среща беше в контрола през 2006 година, спечелена от британците с 4:0.

"Елините" не са побеждавали отбор от топ 5 на световната ранглиста от 2004 година, когато триумфираха с европейската титла.

Карсли предварително обяви, че Хари Кейн не е в достатъчно добра кондиция, за да започне като титуляр. Вместо него, днес атаката водеха Антъни Гордън, Джуд Белингам и Букайо Сака, а зад тях действаха Фил Фоудън и Коул Палмър. С по-дефанзивни функции в средата на терена беше Деклан Райс. С капитанската лента за първи път излезе Джон Стоунс. Той си партнираше в центъра на отбраната с Ливай Колуил. Другите защитници пред Джордан Пикфорд бяха Трент Александър-Арнолд и Рико Люис.

Големият отсъстващ в състава на Гърция беше Фотис Йоанидис, който отбеляза три от головете на тима в преднишните два мача в Лигата на нациите. В негово отсъствие като титуляр в предни позиции стартира Евангелос Павлидис. Йоргос Масурас и Христос Цолис играеха по двата фланга, в ролята на "десетка" беше опитният Анастасиос Бакасетас. Двойка вътрешни полузащитници за гостите бяха Манолис Сиопис и Димитриос Курбелис.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на починалия в сряда гръцки национал Джордж Балдок, а футболистите на двата тима излязоха с черни ленти. 31-годишният Балдок беше намерен мъртъв в басейна в дома си. Защтиникът за последно игра в Панатинайкос, а преди това в продължение на седем сезона носеше екипа на Шефилд Юнайтед.

Още в началото силен удар на Белингам затрудни Одисеас Влаходимос, но той успя да избие в корнер. Гърците отоговориха с изстрел на Павлидис, който не попадна в очертанията на вратата. В 8-ата минута домакините получиха пряк свободен удар на добра позиция. Зад топката застана Коул Палмър и неговото изпълнение беше качествено, но топката мина малко над напречната греда. Малко след това Пикфорд направи огромна грешка, но тя беше поправена от Колуил, който изчисти от самата голлиния. След изпълнението на корнера топката се озова във вратата на Англия, но голът на Константинос Мавропанос беше отменен заради засада.

Гърция не пропускаше нито една възможност да атакува. Нападенията на гостите се развиваха на висока скорост и определено затрудняваха съперника. Цолис беше активен отляво и след негов пробив се стигна до поредна напрегната ситуация пред вратата на Пикфорд, но Бакасетас беше блокиран. В ответната атака триходова комбинация между Гордън, Белингам и Палмър завърши с неточен изстрел на младата звезда на Челси.

В средата на полувремето Александър-Арнолд центрира перфектно към Антъни Гордън, но крилото на Нюкасъл не можа да нанесе точен удар. Последва период от мача, в който англичаните трайно се настаниха в половината на "елините" и търсеха начин да преодолеят солидния дефанзивен блок на своя съперник. Не липсваха центрирания и от двата фланга, но централните защитници на Гърция бяха безупречни.

На почивката никой от треньорите не предприе смени, а гърците започнаха и втората част със самочувствие. В 49-ата минута Клиеракис подаде на Павлидис, той получи пространство в наказателното поле и с премерен удар откри резултата. Карсли веднага реагира и извади от игра получилия контузия Букайо Сака, а вместо него се появи Нони Мадуеке. Англия вдигна оборотите, но оставяше немалко пробойни в защита. В 60-ата минута Павлидис отново преодоля Пикфорд, но имаше засада и голът бе отменен.

Резервата Оли Уоткинс, заменил Гордън, можеше да изравни с първото си докосване до топката, но шутира над вратата. Фоудън беше много неориентиран и двайсетина минута преди края отстъпи мястото си на Доминик Соланке. По този начин Англия заигра с двама централни нападатели. Гърция се прибра в половината си, но всяка контра на тима беше много опасна. В 78-ата минута се стигна до голямо разбъркване в наказателното поле на гостите, но и то не доведе до изравнително попадение.