Кристиано Роналдо влезе от пейката и реши проблемите на Португалия

Португалия победи с 2:1 Шотландия във втория си мач от тазгодишното издание на Лигата на нациите. Кристиано Роналдо отбеляза решаващия гол за "мореплавателите", въпреки че беше оставен на пейката. Суперзвездата се появи на почивката и в 88-ата минута донесе трите точки на своя тим на "Луж" в Лисабон. Попадението беше под номер 901 в кариерата на Роналдо и 132-о с екипа на националния отбор.

Шотландия изненадващо поведе чрез Скот Мактоминей още в началото, но не можа да удържи мощния щурм на домакините. Навърх 30-ия си рожден ден Бруно Фернандеш изравни в 54-ата минута, за да дойде часът на Кристиано, който осигури успеха на португалците и ги прати на върха в група 1 на Лига "А"с пълен актив от 6 точки.

Португалия беше в серия от три поредни победи срещу този съперник. Предишният мач помежду им беше през 2018 година, когато "мореплавателите" се наложиха с 3:1 в контрола. "Гайдарите" пък са в изключително лоша форма и спечелиха само един от най-скорошните си 14 мача.

Голямата изненада в състава на Португалия беше оставянето на Роналдо на пейката. За последно това се случи на Световното първенство в Катар преди две години. В предни позиции селекционерът Роберто Мартинес гласува доверие на Диого Жота, Рафаел Леао и Педро Нето. Тримата в средата на терена бяха Бернардо Силва, Жоао Палиня и Бруно Фернандеш, а бранителите пред Диого Коща бяха Нелсон Семедо, Рубен Диаш, Антонио Силва и Нуно Мендеш.

Гостите от Шотландия започнаха с един нападател в лицето на Линдън Дайкс, а зад него действаха Райън Кристи, Скот Мактоминей и Джон Макгин. Двойка вътрешни халфове бяха Били Гилмор и Кени Маклийн. На вратата застана Ангъс Гън, а карето бранители оформиха Антъни Ралстън, Грант Ханли, Скот Маккена и Андрю Робъртсън.

Както можеше да се очаква, Португалия взе инициативата от самото начало на мача. Първият удар отправи Диого Жота, но той беше много неточен. Ентусиазмът на домакините беше пресечен в 7-ата минута от Скот Мактоминей. Новото попълнение на Наполи остана непокрит от португалската защита след центриране на Маклийн и с глава опъна мрежата.

Домакините веднага можеха да изравнят, но Рафаел Леао пропусна от удобна позиция. Португалците се настаниха трайно в противниковата половина и в 20-ата минута Леао отново отправи удар, който Ангъс Гън изби в корнер. Звездата на Милан продължи да тормози десния бек на Шотландия Антъни Ралстън и след като за пореден път го преодоля, намери свободния Жота, но той прати топката над вратата. В 27-ата минута Леао центрира меко към Антонио Силва, но и той не беше достатъчно прецизен.

Натискът на Португалия се усилваше все повече. В 31-ата минута Бруно Фернандеш качи топката на главата на Жота, но неговият изстрел с глава беше спасен от Ангъс Гън. Малко по-късно Нуно Мендеш шутира от въздуха, но топката излезе в аут. До почивката имаше и силен удар на Бруно Фернандеш от границата на наказателното поле, но той попадна в тялото на шотландски защитник. Леао пък още веднъж намери просртранство да стреля, но топката мина встрани от целта.

Роберто Мартинес направи двойна смяна на полуввремето, като в игра се появиха Кристиано Роналдо и Рубен Невеш, които заеха местата на Педро Нето и Жоао Палиня. Португалците веднага обградиха наказателното поле на Шотландия и изравнителният гол не закъсня. Рожденикът Бруно Фернандеш се разписа с плътен удар от границата на пеналта в 54-ата минута, а този път Гън се оказа безпомощен.

Шотландците много рядко преминаваха централната линия. В 62-ата минута Били Гилмор навлезе в наказателното поле и падна, но без Рубен Диаш да е извършил нарушение срещу него. Малко по-късно "гайдарите" отново претендираха за дузпа, но и в тази ситуация нямаха основания.

Краткият период, в който гостите се опитаха да изнесат играта в по-предни позиции, бързо отмина. Португалия отново вдигна оборотите и организира финален натиск. Кристиано Роналдо изведе резервата Жоао Феликс с пета, но нападателят на Челси стреля в тялото на Ангъс Гън.

В 82-ата минута Роналдо демонстрира високия си отскок и нанесе удар с глава, но топката се отклони от десния страничен стълб, а после Гън спаси изстрела на Феликс. В 85-ата и Рубен Диаш стреля с глава, а Ангъс Гън изби в поредния корнер.

Тоталното надмощие на домакините даде резултат в 88-ата минута. Центриране на Нуно Мендеш създаде смут в наказателното поле на Шотландия, Гън се размина с топката, а Роналдо беше на точното място, за да я засече в мрежата - 2:1.

Следващият мач на Португалия е като гост на Полша, а шотландците ще играят срещу Хърватия в Загреб.