Сензационен провал за Новак Джокович

Носителят на 24 титли от Големия шлем Новак Джокович отпадна още в третия кръг на тазгодишното издание на US Open. Защитаващият титлата си от миналата година сърбин загуби с 4:6, 4:6, 6:2, 4:6 от намиращия се на 28-о място в световната ранглиста Алексей Попирин.

Джокович не си беше тръгвал толкова рано от турнира, който се провежда в Ню Йорк, от 2006 година. Сензацията се случи само ден след дуг много изненадващ резултат - загубата на Карлос Алкарас от нидерландеца Ботик ван де Зандсхулп.

С днешната победа Попирин записа най-впечатляващия си резултат в турнирите от Големия шлем. До момента той никога не беше преодолявал трети кръг.

Австралиецът от руски произход се намира във великолепна форма. Преди три седмици той спечели титлата в Монреал, като по пътя към финала направи забележителен обрат срещу Григор Димитров.

25-годишният Попирин загуби всеки от предишните си три мача срещу Джокович, но този път надскочи себе си. В същото време сърбинът допусна първо поражение от финала на "Уимбълдън", когато отстъпи на Алкарас. Световният номер 2 направи цели 14 двойни грешки и реализира само 4 от 16-те си възможности за пробив.

"Изключително съм щастлив. На "Australian Open" и "Уимбълдън" не се възползвах от шансовете си среу Джокович, но днес беше различно. Играх наистина добър тенис", коментира след двубоя развълнуваният Попирин, който остави в статистиката 50 уинъра и също толкова непредизвикани грешки.

"Около 15 пъти съм стигал до третия кръг в турнирите от Големия шлем и все не успявах да го прескоча, а сега го направих срещу най-добрия тенисист за всички времена, което е невероятно", добави Попирин.

Джокович беше устремен към титла номер 100 в кариерата си, но изглеждаше безкрайно далеч от обичайното си ниво. Дори спечеленият трети сет не промени усещането, че Ноле няма сили, за да направи обрат.

Още в началото на мача на "Артър Аш" Попирин даде да се разбере, че ще създаде много проблеми на Джокович. Той не отстъпваше при разиграванията от основната линия и показа характер в шестия гейм, когато отрази пет точки за пробив. Това сякаш вдъхна допълнителна увереност на Попирин и той направи серия от 10 поредни точки, за да затвори първия сет в своя полза.

Мощният сервис носеше солидни дивиденти на австралиеца, докато Джокович имаше огромни колебания с началния удар. Във втората част сърбинът допусна 4 двойни грешки и това бе използвано от Попирин. Роденият в Сидни тенисист проби за 3:2 и безпроблемно спечели следващите си подавания, за да поведе с 2:0 сета.

Джокович се нуждаеше от някакъв импулс, за да се задържи в мача. Ноле взе откриващия гейм в третия сет без загубена точка, а след това стигна до първия си пробив в двубоя. Попирин върна пробива за 2:3, но веднага след това отново загуби подаването си и сякаш насочи мислите си изцяло към следващия сет.

Лесно можеше да се предположи, че това е началото на голям обрат, точно в стила на Джокович, но не се случи нищо подобно. Попирин издържа на старта на четвъртия сет, когато спаси два брейкбола и след това не спря да притиска съперника си. Излизанията на мрежата не носеха успех на Джокович, а сервисът му тотално се срина. Попирин проби за 3:2, след което отрази нови две точки за пробив и още веднъж взе подаването на действащия шампион.

Джокович беше на ръба на пропастта, но нямаше намерение да се предава. Единият пробив беше върнат, след което сърбинът се доближи само на гейм от своя съперник. Когато настъпи часът на истината, Попирин не трепна. Сервирайки за мача, той не даде точка на Джокович и след 3 часа и 20 минути вдигна победоносно ръце.