Джокович, Алкарас, Синер или някой друг ще покори US Open 2024?

Започва US Open 2024 с куп интригуващи и дългоочаквани двубои, които станаха потенциално възможни след изтегления жребий.

Естествено, Григор Димитров ще приковава вниманието на българските фенове, като той е девети поставен и започва в понеделник около 22-23 часа срещу френския квалификант Кирян Жаке.

Григор Димитров ще играе в последните часове на понеделник

При мъжете фаворит номер 1 е Карлос Алкарас, но и Новак Джокович е трудно да бъде отписван, особено след олимпийския триумф в Париж 2024. Яник Синер пък е разсейван от допинг сагата, но остава номер 1 в схемата и в световната ранглиста.

Първа четвъртина - топ поставен е Яник Синер (номер 1)

Поставени в четвъртината: Синер (1), Даниил Медведев (5), Стефанос Циципас (11), Томи Пол (14), Феликс Оже-Алиасим (19), Артур Фис (24), Николас Джари (26), Флавио Коболи (31)

“Скрита лимонка”: Якуб Менсик, Танаси Кокинакис, Стан Вавринка

Потенциално разочарование: Циципас, Пол, Оже-Алиасим

Вероятен четвъртфинал: Синер срещу Медведев/Циципас

Всичко освен класиране на четвъртфинал за Яник Синер в тази четвъртина ще е сериозна изненада, а очакваният осминафинал между Даниил Медведев и Стефанос Циципас би трябвало да определи съперника му.

Втора четвъртина - топ поставен е Карлос Алкарас (номер 3)

Поставени в четвъртфината: Алкарас (3), Хуберт Хуркач (7), Алекс де Минор (10), Себастиан Корда (16), Алехандро Табило (22), Карен Хачанов (23), Джак Дрейпър (25), Матео Арналди (30)

Скрита лимонка: Даниел Еванс, Джанг Джиджън

Потенциално разочарование: Хуркач, Корда

Вероятен четвъртфинал: Алкарас срещу Де Минор

Едва ли някой ще спре Карлос Алкарас преди четвъртфиналите, като все пак той е фаворит номер 1 за титлата. Съперникът му на четвъртфиналите би следвало да е Алекс де Минор, защото Хуберт Хуркач никога не е преминавал трети кръг на US Open.

Трета четвъртфина - топ поставен е Александър Зверев (номер 4)

Поставени в четвъртината: Зверев (4), Каспер Рууд (8), Тейлър Фриц (12), Холгер Руне (15), Уго Умбер (17), Лоренцо Мусети (18), Александър Бублик (27), Франсиско Серундоло (29)

Скрита лимонка: Гаел Монфис, Матео Беретини, Райли Опелка, Тиаго Сийбот Уайлд

Потенциално разочарование: Рууд, Фриц, Руне

Вероятен четвъртфинал: Зверев/Рууд - Фриц/Руне

Топ поставеният в четвъртината Зверев няма гарантиран път до четвъртфиналите, особено като се има предвид, че вероятно ще трябва да мине първо през Каспер Рууд. Същото важи за срещустоящия тенисист, който се очаква да бъде някого измежду Тейлър Фриц и Холгер Руне. Потенциално може да се получат изненадващи резултати с участието на фаворитите заради големия брой класни тенисисти, които се са поставени.

Четвърта четвъртина - топ поставен е Новак Джокович (номер 2)

Поставени в четвъртината: Джокович (2), Андрей Рубльов (6), Григор Димитров (9), Бен Шелтън (13), Франсис Тиафо (20), Себастиан Баес (21), Алексей Попирин (28), Ижи Лехечка (32)

Скрита лимонка: Давидович Фокина, Тийм, Фучович, Грийкспор

Потенциално разочарование: Димитров, Рубльов, Шелтън, Тиафо

Вероятен четвъртфинал: Джокович - Рубльов/Димитров

Всичко освен участие на Джокович на четвъртфинала ще е изненада, а за съперника му е трудно да се каже - Рубльов е в най-добра позиция в момента, защото Димитров все още търси отличната си форма от преди контузията. Григор също така най-вероятно ще трябва да победи за първи път в кариерата си Давидович Фокина, за да стигне трети кръг. Шелтън и Тиафо ще са разочаровани при отпадане преди четвъртфиналите на “домашния” си “Шлем”.

При дамите картината е подобна на тази при мъжете, където има три имена, от които може да се очаква титлата - в случая с женската схема това са Ига Швьонтек, Арина Сабаленка и Кори Гоф, а Елена Рибакина е четвъртата топ поставена. Гоф може да се изправи срещу Сабаленка на полуфиналите като повторение на сблъсъка им в Ню Йорк през 2023-та. Швьонтек пък има наглед лесен път до осминафиналите, след което може да играе с Мира Андреева.  Сабаленка има нелош жребий в стремежа си за първи триумф на US Open, макар потенциално на четвъртфиналите да я очаква олимпийската шампионка Чинуен Женг. За Гоф пък любопитен може да се окаже четвъртфинален мач с шампионката на “Уимбълдън” Барбора Крейчикова.