Бивш "росонеро" огорчи шампиона Интер на старта в Серия "А"

Отборите на Дженоа и Интер направиха драматично реми 2:2 на „Луиджи Ферарис“ в един от двата мача, с които беше даден старт на сезон 2024/25 в Серия "А". Домакините излязоха напред в резултата чрез Алесандро Воляко (20'), но гостите постигнаха пълен обрат чрез две попадения на Маркюс Тюрам (30', 82'). Въпреки това "грифоните" се добраха до равенството чрез късен гол на Жуниор Месиас (90+5'). Така "нерадзурите", които са действащи шампиони, започнаха с фалстарт новата кампания, което се случва на защитаващ титлата си отбор в италианския елит едва за втори път през последните 14 години. Това е и тяхно трето поредно реми като гости на този съперник.

Симоне Индзаги заложи почти изцяло на най-добрия си състав, като единствената изненада беше, че Ян Бисек беше предпочетен пред Бенжамен Павар в дясната страна на защитата. Атакуващият тандем беше оформен от Тюрам и Лаутаро Мартинес, като сред титулярите не присъстваше нито едно от новите попълнения на тима. Домакините също бяха подредени в 3-5-2 с Месиас и Витор Оливейра – Витиня като нападатели.

Мачът започна с контрол върху играта от страна на гостите, като първият удар дойде в 7-ата минута, когато Пиерлуиджи Голини отрази изпълнението на Тюрам по трева. Пет минути по-късно Бисек стреля неточно с глава след корнер, а малко след това Хакан Чалханоолу също се отчете с пропуск.

Въпреки това "грифоните" бяха тези, които изненадващо поведоха в резултата, и то с първото си голово положение в срещата. Това стана в 20-ата минута, когато при центриране от пряк свободен удар, Матия Бани игра с глава, като топката се отклони в напречната греда, което затрудни Ян Зомер, а след това първи до нея стигна Воляко, който със своята добавка я прати в мрежата за 1:0. Любопитното е, че това е първи гол за 25-годишния защитник в неговата кариера.

Това попадение не отчая "нерадзурите", които точно 10 минути по-късно съумяха да възстановят равенството. Николо Барела центрира по чудесен начин в наказателното поле, а Тюрам надскочи Бани и с изстрела си с глава заличи пасива на своя тим. Веднага след това нападателят потърси втория си гол, но този път Голини изби шута му по земя.

В 37-ата минута се стигна до дискусионна ситуация, тъй като Ермано Феричани посочи бялата точка за нарушение на Милан Бадел срещу Тюрам. Главният съдия обаче беше привикан от ВАР да прегледа наново ситуацията и след като видя, че всъщност нападателят е изритал противниковия играч, той отмени дузпата. В 40-ата минута гостите се разминаха с второ попадение, след като Бисек и Лаутаро не успяха да се разпишат, а удар на Федерико Димарко беше изчистен от голлинията благодарение на Бадел.

Втората част започна с доста неточен изстрел на Бадел. В 52-рата минута пък Димарко беше точен с удар отблизо, но голът не беше зачетен поради очевидна засада на асистиралия му Матео Дармиан. В следващите 15-ина минути последваха няколко удара пред двете врати, като Руслан Малиновский, Хенрих Мхитарян и Димарко не намериха целта, а удари на Френдруп и Тюрам бяха спасени. Междувременно, Мехди Тареми дебютира за Интер, появявайки се от пейката.

Така се стигна до 82-рата минута, когато резервата Давиде Фратези пусна пас към Тюрам, който със своя удар прехвърли Голини и донесе пълен обрат в мача. Първоначално беше маркирана засада на френския национал, но втората намеса на ВАР в двубоя този път беше в полза на миланския гранд и така попадението беше признато за редовно.

Този гол обаче не се оказа победен, защото в началото на добавеното време Бисек игра с ръка в наказателното си поле и след проверка с ВАР Феличани посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се зае бившият играч на Милан Жуниор Месиас, чийто удар беше избит от Зомер. Топката обаче се върна обратно при бразилеца, който беше безгрешен при добавката си за крайното 2:2.

ДЖЕНОА - ИНТЕР 2:2

1:0 Воляко (20')

1:1 Тюрам (30')

1:2 Тюрам (82')

2:2 Месиас (90+5')

Дженоа: Голини, Воляко, Бани, Де Винтер, Дзаноли, Френдруп, Бадел, Малиновский, Мартин, Месиас, Витиня

Интер: Зомер, Бисек, Ачерби, Бастони, Дармиан, Барела, Чалханоолу, Мхитарян, Димарко, Тюрам, Лаутаро