Контузия отказа Григор Димитров след осем гейма срещу Медведев

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров се отказа заради контузия след подхлъзване срещу Даниил Медведев на осминафиналите на “Уимбълдън” след само осем изиграни гейма - 3:5.

Фаталният инцидент се случи при сервис на Медведев за 3:3, а после Димитров опита да продължи, но видимо не можеше да се движи по същия свободен начин. Българинът реши да ползва медицински таймаут, но изобщо не атакуваше сервисите на съперника, който поведе с 3:5, за да дойде отказването. Дори 5-минутната интервенция с физиотерапевт извън корта не направи нищо, за да облекчи състоянието на българина и той се превърна в поредната "жертва" на тревата в Лондон.

По-рано днес Мадисън Кийс се отказа поради контузия след падане срещу Джазмин Паолини на същия корт номер 1, а Хуберт Хуркач преди няколко дни също трябваше да прекрати мача си преждевременно след подхлъзване. Такова имаше снощи и на Александър Зверев, но той някак си се опази от дългосрочна травма в случая.

Медведев продължава напред към четвъртфиналите и ще играе със световния номер 1 Яник Синер, който по-рано днес се справи с Бен Шелтън в три сета.

Синер не се затрудни много срещу Шелтън

Първи сет

Гришо започна страхотно с бърз сервис-гейм, а после Медведев направи две грешки от форхенд и се стигна до точка за пробив в полза на българина. Той направи страхотен ретур и достигна коварна къса топка, за да реализира брейка и да поведе с 2:0.

Гришо направи грешка от подсечен бекхенд и се стигна до 30-30, като Медведев този път беше пределно мобилизиран да връща всичко. Два поредни качествени сервиса на Димитров изтласкаха съперника отстрани на корта и резултатът набъбна 3:0. Руснакът направи седмата си грешка от форхенд за 15-30 на свой сервис, но пък сервисът му свърши работа за спечелване на първи гейм - 3:1.

Димитров направи една грешка от бекхенд, но пък форхендът му по обратния диагонал носеше успех, дори когато не влизаше първият сервис. Нова грешка от задната страна на ракетата обаче доведе до 30-30, а продължителна размяна беше спечелена от Медведев с излизане на мрежата. Гришо отрази брейк-бола с дълъг подсечен бекхенд върху линията, след който топката отскочи неловко за съперника. Продължително разиграване по бекхендите беше загубено от Димитров в стремеж за смяна на темпото, а лош отскок на топката провокира неточност на българина и пробивът беше върнат - 3:2.

Гришо стигна до 15-30, но Медведев спечели важната точка за 30-30 след аут на българина. Още едно продължително разиграване от основната линия отиде на сметката на руснака, а Димитров се подхлъзна след ретура и видимо изпитваше болка. Световният номер 5 си взе подаването за 3:3 след 26 минути. Този път българинът трябваше да се справя със ситуация 15-30 на свой сервис, а с намеса на мрежата топката тупна в неговото поле за 15-40. Форхенд далеч в аут сложи край на най-слабия за него гейм досега - 3:4.

За съжаление, очевидно предишното подхлъзване се е оказало тежко за Гришо, защото той с гримаса се придвижи до стола си и поиска медицински таймаут. Той беше изведен от корта, за да му бъде оказана помощ от физиотерапевт. След 5-минутно третиране Димитров се върна на корта, но не изглеждаше особено подвижен, а гримасите му продължаваха. Медведев записа три аса и един невърнат сервис за 3:5, а българинът не мърдаше.

За съжаление, след изпълнение на само един сервис Григор реши да се откаже, защото не можеше да стои изправен без болка и да продължи мача.

Гришо впечатли с победата си над Гаел Монфис, както и в първия кръг срещу Душан Лайович, докато във втората фаза пък осъществи обрат от 0-2 сета срещу Джунчън Шан.

Димитров за четвърти път в кариерата си е осминафиналист на “Уимбълдън” и ще опита за втори след 2014-та да стигне четвъртфиналите. Преди 10 години той по паметен начин елиминира шампиона Анди Мъри и игра четири сета с Новак Джокович на полуфиналите.

Срещу противници от топ 10 през 2024-та Гришо има пет победи и четири поражения до момента. Той игра четвъртфинал на “Ролан Гарос” и може да дублира отличния си резултат в още един “Шлем” за сезона.

Срещу Медведев Димитров има три победи и седем загуби, но това ще им е първата среща на трева, където българинът има предимство по отношение на опита, въпреки че руснакът е полуфиналист от миналата година.

Тогава обаче Даниил се възползва от отказване на Ижи Лехечка на осминафиналите, а Кристофър Юбанкс му беше съперникът на четвъртфиналите, който не може да се сравнява като класа с Димитров.