Григор Димитров не даде никакъв шанс на Монфис на "Уимбълдън"

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров по изключително категоричен начин се класира за четвърти кръг на “Уимбълдън” след успех 6:3, 6:4, 6:3 срещу Гаел Монфис под покрива на втория по големина корт в “Ол Ингланд клъб”.

“Играех на външен корт вчера, така че мога да ви кажа, че съм изключително щастлив да играя на този голям и затворен корт сега. Отдавна не се бях чувствал толкова комфортно по време на мач, много съм доволен от възстановяването си и от начина, по който усещах топката.  Играя по-добър тенис този сезон, но това е заради цялостния труд. В нашия спорт не се знае кога ще направиш някой невероятен турнир. Аз се наслаждавам, най-важното е, че съм много смирен от факта, че играя пред толкова много хора на такъв корт. Свикнал съм с големите очаквания, те не ми пречат. Аз съм най-големия си критик, така че не се притеснявам от нищо. Аз съм този, който играе. Написал съм доста страници в кариерата си и се чувствам сякаш пиша нова и нова. Наслаждавам се”, каза Димитров под бурните овации на публиката.

Обратът на Григор спомогна за рекорд на “Уимбълдън”

Гришо осъществи втория в кариерата си обрат от 0-2 до 3-2 сета в предишния кръг срещу китаеца Джунчън Шан. В първия си мач на “свещената трева” пък той се справи с чиста победа над Душан Лайович, като получи лека травма на дясното рамо в началото на третия сет.

Срещу Монфис българинът беше доминиращ от първото до последното разиграване и очевидно се чувстваше прекрасно на корта, а и поразяваше съперника със сервис и форхенд. Във всеки компонент нашата топ ракета имаше подчертано преимущество и записа един от най-добрите си мачове изобщо на "Уимбълдън" в кариерата.

В 14-тото си участие на "свещената трева" в Лондон Димитров вече може да се похвали с 22 победи (13 загуби), както и четвърто класиране в кариерата си на осминафиналната фаза. Най-добрият му резултат остава полуфиналът през 2014-та, но сега има шансове да прескочи четвъртия кръг за втори път след тогава, защото вероятно ще е фаворит срещу Даниил Медведев или Ян-Ленард Щруф.

Първи сет

Григор започна по отличен начин с 1 ас и без загубена точка за 1:0, а после стигна до 15-30, преди Монфис пък да запише първата си директна точка от сервис. След това обаче българинът провокира грешка на съперника си и стигна до първи брейк-бол, но не можа да го реализира заради форхенд в мрежата от неутрална позиция в средата на корта. Пресилен бекхенд по диагонала на Димитров и провокирано сбъркан прав удар сложи край на гейма - 1:1.

Гришо реализира хубаво воле на мрежата, след което Монфис се подхлъзна и падна, а впоследствие направи и двойна грешка. Сервис-форхенд се оказа достатъчен за 2:1. За разлика от предишното си подаване, когато имаше напрежение, този път французинът беше доста по-убедителен на начален удар - 2:2. Димитров не загуби точка за втори път на свой сервис и уверено дръпна с 3:2.

Българинът стигна до 0-15 с хубава комбинация от подсечен бекхенд и форхенд-уинър по правата, а с коварен ретур предизвика грешка на съперника за 15-30. Красиво разиграване по диагоналите беше спечелено от Гришо с атакуващ форхенд, който му осигури двоен брейк-бол. Още първият беше реализиран с качествен минаващ бекхенд за 4:2 след 20 минути. Димитров затвърди по категоричен начин и се доближи максимално до спечелване на първия сет, а отново се видя, че Монфис няма отговор на атакуващите форхенди на българина.

Французинът спечели подаването си, но всичко беше "на ракетата" на Димитров при 5:3. Пресилен форхенд на Монфис доведе до 15-0, а невърнат сервис - до 30-0. С доза късмет ретур на световния номер 33 намери основната линия и изненада Гришо (30-15), но два невърнати начални удара сложиха успешен край на сета - 6:3 за 29 минути.

Втори сет

Монфис не започна особено позитивно втория сет и с двойна грешка вкара гейма в дюс, а Григор го "наказа" с фантастичен ретур-уинър от форхенд за брейк-бол. Французинът го отрази със сервис в тялото, който отскочи неудобно. Нова двойна грешка пак даде възможност за пробив на българина, но отново невърнат начален удар от полето за предимство спаси Монфис. Два поредни аса пък избавиха французина от неприятности - 0:1.

Монфис за първи път в мача стигна до 0-30 на посрещане, а после спечели разиграване на форхенди, за да заслужи двоен брейк-бол. Първата се изпари след негов сгрешен форхенд, а Григор отрази и втората, за да прати гейма в дюс. Драйв-воле и невърнат сервис на българина приключиха успешно проблематичното му подаване - 1:1.

Монфис изглеждаше уверено при 40-0, но после направи двойна грешка, а и Димитров се отчете с форхенд-уинър за 40-30. Последва продължително разиграване от основната линия, в което българинът прати прав удар в аут в стремеж да завърши точката - 1:2 за 17 минути игра. Гришо беше безкомпромисен на свой сервис и увеличи асовете си на два за 2:2. По атрактивен начин с плонж той стигна до коварна топка за 30-30 в следващия гейм, а форхенд в аут на Монфис означаваше дюс. Мина се през още две равенства, преди Григор да блесне с качествен подсечен бекхенд за брейк-бол. Димитров спечели разиграване от основната линия и осъществи желания пробив за 3:2.

Гришо направи фантастичен форхенд-уинър по обратния диагонал от приклекнала стойка, с който заслужи аплодисментите на публиката за пореден път, а после с ас затвърди брейка си за 4:2. Монфис проведе убедителен сервис-гейм и намали на 4:3, но Димитров не спираше да бъде безупречен с началните си удари и когато първият сервис влизаше, нямаше никаква съпротива. 5:3 без загубена точка и краят на сета изглеждаше много близо.

Страхотен минаващ форхенд на Димитров доведе до 30-30 в следващия гейм, преди Монфис да заложи на сервис-мрежа, което не му се беше случвало досега. Той обаче пласира и форхенд в мрежата, което изравни резултата (дюс), а после с максимален риск нацели линията в търсене на уинър. Още един мощен прав удар и французинът си защити подаването - 5:4.

Григор по безапелационен начин практически без игра свърши работата си да сервира и да спечели втория сет - 6:3, 6:4 за общо 74 минути.

Трети сет

Монфис не без известни затруднения спечели първото си подаване за 0:1, а отново не можа "да се закачи" при сервис-гейма на Димитров - 1:1. Французинът не допусна загубена точка при втория си начален удар и отново поведе с 1:2. Публиката започваше да подкрепя по-сериозно Монфис, защото искаше да гледа по-дълъг мач, но Гришо не позволяваше нито късче интрига на своите подавания - 2:2.

Французинът проведе още едно сравнително безпроблемно подаване за 2:3 след само 15 минути игра и загатваше, че може би ще окаже повече съпротива в този сет. Григор със сигурност не трепваше от повишаването на напрежението с наближаване края на срещата и не допусна изненада - 3:3 без загубена точка.

Димитров с минаващ бекхенд стигна до 15-30 в следващия гейм, а Монфис прати форхенд в мрежата и допусна първите за сета два брейк-бола. Първият беше отразен от французина след солиден първи сервис и излизане напред, а после се справи и с втория чрез форхенда си. Третата двойна грешка в мача на Монфис доведе до трети шанс за пробив, но и той беше отразен, макар и със съмнителна топка на линията по време на разиграване. Мина се през още едно равенство, а Григор с нов минаващ бекхенд си осигури четвърти брейк-бол. Той беше материализиран по впечатляващ начин с поредица форхенди на Димитров, а Монфис падна и видимо се нарани в опита си да защити - 4:3.

Димитров продължи сякаш рутинно да ниже прекрасни сервиси и да не допуска да се влиза в разигравания зад началния си удар - за нула време затвърди пробива си и се доближи максимално до победата при 5:3. Стигна се до 15-30 и публиката започна да аплодира бурно Монфис, усещайки края му, но той пък я възнагради с ас за 30-30. Гришо пресили форхенд, но съперникът му сгреши бекхенд по правата и се стигна до дюс. Българинът се добра до мачбол още на посрещане в следващата точка и я реализира след грешка на Монфис - 6:3, 6:4, 6:3 за 1 час и 47 минути игра.

Какво се случи в днешния ден на "Уимбълдън"

Снимки: Imago