Турция и Австрия сътвориха истинска драма, която бе решена от корнери

Турция достигна до четвъртфиналите на Евро 2024 след драматичен и труден успех с 2:1 над Австрия. “Лунните звезди” ще пътуват до Берлин, където в събота ще срещнат Нидерландия. В герой за южните ни съседи се превърна Мерих Демирал (1’, 59’), а почетното попадение за австрийците бе дело на Михаел Грегорич (66’). Първото попадение на Демирал се превърна в най-бързото попадение в елиминационни двубои на европейски първенства. Интересно бе и това, че всички попадения в срещата паднаха след изпълнения на корнери. Успехът на играчите на Винченцо Монтела бе още по-сладка, защото се превърна и в своеобразен реванш за унизителната загуба с 6:1 от този противник във Виена през март.

45 Евро 2024: Австрия - Турция 1:2

Двата отбора демонстрираха абсолютно отворен футбол със самия старт на двубоя и само в рамките на първите секунди си размениха по едно влизане в наказателното поле. Това на южните ни съседи завърши с корнер. Възпитаниците на Винченцо Монтела изпълниха ъгловия удар отлично, австрийците не успяха да изчистят, а там Мерих Демирал се ориентира добре и прати топката в мрежата за 0:1. Попадението пък се превърна в най-бързия гол в елиминации на европейско първенство.

Момчетата на Ралф Рангник отговориха светкавично и веднага се настаниха пред пеналта на противника. Първо Кристоф Баумгартнер стреля много опасно до гредата, а малко след това отново Демирал бе герой, успявайки да изчисти почти от голлинията на своя отбор.

Австрийците се настаниха трайно в половината на своя противник, а пресата им даваше успех в при бързото отнемане на топката. “Лунните звезди” от своя страна се защитаваха отлично и добре уплътняваха пространствата. Момчетата на Монтела рязко вдигнаха оборотите отново след средата на първата част и на на контраатака на два пъти застрашиха Патрик Пентц.

Двата тима продължиха да играят на висока скорост до края на първата част и да търсят свободни пространства в противниковите отбрани, но такива трудно се намираха. Австрийците отново стигнаха до опасна ситуация в самия край на първата част, когато Баумгартнер, както в началото на двубоя, успя да стреля опасно, но отново покрай вратата.

Ралф Рангник предприе промени и още на почивката се появи Михаел Грегорич, а неговият тим заигра с повече хора в атака. Именно пред Грегорич се откри отлична възможност след центриране на Баумгартнер само минута по-късно, но острието не успя от добра позиция да прати топката в мрежата. В 51-ата минута играчите на Австрия отново стигнаха до добро положение, а единствено солидната намеса на Мерт Гюнок предотврати изравняването на резултата. Минутка по-късно Конрад Лаймер осъществи добър пробив, но изстрелът му премина покрай дясната греда.

Ситуациите пред вратата на Турция започнаха да се нижат една след друга и още в следващото нападение нова добра комбинация отдясно и нескопосано изчистване на един от турските защитници даде възможност на Щефан Пош да отправи удар. Десет минути след началото на втората част капитанът Марко Арнаутович бе изведен очи в очи с Гюнок, но в опит да го прехвърли елегантно не уцели вратата.

Южните ни съседи се възползваха по брилянтен начин от едно от редките си излизания зад центъра след почивката и достигнаха до корнер. Именно след ново статично положение играчите на Винченцо Монтела стигнаха до втори гол, когато отново Мерих Демирал, който вкара и първия гол, се възползва от центрирането, надскочи бранителите около себе си и този път с глава прати топката в мрежата на Патрик Пентц за 0:2.

Този двубой демонстрира за пореден път колко опасни могат да са статичните положения за трети път в 66-ата минута, но този път от другата страна на игралното поле. Отново след корнер Марсел Забитцер центрира, Щефан Пош отклони с глава, а появилият се на почивката Михаел Грегорич отблизо прати топката в мрежата за 1:2.

След попадението играчите на Ралф Рангник наложиха още по-сериозна преса и обградиха наказателното поле на турците. Под изсипващия се проливен дъжд в Лайпциг те продължаваха да пращат топката най-вече с центрирания на Марсел Забитцер, които често създаваха суматоха сред бранителите на южните ни съседи. В 84-ата минута Гюнок се размина именно с подаване от фланга, но Грегорич не успя да уцели рамката на вратата с глава. В последните секунди на двубоя пък герой за турците се превърна и вратаря Гюнок, който осъществи фантастично спасяване след удар на Баумгартнер и по този начин “подпечата” “визите” на Турция за 1/4-финалния сблъсък срещу Нидерландия в събота в Берлин.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!