Лотарията на дузпите измъкна Португалия срещу Словения в луд мач, запомнил се с многобройните пропуски на Роналдо

Португалия отстрани драматично Словения с 3:0 след дузпи, след като двата тима завършиха 0:0 в редовното време и продълженията на осминафиналния двубой от Евро 2024, а при 11-метровите наказателни удари "мореплавателите" бяха много по-точни. Мачът се запомни с многобройните пропуски на Кристиано Роналдо, който отправи двуцифрен брой удари към Ян Облак, а на всичкото отгоре и пропусна дузпа в 105-ата минута, което бе апотеоз на пропуснатите положения от него по време на срещата. Всичко това накара 39-годишната звезда на Португалия да избухне в сълзи непосредствено след това. Все пак той се реваншира, когато бе най-нужно, като реализира при една от дузпите за тима си, които в крайна сметка донесоха успеха. В герой за португалците при 11-метровите удари се превърна вратарят Диого Коща, който спаси три поредни дузпи на словенците. Така "мореплавателите" ще срещнат на четвъртфиналите силния тим на Франция, който по-рано се справи с Белгия с 1:0. Словенците пък играха изключително храбро и организирано, и имаха своите шансове, като отново не бяха победени в редовното време и могат да са горди с представянето си. Голяма възможност за тях имаше звездата им Бенямин Шешко, който направи страхотен пропуск в края на продълженията, останал очи в очи с Коща.

Любопитното е, че двата тима имаха досега само една среща помежду си и тя се игра съвсем наскоро. В края на март месец Словения победи Роналдо и компания с 2:0 в приятелски мач, с който прекъсна тогавашната серия на португалците от 11 поредни победи, като това бе и първо поражение за селекционера Роберто Мартинес.

Кристиано Роналдо избухна в сълзи след пропуснатата дузпа

Португалският треньор днес не направи експериментите от мача с Грузия и заложи на титулярите от предишните мачове в груповата фаза, както и на схема 4-3-3. Кристиано Роналдо отново бе на върха на атаката, а по крилата действаха Бернардо Силва и Рафаел Леао. Зад тях в халфовата линия оперираха Бруно Фернандеш, Палиня и Витиня. Ветеранът Пепе също се завърна в сърцето на защитата и си партнираше с Рубен Диаш.

Словенският селекционер Матияж Кек направи само една промяна в състава си в сравнение с нулевото равенство с Англия, като тя бе принудителна. На мястото на наказания ляв бек Ерик Янжа днес започна Юре Балковец. Атаката на Словения отново водеха звездата на тима Бенямин Шешко и Андраж Шпорар. Отново титуляр за тима бе и бившият десен бек на Лудогорец Жан Карничник.

Срещата започна с по-активна игра на португалците, като още в първите минути опасно центриране към Рафаел Леао бе избито в корнер от Жан Карничник, а при последвалия ъглов удар Рубен Диаш стреля неточно. В 13-ата минута последва ново опасно центриране на Бернардо Силва, като съвсем малко остана на Кристиано Роналдо и Бруно Фернандеш да засекат. Следватащата възможност за Португалия дойде чак след 13 минути, когато Жоао Кансело центрира, а Роналдо стреля с глава, но Ян Облак спокойно улови.

49 Евро 2024: Португалия - Словения 3:0 (0:0)

Още в следващата минута обаче последва опасен рейд на Рафаел Леао, който бе спрян с нарушение на границата на наказателното поле. Отново Кристиано Роналдо стреля от пряк свободния удар, но шутът му мина над словенската врата. Първият точен удар за Словения пък дойде едва в 44-тата минута и бе дело на Бенямин Шешко от дистация, като Диого Коща се намеси без проблеми. В последните секунди на първата част нов пробив на Леао доведе топката до Палиня, който стреля опасно с далечен шут, минал на сантиметри от вратата на Облак и чукнал десния страничен стълб.

Още в самото начало на втората част Кансело направи опасен рейд отдясно и след лошо изчистване на словенски защитник, топката попадна в Бернардо Силва, който обаче стреля неточно, В 55-ата минута пък Кристиано Роналдо отправи поредния си шут от пряк свободен удар, който бе много мощен, но Облак съумя да избие. Шест минути по-късно Словения имаше златен шанс да открие при опасна контраатака, като Шешко се откъсна от португалската защита, но стреля разочароващо в аут. Междувременно Роберто Мартинес предприе офанзивна смяна и пусна Диого Жота на мястото на Витиня. В 72-рата минута дойде поредният неточен изстрел от пряк свободен удар на Роналдо. В последната 90-ата минута 39-годишният нападател направи още един пропуск, след като бе изведен от Диого Жота очи в очи с Облак, но стреля в ръцете му. Така мачът отиде в продължения.

В тяхното начало Словения отправи два удара, дело на Вербич и Горенц-Станкович, които обаче не затрудниха кой знае колко Диого Коща. В 104-тата минута дойде решителен момент в мача. Диого Жота направи страхотен индивидуален рейд, като в крайна сметка бе повален в наказателното поле на Словения и реферът Даниеле Орсато отсъди дузпа. Зад бялата точка разбира се застана Кристиано Роналдо, но абсолютно в унисон на представянето му в мача ветеранът пропусна, а Облак се намеси блестящо и изби. Пропускът на Роналдо го накара да избухне в сълзи при паузата между двете продължения, макар и да бе окуражаван от всички свои съотборници.

След началото на вторите 15 минути от продълженията, дойде поредното положение пред вратата на Облак, когато Палиня стреля с глава, но словенският страж изби. В 115-ата минута Словения имаше нова златна възможност да нанесе окончателен удар по съперника си. След грешка на Пепе, Шешко остана сам срещу Диого Коща, но направи голям пропуск и стреля в него. Така се стигна и до изпълнения на 11-метрови наказателни удари, които да определят победителя.

При дузпите словенците започнаха първи, но Йосип Иличич пропусна. След това Кристиано Роналдо се реваншира за пропуска си от бялата точка в продълженията и реализира първата португалска дузпа. След това Балковец също изпусна, а Бруно Фернандеш пък реализира за 2:0. Диого Коща отрази трета поредна дузпа - на Вербич, а Бернардо Силва вкара за 3:0 и прати португалците на четвъртфиналите.

ПОРТУГАЛИЯ (4-3-3): Коща; Кансело, Диаш, Пепе, Мендеш; Фернандеш, Палиня, Витиня; Бернардо Силва, Роналдо, Леао

СЛОВЕНИЯ (4-4-2): Облак; Карничник, Дъркушич, Бийол, Балковец; Стоянович, Гнезда Черин, Елсник, Млакар; Шпорар, Шешко

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!