Австрия покоси Нидерландия и спечели групата с "лалетата" и Франция

Австрия започва да придобива статута на приятната изненада на Евро 2024, след като тимът на Ралф Рангник надделя с 3:2 над Нидерландия в зрелищен двубой, игран на "Олимиащадион". По този начин, а и благодарение на равенството между Франция и Полша, австрийците спечелиха тази изключително трудна група "D" - нещо, което едва ли някой е очаквал да се случи. Франция остана на втората позиция, а Нидерландия ще продължи напред като трети и може още на 1/8-финалите да срещне Англия. Иначе днес Австрия изигра силно първо полувреме и поведе с автогол на Донийл Мален още в шестата минута. След почивката двубоят стана много интересен. Нидерландците заиграха доста по-добре, но тимът на Рангник демонстрира изключителна ефективност. Коди Гакпо изравни в 47-ата, но в 59-ата Романо Шмид отново изведе Австрия напред. Мемфис Депай (75') направи 2:2, но Марсел Забитцер (80') донесе победата на селекцията на Ралф Рангник.

Роналд Куман направи три промени за днешния двубой. Лутсхарел Геертрюда стартира вместо Дензъл Дъмфрис, Донийл Мален започна като дясно крило за сметка на Фримпонг. Джоуи Ферман се завърна в халфовата линия, а Симонс седна на пейката за началото. Там бе и Вегхорст.

Ралф Рангник епредприе четири корекции от мача с Полша. Прас, Шмид, Вимер и Вьобер, който си отбеляза автогол срещу Франция, започнаха като титуляри.

Австрия стартира много по-добре, като Александер Прас бе много агресивен по левия фланг. В шеста минута именно той центрира ниско, а Мален засече топката в собствената си врата, давайки преднина на австрийците. Това бе и най-бързият автогол в историята на европейските първенства.

"Лалетата" опитаха да реагират и в 14-ата минута създадоха много добра възможност. Депай намери Гакпо отляво, след което нападателят на Ливърпул много добре видя непокрития Райндерс в наказателното поле. Халфът на Милан обаче отигра много лошо и топката премина встрани.

21 Евро 2024: Нидерландия - Австрия 2:3

В 23-ата минута Нидерландия пропусна още по-голяма възможност. Ферман изведе много добре Мален, който се откъсна сам срещу Пенц, но стреля покрай гредата. Така нападателят на Борусия (Дортмунд) не успа да се реваншира за пропуска си и се превърна в още по-голям грешник за отбора си.

Австрия можеше да удвои аванса си в 37-ата минута, когато Забитцер стреля много опасно от границата на наказателно поле към долния десен ъгъл, но Веербруген изби. Секунди след това Арнаутович се озова зад отбраната на няколко метра пред голлинията, но нападателят не успя да уцели добра топката и стражът отново се намеси.

В 41-вата минута Пош блокира решително след пробив на Мален отдясно, след което топката бе изчистена от голлинията след удар с глава на Депай. Дори и да имаше попадение тук, то щеше да бъде отменено, тъй като страничният рефер маркира засада.

Само 71 секунди след началото на второто полувреме Нидерландия изравни след мълниеносна контраатака. Геертрюда спечели топката, след което Симонс, който още в края на първата част замени неефективния Ферман, напредна на скорост и асистира на Гакпо, който с много техничен удар стреля покрай безпомощния Пентц.

В следващите минути "лалетата" натиснаха здраво в търсене на пълен обрат. Можеше да го направи Ван Дайк, който засече с глава центриране от корнер, но в последния момент топката бе отклонена в нов ъглов удар.

При първата си атака за второто полувреме австрийците обаче отново взеха аванс. Грилич проби отляво, Геертрюда не успя да му се противопостави, след което халфът на Хофенхайм върна добре в наказателното поле. Шмид плонжира и засече с глава. Получи се лек рикошет, след което топката влезе във вратата на Веербруген за втори път.

Мемфис Депай израни в 78-ата, като отново голям принос имаше появилия се минути преди това Ваут Вегхорст, който много добре се пребори и свали топката с глава, след което нападателят на Атлетико Мадрид я овладя и я прати отблизо във вратата. Първоначално попадението бе отменено заради игра с ръка на Депай, но такава нямаше и след прегледа с ВАР голът бе зачетен.

В 80-ата минута Забитцер за трети път изведе Австрия напред, след като получи прекрасно подаване от Баумгартнер, след което стреля мощно от малък ъгъл - 2:3.

Три минути след това самия Баумгартнер вкара идентично попадение, което обаче правилно бе отменено заради засада.

Нидерландия натисна в последните минути, но така и не успя да изравни резултата за четвърти път.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!