Словения не се даде на Дания, Ериксен с мечтано завръщане на еврофинали

Словения и Дания завършиха 1:1 в откриващия сблъсък за двата отбора от група “H” на Евро 2024 на стадион “Мерседес-Бенц Арена” в Щутгарт. Тимовете си разделиха по едно полувреме в срещата. Първо Кристиан Ериксен откри за "червения динамит" в 17-ата минута с един много специален гол, донесъл мечтано завръщане на халфа на еврофинали, който бе най-силно игралият футболист за тима си. Само три години (1100 дни) по-рано и в първия мач от Евро 2020 за Дания той бе на косъм от смъртта, след като получи сърдечен арест в срещата с Финландия. През втората част обаче словенците заиграха по-добре и успяха да изравнят чрез Ерик Янжа в 77-ата минута.

Двата тима бяха много добре запознати един с друг, тъй като бяха в една група и в квалификациите за този шампионат. “Червения динамит” се справи по-добре в тези сблъсъци, взимайки победа в домакинството си и измъквайки точка в Любляна. По този начин бившата югославска република и след днес все още няма успех във вече седем мача срещу скандинавците.

Словенският национален отбор все още ще остане с чакането и за своята първа победа на голям футболен форум, след като в трите си участия до момента те имат вече четири равенства и пет поражения. Селекционерът Матияж Кек бe избрал да играе във формация 4-4-2, като атаката на словенците водеха звездата на РБ Лайпциг Бенямин Шешко и Андраж Шпорар от Панатинайкос. Титуляр бе и бившият играч на Лудогорец Жан Карничник.

Селекционерът на Дания Каспер Юлманд пък поне на хартия разполагаше с доста по-известни и класни имена, сред които са Расмус Хойлунд, Кристиан Ериксен, Андреас Кристенсен и Пиер-Емил Хьойберг. Именно дуото от Манчестър Юнайтед играеше в предни позиции за датчаните, като на Хойлунд партнираше нападателят на Волфсбург Йонас Винд. “Червения динамит” започна в схема 3-4-1-2, като халф-бекове бяха Александер Ба и Виктор Кристиансен, а в средата на терена действаха Хьойберг и Мюртен Хюлманд.

Първите десетина минути преминаха под превъзходството на Дания, като обаче най-интересното бе неточен удар на Андреас Кристенсен с глава след центриране на Кристиан Ериксен от пряк свободен удар. Първата опасност за словенците дойде в 16-ата минута, когато голямата звезда Бенямин Шешко отправи опасен далечен шут, профучал покрай вратата на Каспер Шмайхел. Само минута по-късно обаче "червения динамит" избухна. След изпълнение на тъч Йонас Винд получи топката и с много техничен пас изведе Кристиан Ериксен, който пък с десния крак чукна топката в мрежата на Ян Облак - 0:1 за Дания и мечтано завръщане на еврофиналите за играча на Манчестър Юнайтед.

И след попадението датчаните продължиха да играят по-добре и в 27-ата минута те бяха много близо до втори гол. Ериксен центрира остро, а Шешко изчисти лошо в тялото на Ян Млакар. За късмет на Словения топката не намери очертанията на вратата им и излезе в корнер. От последвалия ъглов удар Яник Вестергор стреля неточно с глава. "Червения динамит" и по-специално Ериксен продължиха да са доста активни, като два удара на халфа на Манчестър Юнайтед бяха блокирани, а още един негов шут бе неточен.

29 Евро 2024: Словения - Дания 1:1

В началото на втората част словенците започнаха по-активно и предизвикаха няколко опасни разбърквания пред вратата на Каспер Шмайхел. В 55-ата минута пък ново центриране от пряк свободен удар на изключителния в този мач Кристиан Ериксен отново едва не доведе до автогол в словенската врата. Десетина минути по-късно дойде най-чистото положение дотук през втората част. Виктор Кристиансен направи прострелно центриране и намери Расмус Хойлунд, който от непосредствена близост стреля в тялото на Ян Облак. Още в следващата атака дойде отговорът на Словения, като Андраж Шпорар центрира на главата на Адам Гнезда, който от страхотна позиция стреля в аут. В 68-ата минута Ериксен опита поредния си удар в мача, но бе неточен. Малко по-късно и Винд не успя да намери очертанията на вратата с глава.

В 74-тата минута дойде второ много чисто положение за Словения, когато Шпорар отблизо засече с крак центриране от пряк свободен удар, но прати топката в аут. Две минути по-късно Шешко отправи топовен далечен шут, който срещна страничната греда на Шмайхел. Усилията на словенците бяха възнаградени от последвалия корнер. След него топката попадна в левия защитник Ерик Янжа, който шутира силно от дистанция, топката рикошира в Йонас Винд и стана невъзможна за спасяване - 1:1. Последваха ситуации и пред двете врати, като удар с глава на Яник Вестергор бе спасен от Облак, а в ответната атака Шпорар стреля в мрежата на Дания, но от външната й страна. До края на срещата двата отбора сякаш се задоволиха с равенството и срещата завърши при този резултат.

СЛОВЕНИЯ (4-4-2): Облак; Карничник, Дъркушич, Бийол, Янжа; Млакар, Елсник, Гнезда, Стоянович; Шпорар, Шешко

ДАНИЯ (3-4-1-2): Шмайхел; Андерсен, Кристенсен, Вестергор; Ба, Хьойберг, Хюлманд, Кристиансен; Ериксен; Хойлунд, Винд

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!